AEX opnieuw licht omlaag, chipbedrijven bij dalers
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag opnieuw licht omlaag. Beleggers namen weer wat winst na het bereiken van een nieuwe recordstand van de AEX, vorige week. Ook wachten ze op de resultaten van twee grote Amerikaanse winkelbedrijven. Op Wall Street, waar beleggers terugkeren na een lang weekend, komen supermarktconcern Walmart en bouwmarktketen Home Depot later op de dag met cijfers. Die resultaten geven mogelijk meer inzicht in de kooplust van de Amerikaanse consumenten.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent lager op 852,27 punten. De MidKap daalde 0,9 procent tot 887,19 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,4 procent.
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML behoorden bij de dalers in de AEX, met minnen tot 1,5 procent. In de chipsector wordt vooral uitgekeken naar de resultaten van Nvidia, die woensdag op het programma staan. Dat Amerikaanse bedrijf is momenteel de belangrijkste speler op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI).
Koersdaling Heineken
Heineken daalde 0,9 procent. Analisten van de Canadese bank RBC verlaagden hun aanbeveling voor de bierbrouwer naar verkopen. Voedings- en gezondheidsbedrijf DSM-Firmenich voerde de schaarse stijgers aan met een winst van 0,6 procent.
In de MidKap gingen alle bedrijven omlaag. Arcadis verloor 0,2 procent. Het advies- en ingenieursbureau sloot een groot contract in het Verenigd Koninkrijk voor het beheer en bescherming van duizenden kilometers aan historische kanalen, rivieren, dokken en reservoirs.
Acomo
Acomo zakte dik 4 procent na publicatie van de jaarcijfers. De noten-, kruiden- en zadenhandelaar zag de omzet en winst in 2023 dalen. Het bedrijf kondigde ook aan financieel directeur Allard Goldschmeding te willen benoemen tot nieuwe topman. Goldschmeding vervult sinds november 2023 al een dubbele rol van financieel directeur en topman. Acomo is nog op zoek naar een nieuwe financieel directeur.
In Londen steeg Barclays 6 procent. De Britse bank leed in het vierde kwartaal van 2023 een nettoverlies door hogere kosten. Barclays kondigde ook een grote strategische herziening aan, waaronder kostenbesparingen, verkoop van activiteiten en een reorganisatie van zijn divisies.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0773 dollar waard, tegenover 1,0769 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 79,57 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper en kostte 83,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiƫnten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
4 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
8 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
10 uur geleden