Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX opent met kleine winst, olieprijzen omhoog

AEX opent met kleine winst, olieprijzen omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De Verenigde Staten voerden afgelopen weekend bombardementen uit op het Iraanse eiland Kharg. Vanaf dat eiland wordt verreweg de meeste olie uit Iran verscheept.

De olieprijzen gingen omhoog. De prijs van een vat Amerikaanse olie werd 2 procent duurder op 100,57 dollar en Brentolie kostte bijna 3 procent meer op 105,95 dollar per vat. De Amerikaanse president Donald Trump eist hulp van de NAVO-landen bij het heropenen van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart. Trump wil ook hulp van China.

Deze week staan er ook rentebesluiten van de Federal Reserve, de Europese Centrale Bank (ECB) en de Bank of England op het programma. Naar verwachting laten de centrale banken de rente onveranderd, met de onzekerheid over de oorlog op de achtergrond. De sterk gestegen energieprijzen door het conflict in het Midden-Oosten kunnen de inflatie weer aanwakkeren.

Stijgende olieprijzen

De AEX noteerde kort na opening 0,4 procent hoger op 1006,28 punten. De MidKap zakte licht tot 973,56 punten. Op de beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen stonden plussen tot 0,5 procent op de koersenborden.

Shell ging 1,2 procent vooruit in de Amsterdamse hoofdindex dankzij de stijgende olieprijzen. In Londen steeg het Britse oliebedrijf BP 2 procent en het Franse TotalEnergies werd 1,6 procent hoger gezet in Parijs.

Commerzbank

Besi won nog eens 0,6 procent in de AEX. De chiptoeleverancier was vrijdag nog een flinke stijger na berichten over interesse in een overname van het bedrijf door meerdere partijen.

Chemicaliëndistributeur IMCD was hekkensluiter bij de hoofdfondsen op het Damrak met een verlies van meer dan 1 procent. In de MidKap daalde kunstmestbedrijf OCI ruim 3 procent na bekendmaking van cijfers.

In Frankfurt steeg Commerzbank bijna 4 procent. Het Italiaanse UniCredit heeft een overnamebod gedaan op de tweede bank van Duitsland. UniCredit was al grootaandeelhouder en wil Commerzbank nu volledig inlijven. De overname moet in aandelen afgehandeld worden. Commerzbank wordt bij het bod gewaardeerd op 35 miljard euro. In Milaan daalde UniCredit rond de 2 procent.

Meer uit Financieel

OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

4 minuten geleden
Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

8 uur geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

11 uur geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

13 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit hoger na reeks verliesdagen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.

13 uur geleden
Duitse luchtvaart boos dat Berlijn Emirates meer vluchten belooft

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.

14 uur geleden
Wall Street hoger na resultaten Oracle en inflatiecijfers VS

NEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.

15 uur geleden