Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX opent licht hoger, ASML wint na adviesverhoging

AEX opent licht hoger, ASML wint na adviesverhoging

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn vrijdag met winst aan de laatste handelsdag van deze week begonnen. Chipmachinefabrikant ASML stond bij de winnaars in de Amsterdamse AEX-index dankzij een adviesverhoging van de Belgische zakenbank KBC Securities. Verder wordt vooral uitgekeken naar een graadmeter voor de inflatie in de Verenigde Staten later op de dag. De inflatie speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.

De AEX noteerde in de ochtendhandel een plusje van 0,2 procent op 913,76 punten. De MidKap won 0,3 procent tot 897,86 punten. In Londen, Parijs en Frankfurt werden winsten op de koersenborden tot 0,2 procent gezet.

Zwaargewicht ASML klom 0,4 procent. Sectorgenoten ASMI en Besi boekten plussen tot 1,1 procent. Op donderdag zaten de chipfondsen ook al in de lift dankzij sterke cijfers en verwachtingen van het Amerikaanse Micron Technology.

Universal Music Group

Muziekbedrijf Universal Music Group (UMG) won 0,6 procent na een adviesverhoging van Kepler Cheuvreux.

Grootste dalers in de hoofdindex waren de financiële concerns ING, Aegon, ABN AMRO en NN Group met minnen tot 0,5 procent. Zorgtechnologiebedrijf Philips, brouwer Heineken, verfproducent AkzoNobel en uitzender Randstad namen de leiding in de AEX met winsten tot 1,6 procent.

Commerzbank

In Frankrijk is volgens voorlopige cijfers van statistiekbureau Insee de inflatie deze maand gedaald naar 1,5 procent op jaarbasis, van 2,2 procent in augustus. Daarmee ligt de Franse inflatie voor het eerst sinds 2021 onder de 2 procent. Dat komt met name door de lagere energieprijzen. Volgende week komen voorlopige inflatiecijfers voor de gehele eurozone naar buiten.

In Frankfurt ging Commerzbank 1 procent omhoog. De Duitse bank gaat vrijdag voor het eerst praten met het Italiaanse UniCredit dat een groot belang in Commerzbank aan het opbouwen is. Er zijn speculaties dat UniCredit voor een volledige overname van Commerzbank kan gaan. De tweede bank van Duitsland heeft echter gezegd zelfstandig te willen blijven. UniCredit zakte 0,9 procent in Milaan.

Euro en olie

De euro was 1,1113 dollar waard, tegenover 1,1183 dollar bij het slot van de Europese beurzen een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 0,3 procent in prijs tot 67,52 dollar. Brentolie werd ook iets goedkoper op 71,44 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Saudi-Arabië: capaciteit belangrijke oliepijpleiding hersteld

RIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.

51 minuten geleden
IMF-bestuurder steunt afwachtende koers kabinet rond energiesteun

WASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.

1 uur geleden
Lufthansa-piloten gaan maandag en dinsdag staken

BERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.

16 uur geleden
Meeste Ierse tankstations mogelijk leeg na aanhoudende blokkades

DUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.

19 uur geleden
Bloomberg: drie grote olietankers varen door Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.

21 uur geleden
Thailand verhoogt uitkeringen en steun om oorlog Midden-Oosten

ANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.

21 uur geleden
IBM schikt voor miljoenen na onderzoek VS naar diversiteitsbeleid

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.

1 dag geleden