AEX opent hoger op verkiezingsdag, wachten op rentebesluit VS
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag op de verkiezingsdag voor de Tweede Kamer licht hoger geopend. Beleggers in Europa zijn vooral in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. De Federal Reserve gaat dan naar verwachting de rente in de Verenigde Staten opnieuw verlagen. Daarnaast komen na het slot op Wall Street cijfers van de grote techconcerns Microsoft, Google-moeder Alphabet en Facebook-eigenaar Meta Platforms.
De AEX noteerde kort na aanvang 0,3 procent in de plus op 977,67 punten. De MidKap steeg 0,6 procent tot 914,80 punten. De hoofdgraadmeter in Parijs zakte 0,1 procent en de DAX in Frankfurt stond iets hoger. Londen won 0,3 procent.
ASMI ging in de vroege handel 1,5 procent omlaag in de hoofdindex. De chiptoeleverancier ontving minder orders in het afgelopen kwartaal, vooral door een sterke afname uit China. De orders daalden met 17 procent tot 637 miljoen euro vergeleken met een jaar eerder. Daarnaast zei ASMI op een "langzame start" van 2026 te rekenen.
ING nieuwe financieel directeur
Adyen steeg ruim 7 procent in de AEX. De betalingsverwerker verhoogde de omzet in het derde kwartaal met 20 procent tot ruim 598 miljoen euro op jaarbasis. Dat was meer dan analisten hadden verwacht.
ING won 0,2 procent. De bank heeft Ida Lerner benoemd tot nieuwe financieel directeur. Zij komt van de Noorse bank DNB en volgt Tanate Phutrakul op die in april volgend jaar aftreedt.
Flinke groei winstgevendheid
Speciaalchemieconcern Corbion was koploper in de MidKap met een winst van 9 procent. Het bedrijf heeft naar eigen zeggen sterk gepresteerd in de eerste negen maanden van dit jaar, met een flinke groei van de winstgevendheid. Corbion handhaaft verder zijn verwachtingen voor heel dit jaar.
In Frankfurt was er aandacht voor cijfers van onder meer Mercedes-Benz. Het Duitse automerk zag de winst in het derde kwartaal met bijna een derde dalen door zwakke verkopen op de Chinese markt en de Amerikaanse importheffingen. Daarnaast gaat Mercedes-Benz voor 2 miljard euro aan eigen aandelen inkopen. De koers steeg bijna 7 procent. Ook Deutsche Bank (plus 2,7 procent) en chemieconcern BASF (plus 2,6 procent) kwamen met resultaten.
In Zürich publiceerde de Zwitserse bank UBS (plus 1,9 procent) cijfers en in Madrid gaf Banco Santander (plus 0,3 procent) inzage in de boeken. In Londen steeg de Britse farmaceut GSK 3,9 procent na een verhoging van de verwachtingen voor dit jaar. Automaker Aston Martin daalde 7 procent door tegenvallende cijfers.
Meer uit Financieel
NORWALK (ANP) - Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft minder omzet en winst geboekt in het afgelopen kwartaal. De vraag naar reizen zwakte volgens het reisbedrijf tegen het einde van het afgelopen kwartaal wat af. Dat kwam volgens Booking Holdings onder andere door onrust in enkele Europese steden, zoals in Parijs en door het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is dinsdag overwegend hoger gesloten. Nadat techaandelen maandag flink onder druk stonden, toonden de grote bedrijven dinsdag weer herstel. Beleggers deden het verder rustig aan in aanloop naar de uitslagen van midterms in de Verenigde Staten. Bij de verkiezingen dreigt de Republikeinse Partij van president Donald Trump de meerderheid in beide huizen van het Congres te verliezen. Een meerderheid van de Democraten in beide huizen zou kunnen leiden tot strenger toezicht op AI, maatregelen tegen datacenters en meer regulering van het bedrijfsleven.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Minstens elf landen in Europa zijn geraakt door de cyberaanvallen op koelsystemen. Dinsdag werd bekend dat ook koelinstallaties in Duitsland, Roemenië en het Verenigd Koninkrijk getroffen zijn. Nog geen enkele groep heeft de aanvallen opgeëist.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - BMW heeft zijn winstverwachting voor de tweede keer in vijf maanden verlaagd. Dat meldt de Duitse autofabrikant, die woensdag met kwartaalcijfers komt. De autobouwer versnelt zijn herstructurering, terwijl het kampt met een tegenvallende vraag uit China naar zijn auto's.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) zal de rente in december waarschijnlijk verhogen, zegt de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel. Nagel, die ook lid is van de raad van bestuur van de ECB, stelt dat op basis van de huidige inflatievooruitzichten een renteverhoging onvermijdelijk is.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 150 miljoen euro extra uit om de stroomkosten voor industriebedrijven te verlagen. Dat melden minister Stientje van Veldhoven en staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer. Het bedrag komt bovenop het geld dat daarvoor in het coalitieakkoord al was gereserveerd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met verlies gesloten. Philips behoorde tot de winnaars bij de hoofdfondsen na kwartaalcijfers. De omzet van het zorgtechnologieconcern is gestegen dankzij de verkopen van medische apparatuur, tandenborstels en scheerapparaten. Het aandeel klom bijna 5 procent.
6 uur geleden