Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX onderuit op Hemelvaartsdag, Pharming keldert 10 procent

AEX onderuit op Hemelvaartsdag, Pharming keldert 10 procent

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs ging donderdag flink onderuit. Beleggers verwerkten de fors lagere slotstanden op Wall Street, waar de inflatievrees verder oplaaide na de sterkste stijging van het Amerikaanse prijspeil in meer dan tien jaar. De inflatie wordt aangejaagd door de omvangrijke steunprogramma's van overheden en centrale banken. Beleggers vrezen dat de rente daardoor sneller dan verwacht zal worden verhoogd om de geldontwaarding tegen te gaan. Hogere rentes maken aandelen als belegging echter minder aantrekkelijk.

Veel Nederlandse bedrijven zijn gesloten vanwege Hemelvaartsdag, maar Pharming kwam wel met kwartaalcijfers. Het biotechnologiebedrijf zag de verkopen van zijn belangrijkste medicijn Ruconest flink dalen. Door de tijdelijke sluiting van veel artsenpraktijken vanwege de coronapandemie namen patiëntbezoeken af en werd het middel minder vaak op herhaling voorgeschreven of werd uit de voorraad geput. Ook kregen minder nieuwe patiënten Ruconest voorgeschreven. Het aandeel kelderde 10 procent in de MidKap.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,8 procent in het rood op 682,51 punten. De hoofdindex is in een week tijd met dik 5 procent gedaald ten opzichte van de hoogste koers ooit, die op 7 mei werd bereikt. De MidKap daalde 1,2 procent tot 1025,61 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 1,4 procent.

Alle bedrijven omlaag

Alle 25 AEX-bedrijven gingen omlaag. Olieproducent Shell (min 3,8 procent) noteerde ex dividend. Chipbedrijf ASMI en techinvesteerder Prosus zakten tot 3,5 procent. Ook staalfabrikant ArcelorMittal en de financiële fondsen Aegon, ASR en ING behoorden tot de staartgroep met minnen tot 3,8 procent. In de MidKap zakte ABN AMRO 2,7 procent. De bank verloor een dag eerder al bijna 6 procent na tegenvallende resultaten.

KPN daalde 1,5 procent. Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) levert de samenwerking tussen het telecomconcern en pensioenuitvoerder APG bij het uitbreiden van het glasvezelnetwerk geen beperkingen op voor de vrije concurrentie.

In Londen zakte Burberry 8 procent. Het Britse modehuis, bekend van het ruitjespatroon, zag de omzet in het afgelopen boekjaar dalen doordat veel winkels gesloten moesten blijven vanwege de coronapandemie. In de afgelopen maanden herstelden de verkopen weer, maar de resultaten blijven achter bij concurrerende merken als LVMH en Hermes.

De euro was 1,2103 dollar waard, tegenover 1,2071 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,6 procent tot 65,05 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent minder op 68,25 dollar per vat.

Meer uit Financieel

FNV sluit nieuwe acties niet uit na stakingsweek schoonmakers

UTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.

1 uur geleden
Duitsland verlaagt accijns op benzine en diesel met 17 cent

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.

1 uur geleden
Topman Ryanair zegt sorry voor vergelijking met 'verkrachters'

DUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.

1 uur geleden
Dieselprijs stijgt zaterdag naar record, zegt UnitedConsumers

EINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.

2 uur geleden
Volkswagen verwacht door reorganisatie flink lagere winst

WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.

3 uur geleden
Gouverneur Californië onderzoekt 'kill switch' voor AI

SACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.

3 uur geleden
Chipbedrijven zetten herstel voort na AI-zorgen, AEX sluit lager

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag lager gesloten. Beleggers wegen de renteverhogingen van grote centrale banken om de inflatie te bestrijden. De chipfondsen stonden bij de stijgers nadat ze eerder deze week zakten door zorgen over de veiligheid van AI.

3 uur geleden