
AEX onderuit op Hemelvaartsdag, Pharming keldert 10 procent
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs ging donderdag flink onderuit. Beleggers verwerkten de fors lagere slotstanden op Wall Street, waar de inflatievrees verder oplaaide na de sterkste stijging van het Amerikaanse prijspeil in meer dan tien jaar. De inflatie wordt aangejaagd door de omvangrijke steunprogramma's van overheden en centrale banken. Beleggers vrezen dat de rente daardoor sneller dan verwacht zal worden verhoogd om de geldontwaarding tegen te gaan. Hogere rentes maken aandelen als belegging echter minder aantrekkelijk.
Veel Nederlandse bedrijven zijn gesloten vanwege Hemelvaartsdag, maar Pharming kwam wel met kwartaalcijfers. Het biotechnologiebedrijf zag de verkopen van zijn belangrijkste medicijn Ruconest flink dalen. Door de tijdelijke sluiting van veel artsenpraktijken vanwege de coronapandemie namen patiëntbezoeken af en werd het middel minder vaak op herhaling voorgeschreven of werd uit de voorraad geput. Ook kregen minder nieuwe patiënten Ruconest voorgeschreven. Het aandeel kelderde 10 procent in de MidKap.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,8 procent in het rood op 682,51 punten. De hoofdindex is in een week tijd met dik 5 procent gedaald ten opzichte van de hoogste koers ooit, die op 7 mei werd bereikt. De MidKap daalde 1,2 procent tot 1025,61 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 1,4 procent.
Alle bedrijven omlaag
Alle 25 AEX-bedrijven gingen omlaag. Olieproducent Shell (min 3,8 procent) noteerde ex dividend. Chipbedrijf ASMI en techinvesteerder Prosus zakten tot 3,5 procent. Ook staalfabrikant ArcelorMittal en de financiële fondsen Aegon, ASR en ING behoorden tot de staartgroep met minnen tot 3,8 procent. In de MidKap zakte ABN AMRO 2,7 procent. De bank verloor een dag eerder al bijna 6 procent na tegenvallende resultaten.
KPN daalde 1,5 procent. Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) levert de samenwerking tussen het telecomconcern en pensioenuitvoerder APG bij het uitbreiden van het glasvezelnetwerk geen beperkingen op voor de vrije concurrentie.
In Londen zakte Burberry 8 procent. Het Britse modehuis, bekend van het ruitjespatroon, zag de omzet in het afgelopen boekjaar dalen doordat veel winkels gesloten moesten blijven vanwege de coronapandemie. In de afgelopen maanden herstelden de verkopen weer, maar de resultaten blijven achter bij concurrerende merken als LVMH en Hermes.
De euro was 1,2103 dollar waard, tegenover 1,2071 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,6 procent tot 65,05 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent minder op 68,25 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het afgelopen kwartaal onverwacht gekrompen, vooral doordat de twaalfdaagse oorlog met Iran in juni het bedrijfsleven vrijwel volledig tot stilstand bracht.
43 minuten geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air Canada hervat zijn vluchten later op de dag, na aanwijzing van de Canadese overheid om een staking te beëindigen. Alle stakende cabinebemanningsleden moeten uiterlijk om 20.00 uur Nederlandse tijd het werk hervatten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Brussel is van plan om biljoenen euro's aan spaargeld van Europese huishoudens vrij te maken door mensen te stimuleren om te beleggen in aandelen. De Europese Unie ziet daarbij Zweden als voorbeeld.
6 uur geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Door een driedaagse staking van het cabinepersoneel van Air Canada worden ook zondag veel vluchten van de Canadese luchtvaartmaatschappij geannuleerd. Hierdoor gaan ook enkele vluchten tussen Schiphol en de Canadese steden Montreal en Toronto niet door, blijkt uit vluchtinformatie van Schiphol.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een senator in de Verenigde Staten heeft een onderzoek aangekondigd naar chatbots van Meta, het moederbedrijf van Facebook, Instagram en WhatsApp. Hij wil opheldering over gesprekken tussen kinderen en chatbots die werken met geavanceerde kunstmatige intelligentie. Meta zou zijn AI-chatbots expliciet hebben toegestaan om "romantische of sensuele" gesprekken te voeren met kinderen, berichtte persbureau Reuters deze week.
1 dag geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Stewards en stewardessen van de Canadese luchtvaartmaatschappij Air Canada zijn in staking gegaan naar aanleiding van een geschil over hun loon. Het gaat om 10.000 werknemers die volgens de vakbond Canadian Union of Public Employees (CUPE) hogere lonen willen en ook betaling voor werk buiten de cabine, zoals bij het in- of uitchecken van passagiers. De staking duurt naar verwachting 72 uur.
1 dag geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol wil zijn natuurvergunning terug zolang het hoger beroep loopt tegen een vonnis uit juni, waarin een rechter een streep zette door die vergunning. Na die uitspraak hoefde Schiphol het vliegverkeer niet direct te staken. Maar de luchthaven durft handhavingsverzoeken en juridische procedures, die grote impact kunnen hebben, op de langere termijn niet uit te sluiten.
1 dag geleden