AEX omlaag, Novo Nordisk keldert na tegenvaller afslankmiddel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. Ook elders in Europa waren rode cijfers te zien. Op de aandelenmarkt in Kopenhagen was de Deense farmaceut Novo Nordisk een opvallende daler na een tegenvaller met testresultaten van een nieuw obesitasmiddel.
De hoofdindex op het Damrak eindigde 0,4 procent lager op 875,44 punten. De MidKap zakte een fractie tot 831,70 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt verloren tot 0,4 procent.
De stemming onder beleggers werd gedrukt door het dreigement van aankomend president Donald Trump om importheffingen voor de Europese Unie in te voeren als de EU-lidstaten niet meer Amerikaanse olie en gas gaan inkopen. Ook het vooruitzicht dat de Amerikaanse centrale bank de rente volgend jaar minder sterk gaat verlagen dan gehoopt, bleef zorgen voor druk op het sentiment.
ING
Novo Nordisk kelderde bijna 21 procent in Kopenhagen. De farmaceut heeft het afslankmiddel met de naam CagriSema gedurende 68 weken getest op ongeveer 3400 mensen. Uit de resultaten kwam naar voren dat het medicijn leidt tot gemiddeld 22,7 procent gewichtsverlies bij patiënten met overgewicht. Het bedrijf ging eerder echter uit van een gewichtsverlies van 25 procent.
In de AEX was ING de grootste daler met een verlies van 1,4 procent. Chipbedrijf Besi prijkte bovenaan bij de hoofdfondsen met een plus van 2,8 procent. In de MidKap deed TKH het goed met een koersstijging van 5,4 procent, na het nieuws dat investeringsmaatschappij HAL een belang van 3,5 procent heeft in de technologiegroep. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM was hekkensluiter bij de middelgrote fondsen met een min van 3,7 procent.
Onward Medical
Op de Brusselse beurs won Onward Medical bijna 5 procent. Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen.
De euro was 1,0430 dollar waard, tegen 1,0384 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie was vrijwel onveranderd op 69,37 dollar. Brentolie werd iets goedkoper op 72,83 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
52 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
57 minuten geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van een liter benzine is voor het eerst ooit hoger dan 2,60 euro. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt donderdag dat de landelijke adviesprijs van een liter Euro95 met 1,5 cent is gestegen tot 2,603 euro. De prijzen aan de pomp lopen de afgelopen dagen op, nadat de olieprijzen weer fors waren gestegen als gevolg van de aanhoudende Iranoorlog.
2 uur geleden