
AEX omlaag, Novo Nordisk keldert na tegenvaller afslankmiddel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. Ook elders in Europa waren rode cijfers te zien. Op de aandelenmarkt in Kopenhagen was de Deense farmaceut Novo Nordisk een opvallende daler na een tegenvaller met testresultaten van een nieuw obesitasmiddel.
De hoofdindex op het Damrak eindigde 0,4 procent lager op 875,44 punten. De MidKap zakte een fractie tot 831,70 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt verloren tot 0,4 procent.
De stemming onder beleggers werd gedrukt door het dreigement van aankomend president Donald Trump om importheffingen voor de Europese Unie in te voeren als de EU-lidstaten niet meer Amerikaanse olie en gas gaan inkopen. Ook het vooruitzicht dat de Amerikaanse centrale bank de rente volgend jaar minder sterk gaat verlagen dan gehoopt, bleef zorgen voor druk op het sentiment.
ING
Novo Nordisk kelderde bijna 21 procent in Kopenhagen. De farmaceut heeft het afslankmiddel met de naam CagriSema gedurende 68 weken getest op ongeveer 3400 mensen. Uit de resultaten kwam naar voren dat het medicijn leidt tot gemiddeld 22,7 procent gewichtsverlies bij patiƫnten met overgewicht. Het bedrijf ging eerder echter uit van een gewichtsverlies van 25 procent.
In de AEX was ING de grootste daler met een verlies van 1,4 procent. Chipbedrijf Besi prijkte bovenaan bij de hoofdfondsen met een plus van 2,8 procent. In de MidKap deed TKH het goed met een koersstijging van 5,4 procent, na het nieuws dat investeringsmaatschappij HAL een belang van 3,5 procent heeft in de technologiegroep. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM was hekkensluiter bij de middelgrote fondsen met een min van 3,7 procent.
Onward Medical
Op de Brusselse beurs won Onward Medical bijna 5 procent. Het Eindhovense medisch-technologische bedrijf heeft voor het eerst toestemming gekregen om zijn technologie voor mensen met een dwarslaesie te verkopen. De Amerikaanse toezichthouder FDA staat het systeem ARC-EX toe op de Amerikaanse markt. Dit product moet mensen die na een dwarslaesie zijn verlamd weer helpen met bewegen.
De euro was 1,0430 dollar waard, tegen 1,0384 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie was vrijwel onveranderd op 69,37 dollar. Brentolie werd iets goedkoper op 72,83 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien, na de nieuwe recordstanden van een dag eerder. Beleggers leken te zijn geschrokken van een artikel in de Financial Times. Ingewijden zeiden tegen de krant dat Donald Trump aandringt op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent op goederen uit de Europese Unie.
2 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer Facebook en Instagram, zal de gedragscode voor AI-systemen van de Europese Commissie niet ondertekenen. Dit meldt de directeur voor internationale aangelegenheden bij Meta, Joel Kaplan, op het socialemediaplatform LinkedIn.
3 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft het Openbaar Ministerie (OM) verzocht af te zien van vervolging van een verdenking in een strafzaak tegen het bedrijf. Het gaat om de verdenking dat Damen sanctiemaatregelen tegen Rusland zou hebben overtreden. Dit bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door het FD.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt aan op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent voor de Europese Unie. Daarmee heeft hij zijn eisen in handelsgesprekken opgeschroefd, melden ingewijden aan de Financial Times (FT).
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met een kleine min geƫindigd. Met name de koers van ASML drukte de stemming in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker uit Veldhoven zakte 2,6 procent.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Meer dan 100.000 aanvragen voor het Tijdelijk Noodfonds Energie zijn al goedgekeurd. Het fonds verwachtte al ongeveer zoveel huishoudens te kunnen helpen met de energierekening, nadat 224.000 aanvragen waren ingediend. Een op de tien aanvragen moet nog worden beoordeeld en worden mogelijk ook goedgekeurd.
8 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Alexander Pechtold stopt op 1 januari als voorzitter van de raad van commissarissen van de Nederlandse Loterij. De voormalig leider van D66 ziet het niet zitten om de functie te combineren met zijn nieuwe baan als burgemeester van Delft, waar hij in september mee begint. Dat meldt de Nederlandse Loterij, bekend van onder meer Staatsloterij en TOTO.
9 uur geleden