AEX omlaag na zware verliezen New York en Tokio
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies aan de handelsdag begonnen. Zorgen over de oplopende inflatie hebben markten wereldwijd in hun greep. De beurzen in New York en Tokio gingen eerder ook al hard onderuit.
Te sterke prijsstijgingen zouden het economisch herstel van de coronacrisis kunnen remmen. Bovendien maken ze aandelen relatief onaantrekkelijk, omdat de rentes bij een hoge inflatie kunnen stijgen.
De AEX-index op Beursplein 5 zakte na ruim een kwartier handelen 0,9 procent tot 765,91 punten. MidKap verloor 1,7 procent tot 1048,03 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen zakten tot 1,2 procent.
ING
Zorgen over het Amerikaanse schuldenplafond, het maximale bedrag dat de overheid in de Verenigde Staten mag lenen, spelen ook op de handelsvloeren. Daarnaast begint een aantal centrale banken met de afbouw van stimuleringsmaatregelen.
Bij de hoofdfondsen was ING een van de sterkste dalers met een verlies van 1,5 procent. De bank kondigde aan voor 1,7 miljard euro aan eigen aandelen in te kopen, wat bedoeld is als beloning voor aandeelhouders. Alleen voedings- en wasmiddelenconcern Unilever en supermarktconcern Ahold Delhaize stonden op winst in de AEX, met plussen tot 0,5 procent.
BWM
Ook investeerder HAL (min 2,4 procent) wist de aandacht op zich gericht. Webwinkel Coolblue, waarin HAL een belang van bijna 49 procent heeft, wil nog deze maand naar de beurs in Amsterdam. Daarbij zullen ook bestaande aandeelhouders stukken verkopen.
BMW verloor in Frankfurt 1,8 procent ondanks betere vooruitzichten voor de autofabrikant. Het concern verwacht dit jaar meer geld te verdienen dan waar het eerder op rekende. Dat komt vooral door de hogere prijzen voor auto's.
Olie
Beleggers verwerkten ook cijfers over de Duitse detailhandel. Winkeliers in Duitsland verkochten in augustus 1,1 procent meer dan in de voorgaande maand, terwijl een sterkere stijging was verwacht.
De euro was 1,1586 dollar waard, tegen 1,1576 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,3 procent in prijs tot 74,80 dollar. Brentolie won ook 0,3 procent, tot 78,10 dollar per vat.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Iran wil olietankers een dollar per vat olie vragen om door de Straat van Hormuz te mogen varen, zegt de Iraanse brancheorganisatie van olie-exporteurs (OPEX). De tol moet worden afgerekend in cryptomunten, liet een woordvoerder van de organisatie aan de Financial Times weten.
4 uur geleden