AEX omlaag na zware verliezen New York en Tokio
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies aan de handelsdag begonnen. Zorgen over de oplopende inflatie hebben markten wereldwijd in hun greep. De beurzen in New York en Tokio gingen eerder ook al hard onderuit.
Te sterke prijsstijgingen zouden het economisch herstel van de coronacrisis kunnen remmen. Bovendien maken ze aandelen relatief onaantrekkelijk, omdat de rentes bij een hoge inflatie kunnen stijgen.
De AEX-index op Beursplein 5 zakte na ruim een kwartier handelen 0,9 procent tot 765,91 punten. MidKap verloor 1,7 procent tot 1048,03 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen zakten tot 1,2 procent.
ING
Zorgen over het Amerikaanse schuldenplafond, het maximale bedrag dat de overheid in de Verenigde Staten mag lenen, spelen ook op de handelsvloeren. Daarnaast begint een aantal centrale banken met de afbouw van stimuleringsmaatregelen.
Bij de hoofdfondsen was ING een van de sterkste dalers met een verlies van 1,5 procent. De bank kondigde aan voor 1,7 miljard euro aan eigen aandelen in te kopen, wat bedoeld is als beloning voor aandeelhouders. Alleen voedings- en wasmiddelenconcern Unilever en supermarktconcern Ahold Delhaize stonden op winst in de AEX, met plussen tot 0,5 procent.
BWM
Ook investeerder HAL (min 2,4 procent) wist de aandacht op zich gericht. Webwinkel Coolblue, waarin HAL een belang van bijna 49 procent heeft, wil nog deze maand naar de beurs in Amsterdam. Daarbij zullen ook bestaande aandeelhouders stukken verkopen.
BMW verloor in Frankfurt 1,8 procent ondanks betere vooruitzichten voor de autofabrikant. Het concern verwacht dit jaar meer geld te verdienen dan waar het eerder op rekende. Dat komt vooral door de hogere prijzen voor auto's.
Olie
Beleggers verwerkten ook cijfers over de Duitse detailhandel. Winkeliers in Duitsland verkochten in augustus 1,1 procent meer dan in de voorgaande maand, terwijl een sterkere stijging was verwacht.
De euro was 1,1586 dollar waard, tegen 1,1576 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,3 procent in prijs tot 74,80 dollar. Brentolie won ook 0,3 procent, tot 78,10 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - Wind- en zonne-energie hebben in 2025 voor het eerst meer elektriciteit opgewekt in de Europese Unie dan fossiele brandstoffen, blijkt uit gegevens van energiedenktank Ember.
51 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - "Het is positief dat de heffingen niet worden opgelegd", zegt ondernemersvereniging evofenedex over de geschrapte importheffingen voor Europese landen door de Amerikaanse president Donald Trump. Doordat er weinig tijd tussen de aankondiging van de heffingen en de intrekking zat, verwacht evofenedex geen piek in de vervoersstromen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met duidelijke winsten gesloten. Op de markten overheerste opluchting over een de-escalatie in het conflict tussen de Verenigde Staten en Europese landen over Groenland. Trump kondigde aan geen extra importheffingen meer op te leggen aan landen die militairen stuurden naar het eiland in het Noordpoolgebied, omdat er zicht zou zijn op een deal.
5 uur geledenDAVOS (ANP) - Donald Trump zegt af te zien van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland. Volgens de Amerikaanse president is er een raamwerk gevormd voor een "toekomstige deal aangaande Groenland" na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rechters van het Amerikaanse Hooggerechtshof hebben laten doorschemeren dat ze sceptisch staan tegenover de argumenten van de regering-Trump om een bestuurder van de Federal Reserve te mogen ontslaan. De poging van Donald Trump om Fed-bestuurder Lisa Cook uit haar functie te zetten, leidde vorig jaar tot zorgen over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Ubisoft reorganiseert en schrapt zes games die in ontwikkeling waren, waaronder Prince of Persia The Sands of Time. Het Franse gamebedrijf zegt zo geld vrij te willen maken om beter te kunnen concurreren op de markt voor hoogwaardige videospellen. Om diezelfde reden sluit Ubisoft studio's in Canada en Zweden.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag positief gereageerd op de aankondiging van Donald Trump dat hij geen geweld wil gebruiken bij zijn poging om Groenland in te lijven. De AEX vond de weg omhoog na die opmerking van de Amerikaanse president op het World Economic Forum in Davos.
9 uur geleden