
AEX mede dankzij winst Adyen, ASML en Besi fors in de plus
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag over een breed front gestegen en eindigde fors in de plus. Daarbij werd de AEX-index geholpen door winsten van chipbedrijven ASML, ASMI en Besi en van betalingsbedrijf Adyen. De Nederlandse chipfondsen profiteerden mogelijk van een gunstige cijferupdate van het Taiwanese chipconcern TSMC.
De nettowinst van TSMC steeg in de afgelopen periode op jaarbasis met 14 procent. Eerder meldde het bedrijf al een recordomzet te hebben geboekt in het derde kwartaal dankzij de sterke wereldwijde vraag naar chips en de tekorten aan halfgeleiders.
Fintechbedrijf Adyen was met een plus van 4,4 procent de grootste winnaar van de AEX. Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi wonnen tot 3,8 procent.
Gasprijs
Staalconcern ArcelorMittal verlaagt de productie van een aantal van zijn fabrieken in Europa. Volgens het staalconcern komen er "selectieve productiepauzes" omdat de hoogovens niet rendabel kunnen draaien vanwege de oplopende energieprijzen. De beperkingen zullen volgens het bedrijf geen "significante invloed" hebben op de productievolumes of de leveringen aan klanten. ArcelorMittal eindigde de dag met een winst van 3 procent.
De Europese gasprijs is donderdag weer gestegen tot boven de 100 euro, ondanks de toezeggingen van Rusland om zoveel gas te leveren als Europa nodig heeft om de hoge prijzen tegen te gaan. Het Russische persbureau TASS meldde dat Europese afnemers nog niet hebben gevraagd aan Moskou om de gasleveringen te verhogen.
TomTom
TomTom (plus 4,2 procent) werkte een eerder fors koersverlies weg. Het bedrijf zag de omzet dalen in het derde kwartaal en leed opnieuw verlies. De navigatiespecialist blijft last houden van de chiptekorten waardoor er minder auto's geproduceerd worden. Daardoor is er ook minder vraag naar de navigatieapparatuur van TomTom. Het bedrijf denkt nu dat de jaaromzet aan de onderkant van de eerder afgegeven bandbreedte van 500 miljoen tot 530 miljoen euro zal uitkomen.
De AEX eindigde 1,7 procent hoger op 790,84 punten. De MidKap klom 0,9 procent tot 1063,10 punten. Londen, Frankfurt en Parijs stegen tot 1,4 procent.
RoodMicrotec
Op de lokale markt won RoodMicrotec 7 procent. De chiptoeleverancier verhoogde zijn verwachtingen na een sterk derde kwartaal.
De euro was 1,1584 dollar waard, tegen 1,1576 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,5 procent tot 80,81 dollar. Brentolie won 0,6 procent aan waarde tot 83,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering denkt erover zich in te kopen in Amerikaanse defensiebedrijven. Bedrijven als Lockheed Martin zijn nu al "feitelijk een arm van de Amerikaanse overheid", zei handelsminister Howard Lutnick dinsdag.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat zelf over het reguleren van techbedrijven, benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie na dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump. Trump waarschuwde op platform Truth Social met importheffingen en exportbeperkingen voor landen die Amerikaanse techbedrijven extra belastingen opleggen of reguleren met speciale wetgeving.
33 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Vakbond FNV noemt de sluiting van de Accell-fabriek in Heerenveen "dramatisch". Het fietsconcern achter merken als Batavus, Koga en Babboe heeft daarmee geen productie meer in Nederland en 160 mensen komen op straat te staan. "Nederland is een fietsland, maar je kunt zo geen Batavus meer kopen die in Nederland gemaakt is", zegt FNV-bestuurder Masja Zwart.
39 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag terughoudend geopend. Beleggers verwerkten de nieuwe aanval van president Donald Trump op de onafhankelijkheid van de Amerikaanse Federal Reserve. Trump kondigde het ontslag aan van Fed-bestuurder Lisa Cook, die hij beschuldigt van hypotheekfraude. Het is voor het eerst dat een president een Fed-gouverneur ontslaat.
40 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Fietsconcern Accell sluit zijn fabriek in Heerenveen, waardoor het bedrijf geen productie meer heeft in Nederland. De sluiting van de fabriek leidt tot een verlies van ongeveer 160 banen, aldus het bedrijf dat bekend is van merken als Batavus, Koga en Babboe.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Gebruikers van Spotify kunnen binnenkort over en weer berichtjes naar elkaar sturen. De muziekstreamingdienst rolt vanaf deze week een berichtenfunctie uit voor zowel gratis gebruikers als mensen met een premiumabonnement.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een doorstart van de vorige week failliet verklaarde Nederlandse tak van sieradenketen Claire's lijkt ver weg. Curator Frans Crul meldt dat er nog geen gegadigden zijn die zich hebben gemeld. De negen winkels in onder meer Amsterdam, Arnhem en Rotterdam blijven volgens hem voorlopig wel open.
2 uur geleden