Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX lijkt voorzichtig te beginnen na nieuw recordniveau

AEX lijkt voorzichtig te beginnen na nieuw recordniveau

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag iets hoger te gaan openen. Beleggers doen het naar verwachting rustig aan na de flinke opmars een dag eerder. De Amsterdamse hoofdindex steeg donderdag maar liefst 1,6 procent en eindigde op een slotrecord van 843,75 punten. De stemming op het Damrak werd daarbij gesteund door goed ontvangen resultaten van betaalbedrijf Adyen en levensmiddelenconcern Unilever.

Adyen steeg donderdag al meer dan een vijfde in beurswaarde en profiteert vrijdag mogelijk nog van enkele adviesverhogingen. Zo werd het aandeel door de Amerikaanse investeringsbanken KBW en Cowen op de kooplijst gezet.

De Aziatische aandelenmarkten lieten vrijdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio sloot de week 0,1 procent hoger af. SoftBank zette de opmars voort en klom bijna 9 procent na goed ontvangen resultaten. Een dag eerder steeg SoftBank al 11 procent dankzij beter dan verwachte resultaten van de Britse chipontwikkelaar Arm, waarvan de Japanse techinvesteerder grootaandeelhouder is. Automaker Nissan kelderde daarentegen ruim 11 procent na teleurstellende resultaten.

Industriële recessie

De meeste beurzen in de Aziatische regio waren gesloten vanwege de viering van het Chinees Nieuwjaar. In Hongkong werd een halve dag gehandeld en eindigde de beurs 0,8 procent lager.

Op het Damrak opende Aperam de boeken. De roestvrijstaalproducent zag de omzet in het vierde kwartaal licht dalen. De winst voor aftrek van rentekosten, belastingen, afschrijvingen en afboekingen nam flink af. Volgens topman Timoteo Di Maulo verbeterde de markt iets in het vierde kwartaal, maar blijven de omstandigheden "zeer bedrukt". De extreme margedruk houdt volgens hem aan en de volumes wijzen op een industriële recessie in Europa.

Oplopende rente

Ook NX Filtration kwam met resultaten. De waterzuiveraar uit Enschede boekte zoals verwacht minder omzet in 2023. Het bedrijf had daar in januari al voor gewaarschuwd. Volgens topman Jeroen Pynenburg drukte de oplopende rente op de investeringsplannen van klanten, wat leidde tot vertragingen van orders. De omzet kwam uiteindelijk uit op 8,1 miljoen euro, tegen 8,4 miljoen euro in 2022. Voor dit jaar rekent het bedrijf op een omzet van meer dan 16 miljoen euro.

De euro was 1,0776 dollar waard, tegen 1,0768 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd een fractie goedkoper op 76,21 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 81,51 dollar per vat.

Meer uit Financieel

CBS: opgroeien in bijstand vergroot kans op uitkering later

DEN HAAG (ANP) - Jongeren die tijdens hun tienerjaren opgroeien in een huishouden waarbij een bijstandsuitkering deel uitmaakt van de inkomsten, hebben op latere leeftijd vaker zelf ook een uitkering. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van data uit 2024. Daarnaast bezitten zij minder vaak een hbo- of wo-diploma.

6 minuten geleden
PostNL wil extra vergoeding postbezorging van 80 miljoen euro

DEN HAAG (ANP) - PostNL wil voor het komende jaar een vergoeding van de overheid van 80 miljoen euro, vanwege oplopende kosten bij de wettelijk verplichte postbezorging. "De kosten die voortvloeien uit een wettelijke verplichting kunnen niet bij het bedrijf worden neergelegd. Deze onzekerheid legt een onacceptabele druk op het postbedrijf en onze medewerkers", waarschuwt het concern dinsdag.

51 minuten geleden
AI-aandelen vinden de weg omhoog na stevige koersdalingen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn de eerste handelsdag van de week overwegend hoger geëindigd. Vooral AI-aandelen lieten herstel zien na de scherpe koersdalingen van de afgelopen tijd, geholpen door koopjesjagers die hun kans grepen. De beurshandel kreeg ook wat steun van iets goedkopere olie, hoewel de olieprijzen nog altijd op het hoogste niveau in vijf maanden staan.

8 uur geleden
Frankrijk wil dat verkoopsites 'gestolen' spullen verwijderen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse minister voor Digitale Zaken heeft online verkoopplatforms maandag opgeroepen advertenties voor "gestolen producten" te verwijderen. Frankrijk kreeg dit weekend te maken met een van de ergste uitbarstingen van straatgeweld in jaren. Daarbij werden veel winkels geplunderd en liepen volgens de autoriteiten ruim 3000 winkels schade op.

11 uur geleden
AEX-index beperkt verlies op negatieve Europese beursdag

AMSTERDAM (ANP) - De stemming op de Europese beurzen was maandag negatief na een weekend met gewelddadige demonstraties in met name Frankrijk. De schade in de Amsterdamse AEX-index viel mee met een min van 0,1 procent, geholpen door stevige plussen van de opgeveerde chipbedrijven Besi, ASML en ASMI. Die volgden op het herstel van Amerikaanse AI-aandelen na de scherpe koersdalingen van vorige week.

12 uur geleden
Aanklagers: afluisteraar OpenAI kreeg steun Saudische overheid

WASHINGTON (ANP) - De voormalige medewerker van OpenAI die ervan wordt verdacht opnameapparatuur te hebben verstopt, kreeg volgens Amerikaanse aanklagers steun van de Saudische overheid. Dat meldt persbureau Reuters op basis van een rechtbankdocument. De medewerker werd ontslagen en gearresteerd nadat een "geavanceerd opnameapparaat" was ontdekt in een vergaderruimte van het management van de ChatGPT-maker.

13 uur geleden
Moederbedrijf Albert Heijn doet aangifte om cyberincident

ZAANDAM (ANP) - Het moederbedrijf van Albert Heijn, Ahold Delhaize, heeft maandag aangifte gedaan bij de politie vanwege het cyberbeveiligingsincident waar het supermarktconcern al ruim een week mee kampt. Dat meldt Ahold Delhaize op zijn website. Het concern meldt dat het verdachte activiteit in zijn IT-infrastructuur heeft opgemerkt en dat het cyberbeveiligingsexperts heeft ingeschakeld om onderzoek te doen. Uit het onderzoek is gebleken dat de verdachte activiteit het gevolg was van "kwaadwillende acties van derden".

13 uur geleden