AEX lijkt voorzichtig te beginnen na nieuw recordniveau
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag iets hoger te gaan openen. Beleggers doen het naar verwachting rustig aan na de flinke opmars een dag eerder. De Amsterdamse hoofdindex steeg donderdag maar liefst 1,6 procent en eindigde op een slotrecord van 843,75 punten. De stemming op het Damrak werd daarbij gesteund door goed ontvangen resultaten van betaalbedrijf Adyen en levensmiddelenconcern Unilever.
Adyen steeg donderdag al meer dan een vijfde in beurswaarde en profiteert vrijdag mogelijk nog van enkele adviesverhogingen. Zo werd het aandeel door de Amerikaanse investeringsbanken KBW en Cowen op de kooplijst gezet.
De Aziatische aandelenmarkten lieten vrijdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio sloot de week 0,1 procent hoger af. SoftBank zette de opmars voort en klom bijna 9 procent na goed ontvangen resultaten. Een dag eerder steeg SoftBank al 11 procent dankzij beter dan verwachte resultaten van de Britse chipontwikkelaar Arm, waarvan de Japanse techinvesteerder grootaandeelhouder is. Automaker Nissan kelderde daarentegen ruim 11 procent na teleurstellende resultaten.
Industriële recessie
De meeste beurzen in de Aziatische regio waren gesloten vanwege de viering van het Chinees Nieuwjaar. In Hongkong werd een halve dag gehandeld en eindigde de beurs 0,8 procent lager.
Op het Damrak opende Aperam de boeken. De roestvrijstaalproducent zag de omzet in het vierde kwartaal licht dalen. De winst voor aftrek van rentekosten, belastingen, afschrijvingen en afboekingen nam flink af. Volgens topman Timoteo Di Maulo verbeterde de markt iets in het vierde kwartaal, maar blijven de omstandigheden "zeer bedrukt". De extreme margedruk houdt volgens hem aan en de volumes wijzen op een industriële recessie in Europa.
Oplopende rente
Ook NX Filtration kwam met resultaten. De waterzuiveraar uit Enschede boekte zoals verwacht minder omzet in 2023. Het bedrijf had daar in januari al voor gewaarschuwd. Volgens topman Jeroen Pynenburg drukte de oplopende rente op de investeringsplannen van klanten, wat leidde tot vertragingen van orders. De omzet kwam uiteindelijk uit op 8,1 miljoen euro, tegen 8,4 miljoen euro in 2022. Voor dit jaar rekent het bedrijf op een omzet van meer dan 16 miljoen euro.
De euro was 1,0776 dollar waard, tegen 1,0768 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd een fractie goedkoper op 76,21 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 81,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een grotere bevoegdheid voor tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher is essentieel om de impasse binnen vakbond FNV te doorbreken. Dat hebben de twee vrijdag betoogd bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
11 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
12 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Ook Vitens verhoogt volgend jaar de prijs van zijn drinkwater. Voor klanten van het drinkwaterbedrijf gaat de rekening over een heel jaar gemiddeld met zo'n 9 euro omhoog. Andere waterbedrijven hadden al bekendgemaakt de prijs te verhogen, omdat ze het extra geld nodig hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen gebruik, klimaatverandering en vervuiling.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een belangrijke adviseur van de Hoge Raad denkt niet dat Nederlanders die grote sommen verloren aan illegale onlinecasino's hun geld terug kunnen krijgen. De conclusie van de advocaat-generaal is waarschijnlijk een grote domper voor de duizenden Nederlanders die via claimzaken hun verliezen terug willen vorderen bij goksites. De hoogste rechter volgt vaak het advies van de advocaat-generaal.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Duitsland gaat er bij de Europese Unie op aandringen het verbod op productie van auto's met verbrandingsmotoren te herzien. Duitse bondskanselier Friedrich Merz zal hierover een brief schrijven aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft aangegeven dat Apple Ads en Apple Maps waarschijnlijk aan de criteria voldoen om als zogenoemde poortwachters te worden beschouwd. Als dat het geval is, legt Brussel de onderdelen van het Amerikaanse techbedrijf strengere regels op binnen de Wet digitale markten (DMA).
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) is vrijdag stilgelegd vanwege een technisch probleem in de datacenters. Dat bevestigde een woordvoerder van CME Group. Het Amerikaanse bedrijf exploiteert de grootste derivatenbeurs ter wereld.
3 uur geleden