AEX lijkt voorzichtig te beginnen na nieuw recordniveau
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag iets hoger te gaan openen. Beleggers doen het naar verwachting rustig aan na de flinke opmars een dag eerder. De Amsterdamse hoofdindex steeg donderdag maar liefst 1,6 procent en eindigde op een slotrecord van 843,75 punten. De stemming op het Damrak werd daarbij gesteund door goed ontvangen resultaten van betaalbedrijf Adyen en levensmiddelenconcern Unilever.
Adyen steeg donderdag al meer dan een vijfde in beurswaarde en profiteert vrijdag mogelijk nog van enkele adviesverhogingen. Zo werd het aandeel door de Amerikaanse investeringsbanken KBW en Cowen op de kooplijst gezet.
De Aziatische aandelenmarkten lieten vrijdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio sloot de week 0,1 procent hoger af. SoftBank zette de opmars voort en klom bijna 9 procent na goed ontvangen resultaten. Een dag eerder steeg SoftBank al 11 procent dankzij beter dan verwachte resultaten van de Britse chipontwikkelaar Arm, waarvan de Japanse techinvesteerder grootaandeelhouder is. Automaker Nissan kelderde daarentegen ruim 11 procent na teleurstellende resultaten.
Industriële recessie
De meeste beurzen in de Aziatische regio waren gesloten vanwege de viering van het Chinees Nieuwjaar. In Hongkong werd een halve dag gehandeld en eindigde de beurs 0,8 procent lager.
Op het Damrak opende Aperam de boeken. De roestvrijstaalproducent zag de omzet in het vierde kwartaal licht dalen. De winst voor aftrek van rentekosten, belastingen, afschrijvingen en afboekingen nam flink af. Volgens topman Timoteo Di Maulo verbeterde de markt iets in het vierde kwartaal, maar blijven de omstandigheden "zeer bedrukt". De extreme margedruk houdt volgens hem aan en de volumes wijzen op een industriële recessie in Europa.
Oplopende rente
Ook NX Filtration kwam met resultaten. De waterzuiveraar uit Enschede boekte zoals verwacht minder omzet in 2023. Het bedrijf had daar in januari al voor gewaarschuwd. Volgens topman Jeroen Pynenburg drukte de oplopende rente op de investeringsplannen van klanten, wat leidde tot vertragingen van orders. De omzet kwam uiteindelijk uit op 8,1 miljoen euro, tegen 8,4 miljoen euro in 2022. Voor dit jaar rekent het bedrijf op een omzet van meer dan 16 miljoen euro.
De euro was 1,0776 dollar waard, tegen 1,0768 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd een fractie goedkoper op 76,21 dollar. Brentolie kostte 0,2 procent minder op 81,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen en Volvo waarschuwen dat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten de vraag naar auto's bedreigt. Tegelijkertijd worstelen de autofabrikanten met importheffingen, wisselvallige verkoop van elektrische voertuigen en een terugval in de verkoop in China.
12 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM gaat tot en met 28 maart niet vliegen naar Riyad en Dammam in Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Daarmee worden vluchten naar die bestemmingen nog langer uitgesteld. Eerder op de dag zei de luchtvaartmaatschappij namelijk nog tot en met zaterdag niet te zullen vliegen naar de Saudische hoofdstad Riyad en de havenstad Dammam aan de Perzische Golf.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering opent onderzoeken naar handelspartners die de weg vrij moeten maken voor nieuwe importheffingen. Het gaat onder andere om een onderzoek naar vermeende oneerlijke handelspraktijken van de Europese Unie. De Verenigde Staten hebben ook China, India, Zuid-Korea en Mexico in het vizier, maakte de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer bekend.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse marine kan momenteel nog geen schepen veilig door de Straat van Hormuz begeleiden. Dat zegt de Amerikaanse energieminister Chris Wright in een interview met zakenzender CNBC. Wright noemt het "zeer waarschijnlijk" dat dit aan het einde van de maand wel lukt.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie kan dit jaar fors hoger uitvallen door de oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn nieuwe raming. De prijzen voor olie en gas zijn hard gestegen na de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op Iran en tegenacties van dat laatste land. Als de prijzen zich ontwikkelen volgens de marktverwachtingen van begin maart, zou de inflatie 0,6 procentpunt hoger kunnen uitvallen.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM gaat langer niet vliegen naar Riyad en Dammam in Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Nederlandse luchtvaartmaatschappij zal nu tot en met zaterdag niet naar die bestemmingen worden gevlogen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran zorgt voor de grootste verstoring van het aanbod van olie in de geschiedenis van de wereldwijde oliemarkt. Dat zegt het Internationaal Energieagentschap (IEA) donderdag in het maandelijkse olierapport. Het rapport volgt op de aankondiging van de leden van het agentschap om een record van 400 miljoen vaten vrij te geven uit de noodreserves in een poging de oliemarkt te kalmeren.
3 uur geleden