AEX lijkt vlak te beginnen, focus op verkiezingen en Fed-notulen
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst maandag af op een vrijwel vlak begin van de nieuwe handelsweek. In Amsterdam zal de aandacht van beleggers onder meer uitgaan naar de parlementsverkiezingen, die woensdag worden gehouden. Wereldwijd letten beleggers vooral op de notulen van de meest recente rentevergadering van de Amerikaanse Federal Reserve, die dinsdag op het programma staan.
Die aantekeningen van de Fed verschaffen mogelijk meer inzicht in de toekomstige rentestappen. De Fed hield begin deze maand voor de tweede keer op rij een rentepauze en beleggers hopen dat de centrale bank nu echt klaar is met verhogen van de leenkosten om de inflatie te bestrijden. Op de financiële markt wordt zelfs gespeculeerd op een renteverlaging in de loop van volgend jaar.
De Amerikaanse beurzen kennen daarnaast een verkorte handelsweek. Wall Street blijft donderdag dicht voor Thanksgiving en is op koopjesfestijn Black Friday een halve dag geopend. De beurzen in New York gingen afgelopen week voor de derde week op rij omhoog door de verwachting dat het rentetarief in de grootste economie ter wereld niet verder zal worden verhoogd.
Van de beurs
De Aziatische aandelenmarkten lieten maandag overwegend winsten zien. De Hang Seng-index in Hongkong toonde herstel en klom 1,4 procent na het forse verlies op vrijdag. Alibaba won ruim 1 procent. Vrijdag raakte het Chinese tech- en webwinkelconcern nog zo'n 10 procent aan waarde kwijt door tegenvallende cijfers en het staken van het plan om de clouddivisie apart naar de beurs te brengen. De Nikkei in Tokio eindigde 0,6 procent lager door winstnemingen. Eerder op de dag tikte de Japanse hoofdindex nog het hoogste niveau in 33 jaar aan.
Het Italiaanse Microtest, dat inmiddels meer dan 95 procent van de aandelen van de Nederlandse toeleverancier voor de chipsector RoodMicrotec in handen heeft, liet weten dat er vrijdag 15 december voor het laatst gehandeld kan worden in RoodMicrotec. Op 18 december zal het bedrijf van de Amsterdamse beurs worden gehaald.
De olieprijzen gingen omhoog na het stevige herstel op vrijdag. Oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, zou volgens mediaberichten een verdere verlaging van de olieproductie overwegen om de prijzen aan te jagen. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,9 procent meer op 76,59 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 81,28 dollar per vat. De euro noteerde op het hoogste niveau sinds eind augustus en was 1,0918 dollar waard, tegen 1,0876 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort door hamsteringen in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
14 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
3 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
15 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
18 uur geleden