AEX lijkt vlak te beginnen, focus op verkiezingen en Fed-notulen
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst maandag af op een vrijwel vlak begin van de nieuwe handelsweek. In Amsterdam zal de aandacht van beleggers onder meer uitgaan naar de parlementsverkiezingen, die woensdag worden gehouden. Wereldwijd letten beleggers vooral op de notulen van de meest recente rentevergadering van de Amerikaanse Federal Reserve, die dinsdag op het programma staan.
Die aantekeningen van de Fed verschaffen mogelijk meer inzicht in de toekomstige rentestappen. De Fed hield begin deze maand voor de tweede keer op rij een rentepauze en beleggers hopen dat de centrale bank nu echt klaar is met verhogen van de leenkosten om de inflatie te bestrijden. Op de financiële markt wordt zelfs gespeculeerd op een renteverlaging in de loop van volgend jaar.
De Amerikaanse beurzen kennen daarnaast een verkorte handelsweek. Wall Street blijft donderdag dicht voor Thanksgiving en is op koopjesfestijn Black Friday een halve dag geopend. De beurzen in New York gingen afgelopen week voor de derde week op rij omhoog door de verwachting dat het rentetarief in de grootste economie ter wereld niet verder zal worden verhoogd.
Van de beurs
De Aziatische aandelenmarkten lieten maandag overwegend winsten zien. De Hang Seng-index in Hongkong toonde herstel en klom 1,4 procent na het forse verlies op vrijdag. Alibaba won ruim 1 procent. Vrijdag raakte het Chinese tech- en webwinkelconcern nog zo'n 10 procent aan waarde kwijt door tegenvallende cijfers en het staken van het plan om de clouddivisie apart naar de beurs te brengen. De Nikkei in Tokio eindigde 0,6 procent lager door winstnemingen. Eerder op de dag tikte de Japanse hoofdindex nog het hoogste niveau in 33 jaar aan.
Het Italiaanse Microtest, dat inmiddels meer dan 95 procent van de aandelen van de Nederlandse toeleverancier voor de chipsector RoodMicrotec in handen heeft, liet weten dat er vrijdag 15 december voor het laatst gehandeld kan worden in RoodMicrotec. Op 18 december zal het bedrijf van de Amsterdamse beurs worden gehaald.
De olieprijzen gingen omhoog na het stevige herstel op vrijdag. Oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, zou volgens mediaberichten een verdere verlaging van de olieproductie overwegen om de prijzen aan te jagen. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,9 procent meer op 76,59 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 81,28 dollar per vat. De euro noteerde op het hoogste niveau sinds eind augustus en was 1,0918 dollar waard, tegen 1,0876 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet geen belastingen opleggen om kapitaaluitstroom naar andere regio's te voorkomen. Het is beter om prikkels voor investeringen in Europa te creëren. Dit heeft de president van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, zondag gezegd tijdens een paneldiscussie op de veiligheidsconferentie in München.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic verwacht geen last te krijgen van de sneeuw en gladheid zondag. "Picnic voorziet met de huidige weersverwachtingen geen problemen bij de bezorging. We gaan er dus vanuit dat alle bestellingen op tijd bij klanten bezorgd worden", meldt een woordvoerder van Picnic.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - India wil een grote datastad ontwikkelen vanwege de wereldwijde opmars van kunstmatige intelligentie. Dat heeft de minister van informatietechnologie van de deelstaat Andhra Pradesh tegen persbureau AFP gezegd, voorafgaand aan de internationale AI-top die maandag in New Delhi begint.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Uber breidt zijn maaltijdbezorgingsdienst dit jaar uit naar zeven nieuwe Europese landen. De uitbreiding hoort bij een strategie waarmee de taxidienst en maaltijdbezorger hoopt de komende drie jaar 1 miljard dollar (ongeveer 842 miljoen euro) aan extra inkomsten te ontvangen. Dit meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT). Uber Eats is al actief in Nederland.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - In verband met de verwachte sneeuwval op zondag schrapt Schiphol uit voorzorg een groot aantal vluchten. Dat bevestigt een woordvoerster van KLM na berichtgeving door NU.nl. Hoeveel vluchten in totaal worden getroffen, is niet bekend. Volgens de woordvoerster gaat het bij KLM om zeker 150 vluchten.
19 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.
1 dag geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.
1 dag geleden