AEX lijkt vlak te beginnen aan laatste handelsdag 2023
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag vrijwel vlak te gaan beginnen aan de laatste handelsdag van 2023. Het afgelopen jaar stond vooral in het teken van de renteverhogingen door de centrale banken en de eerste rentepauzes door de afnemende inflatie. De verwachting dat de centrale banken in 2024 zullen beginnen met het verlagen van de rentetarieven zorgden daarbij in de laatste maanden van het jaar voor een flinke opmars.
De AEX koerst af op een jaarwinst van dik 14 procent, waarmee het verlies van vorig jaar wordt goedgemaakt. In het woelige beursjaar 2022, dat vooral in het teken stond van de Russische oorlog in Oekraïne, de hoge inflatie, het begin van de recordreeks aan renteverhogingen en de energiecrisis, raakte de hoofdindex bijna 14 procent aan waarde kwijt. Dat was het eerste jaarverlies voor de AEX na drie winstjaren op rij.
De chipbedrijven Besi en ASMI zijn dit jaar de grote beurswinnaars. De Nederlandse chipbedrijven wisten ondanks de huidige zwakke omstandigheden in de chipmarkt sterke resultaten te boeken. De chipsector profiteerde ook van het optimisme rond de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI). Besi werd dit jaar maar liefst 150 procent meer waard en was daarmee veruit de sterkste stijger in de AEX. ASMI volgde met een jaarwinst van ruim 100 procent.
Azië en Europa
De Aziatische aandelenmarkten lieten op de laatste beursdag van het jaar een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio eindigde 0,2 procent in de min. De Japanse beurs won dit jaar echter ruim 28 procent en is daarmee de best presterende index in de regio. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 0,2 procent lager en de beurs in Shanghai klom 0,6 procent. De twee Chinese beurzen koersen af op jaarverliezen van ruim 10 procent. In Zuid-Korea bleef de beurs dicht. De Kospi in Seoul won dit jaar bijna 19 procent.
De Europese beurzen sloten donderdag gemengd. De AEX won een fractie op 787,04 punten en de beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 0,5 procent. Londen eindigde vrijwel vlak. Op Wall Street bleven de graadmeters hangen rond recordniveaus. De Dow-Jonesindex eindigde 0,1 procent hoger op 37.710,10 punten. De brede S&P 500 steeg een fractie en techgraadmeter Nasdaq verloor een fractie. De Amerikaanse beurzen koersen af op stevige jaarwinsten.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,1070 dollar waard, tegen 1,1078 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 71,94 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 77,45 dollar per vat.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.
14 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
1 dag geleden