AEX lijkt hoger te openen, focus op resultaten ING en BAM
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index koerst donderdag af op een hogere opening, na de nieuwe recordstanden op Wall Street. Beleggers verwerken het besluit van de Federal Reserve om nog deze maand te beginnen met de afbouw van de coronasteun voor de Amerikaanse economie. Op het Damrak gaat de aandacht onder meer uit naar de resultaten van ING en bouwer BAM. In Londen is de blik gericht op het rentebesluit van de Britse centrale bank.
De Fed kondigde woensdag na afloop van zijn tweedaagse beleidsvergadering aan het opkoopprogramma met 15 miljard dollar per maand te verlagen. De Amerikaanse centrale bank koopt nu nog maandelijks voor 120 miljard dollar aan obligaties op om de economie te stimuleren. Naar verwachting wordt het opkoopprogramma in de zomer van volgend jaar helemaal stopgezet. Beleggers zien het besluit van de Fed als een signaal dat de Amerikaanse economie sterk genoeg is om het zonder steun te stellen.
Fed-voorzitter Jerome Powell liet daarnaast weten geen haast te hebben om de rente te verhogen. De Fed heeft eerder al aangegeven pas na de afbouw van het steunprogramma de rente te zullen verhogen. De financiële markten houden rekening met een eerste rentestap in de herfst van 2022. De Europese centralebankpresident Christine Lagarde liet woensdag in een toespraak in Lissabon weten dat er waarschijnlijk volgend jaar nog geen renteverhoging in de eurozone komt.
ING
ING bleef ook in het derde kwartaal profiteren van de aantrekkende economie en voerde de winst met bijna driekwart op ten opzichte van een jaar eerder. De bank moest wel veel geld opzijzetten voor een compensatieregeling voor klanten die een te hoge rente hebben betaald op leningen. ING maakte eerder al bekend in totaal 180 miljoen euro uit te trekken voor het vergoeden van mensen met financiële producten waarbij de variabele rente bij nader inzien niet voldoende marktconform was.
BAM zag de resultaten over de eerste negen maanden van het jaar fors verbeteren. Vooral de divisie Bouw en Vastgoed presteerde volgens het bedrijf goed. Bij grote infraprojecten kampt het bedrijf nog wel met problemen. Verder merkt BAM op dat de toeleveringsketen onder druk staat.
De euro was 1,1577 dollar waard, tegen 1,1581 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen verder omlaag na de forse daling op woensdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1 procent tot 80,06 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent minder op 81,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
4 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
5 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
6 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
7 uur geleden