AEX lijkt hoger te beginnen aan laatste dag turbulente beursweek
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag hoger te gaan beginnen aan de laatste dag van een turbulente beursweek. De wereldwijde beurzen kwamen deze week flink onder druk te staan na een historische koersval van de Japanse beurs op maandag. De vrees voor een recessie in de Verenigde Staten wakkerde een wereldwijde verkoopgolf aan.
In Japan werd de verkoopgolf versterkt door een forse stijging van de Japanse yen. De yen stond juist lange tijd onder druk door de lage rente in Japan en de goedkope munt stuwde de winsten van de Japanse exportbedrijven. De Bank of Japan verhoogde vorige week echter opnieuw de rente, terwijl de Amerikaanse centrale bank zinspeelde op een renteverlaging in september. De yen steeg daardoor flink in waarde ten opzichte van de Amerikaanse dollar.
De Nikkei in Tokio kelderde maandag daardoor dik 12 procent en leed daarmee het grootste dagverlies sinds de beurscrash in 1987. Dat verlies werd een dag later bijna geheel weer goedgemaakt, nadat de Bank of Japan had laten weten de rente niet verder te zullen verhogen als de markten onrustig blijven. De Japanse hoofdindex sloot vrijdag 0,6 procent hoger en eindigde daarmee net iets onder het slotniveau van vorige week vrijdag.
Wall Street
De AEX-index koerst af op een licht hoger begin. Ondanks de forse koersschommelingen lijkt de hoofdindex daarmee boven de slotstand van 878,91 punten van afgelopen vrijdag te eindigen. Op maandag kelderde de AEX nog tot zo'n 840 punten. De index staat nog wel ruim onder het recordniveau van bijna 950 punten van half juli.
Beleggers trekken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de S&P 500-index de grootste dagwinst boekte sinds november 2022. De stemming werd gesteund door positief nieuws over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Zo bleek dat er minder Amerikanen dan verwacht een aanvraag voor een werkloosheidsuitkering hadden ingediend, waardoor de zorgen over de economie werden getemperd. Afgelopen vrijdag versterkte een zwakke banengroei nog de angst voor een recessie in de grootste economie ter wereld.
Positief analistenrapport
Op het Damrak zal Just Eat Takeaway mogelijk profiteren van een positief analistenrapport. Zakenbank Morgan Stanley verhoogde het advies voor de eigenaar van Thuisbezorgd.nl naar kopen.
De euro was 1,0923 dollar waard, vergeleken met 1,0911 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 76,12 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 79,03 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
10 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
13 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
13 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
14 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
1 dag geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
1 dag geleden