AEX lijkt hoger te beginnen aan laatste dag turbulente beursweek
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag hoger te gaan beginnen aan de laatste dag van een turbulente beursweek. De wereldwijde beurzen kwamen deze week flink onder druk te staan na een historische koersval van de Japanse beurs op maandag. De vrees voor een recessie in de Verenigde Staten wakkerde een wereldwijde verkoopgolf aan.
In Japan werd de verkoopgolf versterkt door een forse stijging van de Japanse yen. De yen stond juist lange tijd onder druk door de lage rente in Japan en de goedkope munt stuwde de winsten van de Japanse exportbedrijven. De Bank of Japan verhoogde vorige week echter opnieuw de rente, terwijl de Amerikaanse centrale bank zinspeelde op een renteverlaging in september. De yen steeg daardoor flink in waarde ten opzichte van de Amerikaanse dollar.
De Nikkei in Tokio kelderde maandag daardoor dik 12 procent en leed daarmee het grootste dagverlies sinds de beurscrash in 1987. Dat verlies werd een dag later bijna geheel weer goedgemaakt, nadat de Bank of Japan had laten weten de rente niet verder te zullen verhogen als de markten onrustig blijven. De Japanse hoofdindex sloot vrijdag 0,6 procent hoger en eindigde daarmee net iets onder het slotniveau van vorige week vrijdag.
Wall Street
De AEX-index koerst af op een licht hoger begin. Ondanks de forse koersschommelingen lijkt de hoofdindex daarmee boven de slotstand van 878,91 punten van afgelopen vrijdag te eindigen. Op maandag kelderde de AEX nog tot zo'n 840 punten. De index staat nog wel ruim onder het recordniveau van bijna 950 punten van half juli.
Beleggers trekken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de S&P 500-index de grootste dagwinst boekte sinds november 2022. De stemming werd gesteund door positief nieuws over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Zo bleek dat er minder Amerikanen dan verwacht een aanvraag voor een werkloosheidsuitkering hadden ingediend, waardoor de zorgen over de economie werden getemperd. Afgelopen vrijdag versterkte een zwakke banengroei nog de angst voor een recessie in de grootste economie ter wereld.
Positief analistenrapport
Op het Damrak zal Just Eat Takeaway mogelijk profiteren van een positief analistenrapport. Zakenbank Morgan Stanley verhoogde het advies voor de eigenaar van Thuisbezorgd.nl naar kopen.
De euro was 1,0923 dollar waard, vergeleken met 1,0911 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 76,12 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 79,03 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Christine Lagarde, de president van de Europese Centrale Bank (ECB), laat de mogelijkheid open om haar functie vroegtijdig neer te leggen. Lagarde herhaalde dat ze in 2027 zal vertrekken als centralebankpresident, maar wilde niet zeggen of ze aanblijft tot haar ambtstermijn in oktober van dat jaar afloopt.
9 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Ethische hackers wisten recent in te breken bij OpenAI, het bedrijf achter chatbot ChatGPT. Onderzoekers van het beveiligingsplatform Hacktron ontdekten twee kritieke kwetsbaarheden en wisten binnen 72 uur toegang te krijgen tot interne systemen.
25 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM doet onderzoek naar een incident op een vlucht van Amsterdam naar Curaçao, waarbij een powerbank aan boord in brand raakte. Het is volgens de luchtvaartmaatschappij nu nog te vroeg om te zeggen of het beleid rond powerbanks aan boord aangescherpt moet worden.
45 minuten geledenDUBLIN (ANP) - Zes EU-lidstaten dringen aan op een EU-breed voorstel voor een belasting op bedrijven die enorme winst hebben gemaakt door de hoge energieprijzen, maar de Europese Commissie komt voorlopig niet met een plan daarvoor. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis voorafgaand aan overleg met EU-ministers van Economie en Financiën in Dublin.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina draagt zijn dochteronderneming in Indonesië over aan een ander groot zuivel- en drankbedrijf in het land, Ultrajaya. Het Nederlandse zuivelbedrijf krijgt in ruil daarvoor controlerend zeggenschap over Ultrajaya en moet daarna een verplicht bod uitbrengen op het hele beursgenoteerde bedrijf.
1 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis vreest dat het verzorgen van het openbaar vervoer in de provincie Utrecht op de lange termijn onhoudbaar wordt. Het bedrijf en de provincie onderzoeken hoe de ov-concessie Utrecht Buiten (het busvervoer in Amersfoort en in het oosten en westen van de provincie) op de lange termijn "betrouwbaar, toegankelijk en financieel houdbaar kan blijven", bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van de Volkskrant.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag vrijwel vlak begonnen, ondanks het stevige herstel op Wall Street. Ook de olieprijzen gingen verder omlaag, na de stevige opmars aan het begin van de week. Beleggers bleven echter voorzichtig na de renteverhogingen van de grote centrale banken om de inflatie te bestrijden. De chipbedrijven wisten daarentegen verder te herstellen na de eerdere onrust over de veiligheid van kunstmatige intelligentie (AI).
3 uur geleden