AEX lijkt hoger te beginnen aan laatste dag turbulente beursweek
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag hoger te gaan beginnen aan de laatste dag van een turbulente beursweek. De wereldwijde beurzen kwamen deze week flink onder druk te staan na een historische koersval van de Japanse beurs op maandag. De vrees voor een recessie in de Verenigde Staten wakkerde een wereldwijde verkoopgolf aan.
In Japan werd de verkoopgolf versterkt door een forse stijging van de Japanse yen. De yen stond juist lange tijd onder druk door de lage rente in Japan en de goedkope munt stuwde de winsten van de Japanse exportbedrijven. De Bank of Japan verhoogde vorige week echter opnieuw de rente, terwijl de Amerikaanse centrale bank zinspeelde op een renteverlaging in september. De yen steeg daardoor flink in waarde ten opzichte van de Amerikaanse dollar.
De Nikkei in Tokio kelderde maandag daardoor dik 12 procent en leed daarmee het grootste dagverlies sinds de beurscrash in 1987. Dat verlies werd een dag later bijna geheel weer goedgemaakt, nadat de Bank of Japan had laten weten de rente niet verder te zullen verhogen als de markten onrustig blijven. De Japanse hoofdindex sloot vrijdag 0,6 procent hoger en eindigde daarmee net iets onder het slotniveau van vorige week vrijdag.
Wall Street
De AEX-index koerst af op een licht hoger begin. Ondanks de forse koersschommelingen lijkt de hoofdindex daarmee boven de slotstand van 878,91 punten van afgelopen vrijdag te eindigen. Op maandag kelderde de AEX nog tot zo'n 840 punten. De index staat nog wel ruim onder het recordniveau van bijna 950 punten van half juli.
Beleggers trekken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de S&P 500-index de grootste dagwinst boekte sinds november 2022. De stemming werd gesteund door positief nieuws over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Zo bleek dat er minder Amerikanen dan verwacht een aanvraag voor een werkloosheidsuitkering hadden ingediend, waardoor de zorgen over de economie werden getemperd. Afgelopen vrijdag versterkte een zwakke banengroei nog de angst voor een recessie in de grootste economie ter wereld.
Positief analistenrapport
Op het Damrak zal Just Eat Takeaway mogelijk profiteren van een positief analistenrapport. Zakenbank Morgan Stanley verhoogde het advies voor de eigenaar van Thuisbezorgd.nl naar kopen.
De euro was 1,0923 dollar waard, vergeleken met 1,0911 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 76,12 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 79,03 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
57 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
3 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - TikTok gaat de bevindingen van de Europese Commissie op "alle mogelijke manieren" aanvechten. Dat laat een woordvoerder van de populaire filmpjesapp weten, nadat Brussel vrijdag bekend had gemaakt dat het verslavende aspect van TikTok in overtreding is met digitale regels van de Europese Unie.
5 uur geledenMUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Indiase staalconcern Tata Steel heeft de winst in het afgelopen kwartaal flink zien stijgen. De staalproducent die onder meer eigenaar is van het hoogovencomplex bij IJmuiden, profiteerde van een sterke vraag en productie bij de Indiase vestigingen en wist daarmee de stijgende kosten te compenseren.
5 uur geleden