
AEX licht hoger na schuldendeal VS, Turkse beurs stijgt
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen aan de nieuwe handelsweek. Het principeakkoord tussen de Democraten en Republikeinen over het verhogen van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid zorgde voor opluchting bij beleggers. Zonder een verhoging van het plafond zouden de Verenigde Staten spoedig zonder geld komen te zitten en niet meer aan zijn schuldverplichtingen kunnen voldoen.
De deal moet nog wel worden goedgekeurd door het Amerikaanse Congres, waar het naar verwachting woensdag in stemming zal worden gebracht. De Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Kevin McCarthy, verwacht Republikeinse steun te hebben voor het akkoord en ook de Democratische leider van het Huis van Afgevaardigden Hakeem Jeffries rekent op steun uit zijn partij.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 768,27 punten. Vrijdag wist de hoofdindex al 1,7 procent te winnen door de hoop op een schuldendeal in de VS. De MidKap klom ook 0,1 procent, tot 928,73 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,5 procent. In Londen hadden beleggers een vrije dag. In de Verenigde Staten blijven de beurzen ook dicht
Turkse koersstijging
De beurs in Istanbul klom 2,9 procent. De koersstijging volgde op de herverkiezing van Recep Tayyip Erdogan die zondag de tweede ronde van de presidentsverkiezingen wist te winnen. De Turkse lira daalde wel richting een nieuw dieptepunt ten opzichte van de Amerikaanse dollar door de vrees dat Erdogan zal vasthouden aan het onorthodoxe beleid om de rentetarieven in het land laag te houden ondanks de hoge inflatie.
Op het Damrak bleef het relatief rustig. Veel bedrijven zijn dicht vanwege Pinksteren. De aandelen van verzekeraar Aegon (min 1,8 procent) en industrieel toeleverancier Aalberts (min 2,1 procent) noteerden ex dividend. Dat betekent dat een aandeel geen recht meer geeft op het dividend over de afgelopen periode. De aandelenkoers zakt daardoor doorgaans met ongeveer de waarde van het dividend.
ABN AMRO, euro- en oliekoers
ABN AMRO was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 1,1 procent. Prosus sloot de rij met een min van 1,9 procent door een koersverlies van het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft.
De euro was 1,0733 dollar waard, tegen 1,0710 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie klom 0,8 procent in prijs tot 73,28 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent meer op 77,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 augustus 30 procent invoerrechten op te leggen aan de Europese Unie veroordeeld. Hij riep de EU op "de Europese belangen resoluut te verdedigen".
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De aanstaande importheffingen van 30 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op EU-import zullen schadelijk zijn voor zowel Europa als de Verenigde Staten. Dat zei de Duitse minister van Economische Zaken, Katherina Reiche, in een eerste reactie op de aankondiging. Ze riep op tot een pragmatische oplossing voor de escalerende handelsoorlog.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De onlangs aangenomen uitgavenwet van president Donald Trump, bekend als 'one big beautiful bill', omvat forse verhogingen van de visumkosten voor niet-immigranten die volgend jaar ingaan. Dat is net het jaar dat de Verenigde Staten buitenlandse supporters hopen te lokken voor het WK voetbal in eigen land, schrijft zakenblad Forbes.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie "blijft standvastig, verenigd en klaar om haar belangen te beschermen", zei António Costa, voorzitter van de Europese Raad, in een reactie op de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om de EU per 1 augustus een invoertarief van 30 procent op te leggen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft geplande Amerikaanse importheffingen veroordeeld. Het land zou vooraf al zijn geïnformeerd over het plan om op 1 augustus heffingen van 30 procent op te leggen. "We gaven aan de onderhandelingstafel al aan dat het een oneerlijke deal was en dat we het er niet mee eens waren", melden Mexicaanse ministeries in een gezamenlijke verklaring.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Vooral de verladende partijen in de Rotterdamse haven zullen de gevolgen van importheffingen vanuit de VS merken. Dat zei een woordvoerster van de haven na de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om op producten uit de Europese Unie importheffingen van 30 procent in te voeren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof noemt de aangekondigde importheffingen van de Verenigde Staten op producten uit de EU "zorgelijk en niet de weg vooruit". Dat meldt hij op X in een reactie op de aankondiging van Trump om de heffingen per 1 augustus te willen instellen.
5 uur geleden