Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX koploper in Europa dankzij chip- en techbedrijven

AEX koploper in Europa dankzij chip- en techbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs was donderdag een koploper op de Europese markten. Vooral de chip- en techbedrijven lieten stevige koerswinsten zien dankzij positieve geluiden uit de sector, en stuwden de AEX-index naar de hoogste stand ooit. Een forse toename van de bedrijvigheid in de industrie van de eurozone, die in maart het hoogste niveau in bijna 24 jaar bereikte, zorgde eveneens voor optimisme. Beleggers verwerkten daarnaast het omvangrijke investeringsplan van de Amerikaanse president Joe Biden, dat miljoenen banen moet opleveren.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,1 procent in de plus op 707,19 punten en tikte een tussentijds hoogtepunt aan van 707,85 punten. De graadmeter wist woensdag al het 21 jaar oude record uit de boeken te schrijven. De MidKap won 0,8 procent tot 1034,80 punten onder aanvoering van roestvrijstaalbedrijf Aperam (plus 3,5 procent).

De DAX in Frankfurt klom 0,5 procent ondanks tegenvallende Duitse winkelverkopen in februari. Londen steeg 0,8 procent. De Parijse CAC40-index won 0,4 procent na de aankondiging dat heel Frankrijk vanaf zaterdag voor een maand in een strengere lockdown gaat.

Chipbedrijven

ASMI, Besi en ASML behoorden tot de sterkste stijgers in de AEX met winsten tot 3,3 procent. De chipbedrijven profiteerden van de positieve vooruitzichten van de Amerikaanse chipmaker Micron Technology. Ook liet de Taiwanese chipmaker TSMC weten in de komende drie jaar 100 miljard dollar te investeren om zijn productiecapaciteit uit te breiden. TSMC wil daarmee het chiptekort aanpakken dat in onder meer de autosector zorgt voor productieproblemen.

Prosus, dat grote belangen heeft in technologiebedrijven, was koploper in de AEX met een plus van 5,5 procent. KPN won 0,5 procent. Het telecomconcern sleept de Zweedse fabrikant van telecomapparatuur Ericsson in Texas voor de rechter vanwege schending van patenten.

Deliveroo

Deliveroo (min 1,3 procent) werd in Londen opnieuw lager gezet. De maaltijdbezorger kende woensdag een dramatisch beursdebuut en kelderde 26 procent in waarde. Grote Britse vermogensbeheerders lieten het aandeel links liggen vanwege kritiek op de arbeidsomstandigheden van de bezorgers van het bedrijf. Concurrent Just Eat Takeaway, eigenaar van Thuisbezorgd.nl, verloor 0,3 procent en was de grootste daler in de AEX. In Parijs kelderde Atos 14 procent. Het Franse IT-bedrijf waarschuwde voor boekhoudkundige onregelmatigheden bij twee Amerikaanse dochterbedrijven.

De euro bleef ongewijzigd op 1,1737 dollar. Een vat Amerikaanse olie werd 1,8 procent duurder op 60,17 dollar. Brentolie klom 1,5 procent in prijs tot 63,70 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Anthropic-topman roept op ontwikkeling AI-modellen te vertragen

SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.

14 uur geleden
Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

18 uur geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

21 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

21 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

22 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

1 dag geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

1 dag geleden