Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX koerst af op voorzichtig herstel na verliesbeurt

AEX koerst af op voorzichtig herstel na verliesbeurt

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag licht hoger te beginnen aan de laatste dag van de week. Een dag eerder verloor de hoofdindex nog 0,8 procent. Beleggers hebben een rumoerige beursweek achter de rug, met de verrassende aankondiging van nieuwe parlementsverkiezingen in Frankrijk, een meevallende Amerikaanse inflatie en een rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve.

Staatsobligaties uit Frankrijk werden deze week minder waard en de Franse banken, die veel van deze staatsleningen bezitten, stonden onder druk. Investeerders maken zich zorgen over de Franse begrotingsdiscipline in het geval van een verkiezingswinst van Marine Le Pen van de uiterst rechtse partij Rassemblement National bij de aanstaande verkiezingen.

De Amerikaanse centrale bank hield de rente deze week zoals verwacht ongewijzigd. De beleidsmakers zeiden daarbij wel dat ze voor dit jaar maar één renteverlaging voorzien. Eerder dit jaar gingen ze er nog van uit dat er dit jaar drie verlagingen komen. Ze verwachten volgend jaar wel meerdere keren de rente te verlagen.

Biljoenen

De andere Europese beurzen zullen naar verwachting ook met kleine winsten beginnen, na de flinke verliezen op donderdag. Op Wall Street scherpten de S&P 500-index en techbeurs Nasdaq donderdag voor de vierde dag op rij de slotrecords aan, mede door sterke koerswinsten in de Amerikaanse techsector.

De Aziatische aandelenmarkten lieten een verdeeld beeld zien. De Hang Seng-index in Hongkong verloor 0,5 procent en de beurs in Shanghai won een fractie. De Nikkei in Tokio klom 0,2 procent. De Bank of Japan hield de rente zoals verwacht ongewijzigd. Wel overweegt de centrale bank om in de toekomst minder Japanse staatsobligaties op te kopen. Nu koopt de Bank of Japan nog elke maand voor biljoenen yen aan staatsleningen om geld in de economie te pompen en de leenkosten laag te houden.

Ex-dividend

In maart dit jaar verhoogde de Bank of Japan het belangrijkste rentetarief in het land voor het eerst sinds 2007. De centrale bank maakte daarmee een einde aan een decennialange periode waarin Japan met lage rentes de inflatie wilde aanjagen.

Op het Damrak noteert Aegon ex-dividend. Dat betekent dat de aandelen van de verzekeraar geen recht meer geven op het dividend over de afgelopen periode, wat meestal voor koersdruk zorgt.

De euro was 1,0725 dollar waard, tegenover 1,0758 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 78,15 dollar per vat. Brentolie daalde 0,5 procent in prijs tot 82,37 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Flink meer winst Shell dankzij gestegen olieprijzen door oorlog

LONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.

26 minuten geleden
Sterk kwartaal voor veevoerbedrijf ForFarmers ondanks oorlog

LOCHEM (ANP) - Veevoerbedrijf ForFarmers heeft een "sterk" eerste kwartaal achter de rug, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Hoewel de huidige geopolitieke ontwikkelingen zorgen voor onzekerheid en hogere prijzen van grondstoffen en energie, kan het bedrijf uit Lochem naar eigen zeggen het veevoer "tegen scherpe prijzen" blijven aanbieden aan zijn klanten.

29 minuten geleden
DNB: economische groei moet vooral van groei productiviteit komen

AMSTERDAM (ANP) - De economische groei in Nederland moet in de komende decennia vooral komen van productiviteitsgroei. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in een nieuwe analyse. De groei komt niet meer uit arbeid, omdat door de vergrijzing het aanbod daarvan afneemt.

34 minuten geleden
BAM denkt mee te profiteren van toenemende defensie-uitgaven

BUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid. Topman Ruud Joosten benadrukt in een toelichting op het kwartaalbericht van Nederlands grootste bouwer mede hierdoor "sterke marktkansen" te zien. Afgelopen kwartaal lukte het BAM al om een nieuwe klus voor Defensie in de wacht te slepen. Ook kreeg het concern een nieuwe opdracht van hoogspanningsnetbeheerder TenneT.

46 minuten geleden
Japanse beurs hard omhoog door hoop op einde Iranoorlog

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan ging donderdag hard omhoog door de hoop op een spoedig einde aan de Iranoorlog. De Nikkei in Tokio steeg bijna 6 procent en bereikte een nieuw recordniveau van meer dan 63.000 punten. De Japanse beurs maakte daarmee een inhaalslag na de sterke koerswinsten op de beurzen wereldwijd eerder deze week. De financiële markten in Tokio waren toen dicht door een lange vakantieperiode in het land.

1 uur geleden
Prijzen aan pomp licht gedaald na sterke daling olieprijzen

EINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor benzine en diesel zijn donderdag licht gedaald. Dat komt na een sterke daling van de olieprijzen door hoop op de oliemarkt op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zakte de adviesprijs voor een liter Euro95 naar 2,630 euro, van 2,646 euro een dag eerder. Die voor diesel daalde naar 2,561 euro, van 2,587 euro op woensdag.

1 uur geleden
FNV: HEMA moet afspraken uit oude cao nog steeds toepassen

AMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV klaagt dat HEMA bepaalde afspraken uit de oude HEMA-cao niet meer toepast sinds de keten in 2023 is overgestapt naar de cao Retail Non-Food. Volgens de bond mag dat niet en zou de overgang naar een andere cao geen vrijbrief zijn om arbeidsvoorwaarden te verslechteren.

2 uur geleden