AEX koerst af op vlak begin van week vol rentebesluiten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst maandag af op een vrijwel vlak begin. Beleggers doen het rustig aan in afwachting van de rentebesluiten van de Amerikaanse Federal Reserve, de Europese Centrale Bank (ECB) en de Bank of England. De Fed begint dinsdag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en op woensdag wordt het rentebesluit bekendgemaakt. De rentebesluiten van de ECB en de Britse centrale bank volgen op donderdag.
De drie grote centrale banken zullen naar verwachting hun rentetarieven opnieuw ongewijzigd laten, nu de inflatie flink is afgekoeld door de eerdere renteverhogingen en de inflatiedoelen van de centrale banken weer in zicht komen. Beleggers zijn dan ook vooral benieuwd naar wat de centrale bankiers zullen gaan zeggen over het toekomstige rentebeleid. Op de financiƫle markten wordt namelijk al volop gespeculeerd dat de centrale banken volgend jaar hun rentetarieven zullen gaan verlagen.
Beleggers kauwen daarnaast nog na op het goed ontvangen Amerikaanse banenrapport van afgelopen vrijdag. Dat rapport leverde nieuw bewijs dat de grootste economie ter wereld een recessie lijkt te ontlopen, ondanks de hogere leenkosten. De aandacht gaat verder uit naar de klimaattop COP28 in Dubai, die nog tot en met dinsdag duurt. Volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) zijn de toezeggingen die tot dusver zijn gedaan op de klimaattop nog onvoldoende om de uitstoot in 2030 voldoende te verlagen om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad.
Adyen
De Aziatische beurzen gingen maandag overwegend vooruit. De Nikkei in Tokio sloot 1,5 procent hoger. De beurs in Hongkong daalde 1,1 procent, na tegenvallende Chinese inflatiecijfers. De consumentenprijzen in China daalden vorige maand opnieuw, waarmee de op een na grootste economie ter wereld in de ban blijft van deflatie ofwel negatieve inflatie.
Op het Damrak blijft Adyen in de belangstelling staan. De betalingsverwerker werd vorige week zo'n 10 procent meer waard dankzij positieve oordelen van analisten. Bever Holding liet weten een boete van 5 miljoen euro te hebben gekregen van toezichthouder AFM voor het te laat bekendmaken van koersgevoelige informatie. De vastgoedonderneming is het oneens met de conclusies van de AFM en de hoogte van de boete en heeft bezwaar gemaakt tegen het besluit.
De euro was 1,0765 dollar waard, tegen 1,0750 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,7 procent in prijs tot 71,74 dollar en Brentolie werd 0,8 procent duurder op 76,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - Het is vanaf 1 juli niet meer mogelijk om een anonieme OV-chipkaart aan te schaffen. De inmiddels technisch verouderde chipkaart wordt geleidelijk aan overbodig, nu mensen ook met hun betaalpas en de nieuwe OV-pas kunnen in- en uitchecken bij de bus, tram, metro of trein.
59 minuten geledenPARIJS (ANP/DPA) - Topman Armin Papperger van de Duitse wapenfabrikant Rheinmetall pleit voor wereldwijde regels om ervoor te zorgen dat mensen blijven beslissen wanneer wapens in oorlogstijd worden afgevuurd in plaats van machines met kunstmatige intelligentie (AI). Hij waarschuwde op de defensiebeurs Eurosatory in Villepinte, nabij Parijs, dat de technologische mogelijkheden in de wapenindustrie de komende tien jaar waarschijnlijk "exponentieel" toenemen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Naast de staking in het openbaar vervoer leggen volgende week ook schoonmakers en werknemers in de metaalsector het werk neer uit protest tegen de kabinetsplannen rondom de sociale zekerheid. Met de acties richten de vakbonden zich tegen de bezuinigingen van het kabinet op de AOW, WW en WIA.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp blijven naar verwachting nog wel een tijdje hoger dan voor de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks dat Iran en de Verenigde Staten hun blokkades van de Straat van Hormuz hebben opgeheven. Eigenaar Paul van Selms van consumentencollectief UnitedConsumers denkt dat het maanden kan duren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag voorzichtig begonnen aan de laatste dag van een roerige beursweek. De handel stond deze week vooral in het teken van de ondertekening van een voorlopig vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. Beide partijen beloofden de komende zestig dagen te onderhandelen over een definitief akkoord. De voor vrijdag geplande gesprekken tussen de VS en Iran in Zwitserland gaan echter niet door.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-leiders hebben de Europese Commissie het mandaat gegeven om te kijken waar het de eigen handel kan beschermen tegen oneerlijke handel, bijvoorbeeld uit China. Als het nodig is, mag daarvoor een nieuw handelsinstrument in het leven worden geroepen, zo spraken de leiders in de nacht van donderdag op vrijdag af.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft in het eerste kwartaal van zijn boekjaar geprofiteerd van goed voorjaarsweer. Door gunstig weer klusten meer mensen in en om het huis. De in Europa actieve doe-het-zelfketen zag de omzet en winst stijgen.
3 uur geleden