AEX koerst af op lager begin van belangrijke cijferweek
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst maandag af op een lager begin. Beleggers lijken het rustig aan te doen na het bereiken van een nieuwe recordstand van de Amsterdamse hoofdindex op vrijdag. Ook wordt vooral uitgekeken naar de resultaten van Nvidia, die later in de week naar buiten komen. Dat Amerikaanse bedrijf is momenteel de belangrijkste speler op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI).
De verwachtingen voor de resultaten van Nvidia zijn hooggespannen. Vorige week overtrof de beurswaarde van het concern al die van grote bedrijven als webwinkelconcern Amazon en Google-moeder Alphabet. Alleen Apple en Microsoft zijn nog meer waard dan Nvidia. In Amsterdam komt deze week onder meer chiptoeleverancier en AEX-fonds Besi met cijfers.
Beleggers kauwen daarnaast nog na op de sterker dan verwachte stijging van de Amerikaanse producentenprijzen, die vrijdag al voor koersdruk zorgde. De hogere prijzen die fabrikanten voor hun goederen rekenen, werken vaak met enige vertraging door in de consumentenprijzen waardoor de inflatie weer kan worden aangejaagd. Op Wall Street wordt overigens maandag niet gehandeld. De Amerikaanse markten blijven namelijk dicht voor Presidents' Day.
Azië
De Aziatische beurzen lieten maandag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio sloot een fractie in de min. Nintendo zakte bijna 6 procent. Het Japanse gamebedrijf zou volgens persbureau Bloomberg tegen uitgevers van games hebben gezegd dat de komst van de volgende generatie Switch-console tot de eerste maanden van 2025 wordt uitgesteld. De opvolger van de populaire spelcomputer Switch stond gepland om eind dit jaar te verschijnen.
De Hang Seng-index in Hongkong verloor 0,8 procent onder aanvoering van de Chinese techbedrijven. In Shanghai, waar beleggers terugkeerden na de vakantieweek, klom de hoofdindex 1,4 procent. Bedrijven in de toeristische sector gingen omhoog. Volgens cijfers van de Chinese overheid zijn de consumentenuitgaven tijdens de nieuwjaarsvakantie van vorige week gestegen tot boven het niveau van voor de pandemie. Ook verwerkten beleggers het besluit van de Chinese centrale bank om de rente onveranderd te laten.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0785 dollar waard, tegen 1,0772 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper op 78,75 dollar. Brentolie daalde 0,8 procent in prijs tot 82,78 dollar per vat.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
23 uur geleden