AEX koerst af op lager begin van belangrijke cijferweek
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst maandag af op een lager begin. Beleggers lijken het rustig aan te doen na het bereiken van een nieuwe recordstand van de Amsterdamse hoofdindex op vrijdag. Ook wordt vooral uitgekeken naar de resultaten van Nvidia, die later in de week naar buiten komen. Dat Amerikaanse bedrijf is momenteel de belangrijkste speler op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI).
De verwachtingen voor de resultaten van Nvidia zijn hooggespannen. Vorige week overtrof de beurswaarde van het concern al die van grote bedrijven als webwinkelconcern Amazon en Google-moeder Alphabet. Alleen Apple en Microsoft zijn nog meer waard dan Nvidia. In Amsterdam komt deze week onder meer chiptoeleverancier en AEX-fonds Besi met cijfers.
Beleggers kauwen daarnaast nog na op de sterker dan verwachte stijging van de Amerikaanse producentenprijzen, die vrijdag al voor koersdruk zorgde. De hogere prijzen die fabrikanten voor hun goederen rekenen, werken vaak met enige vertraging door in de consumentenprijzen waardoor de inflatie weer kan worden aangejaagd. Op Wall Street wordt overigens maandag niet gehandeld. De Amerikaanse markten blijven namelijk dicht voor Presidents' Day.
Azië
De Aziatische beurzen lieten maandag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio sloot een fractie in de min. Nintendo zakte bijna 6 procent. Het Japanse gamebedrijf zou volgens persbureau Bloomberg tegen uitgevers van games hebben gezegd dat de komst van de volgende generatie Switch-console tot de eerste maanden van 2025 wordt uitgesteld. De opvolger van de populaire spelcomputer Switch stond gepland om eind dit jaar te verschijnen.
De Hang Seng-index in Hongkong verloor 0,8 procent onder aanvoering van de Chinese techbedrijven. In Shanghai, waar beleggers terugkeerden na de vakantieweek, klom de hoofdindex 1,4 procent. Bedrijven in de toeristische sector gingen omhoog. Volgens cijfers van de Chinese overheid zijn de consumentenuitgaven tijdens de nieuwjaarsvakantie van vorige week gestegen tot boven het niveau van voor de pandemie. Ook verwerkten beleggers het besluit van de Chinese centrale bank om de rente onveranderd te laten.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0785 dollar waard, tegen 1,0772 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper op 78,75 dollar. Brentolie daalde 0,8 procent in prijs tot 82,78 dollar per vat.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
6 uur geleden