AEX koerst af op lager begin van belangrijke cijferweek
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst maandag af op een lager begin. Beleggers lijken het rustig aan te doen na het bereiken van een nieuwe recordstand van de Amsterdamse hoofdindex op vrijdag. Ook wordt vooral uitgekeken naar de resultaten van Nvidia, die later in de week naar buiten komen. Dat Amerikaanse bedrijf is momenteel de belangrijkste speler op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI).
De verwachtingen voor de resultaten van Nvidia zijn hooggespannen. Vorige week overtrof de beurswaarde van het concern al die van grote bedrijven als webwinkelconcern Amazon en Google-moeder Alphabet. Alleen Apple en Microsoft zijn nog meer waard dan Nvidia. In Amsterdam komt deze week onder meer chiptoeleverancier en AEX-fonds Besi met cijfers.
Beleggers kauwen daarnaast nog na op de sterker dan verwachte stijging van de Amerikaanse producentenprijzen, die vrijdag al voor koersdruk zorgde. De hogere prijzen die fabrikanten voor hun goederen rekenen, werken vaak met enige vertraging door in de consumentenprijzen waardoor de inflatie weer kan worden aangejaagd. Op Wall Street wordt overigens maandag niet gehandeld. De Amerikaanse markten blijven namelijk dicht voor Presidents' Day.
Azië
De Aziatische beurzen lieten maandag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio sloot een fractie in de min. Nintendo zakte bijna 6 procent. Het Japanse gamebedrijf zou volgens persbureau Bloomberg tegen uitgevers van games hebben gezegd dat de komst van de volgende generatie Switch-console tot de eerste maanden van 2025 wordt uitgesteld. De opvolger van de populaire spelcomputer Switch stond gepland om eind dit jaar te verschijnen.
De Hang Seng-index in Hongkong verloor 0,8 procent onder aanvoering van de Chinese techbedrijven. In Shanghai, waar beleggers terugkeerden na de vakantieweek, klom de hoofdindex 1,4 procent. Bedrijven in de toeristische sector gingen omhoog. Volgens cijfers van de Chinese overheid zijn de consumentenuitgaven tijdens de nieuwjaarsvakantie van vorige week gestegen tot boven het niveau van voor de pandemie. Ook verwerkten beleggers het besluit van de Chinese centrale bank om de rente onveranderd te laten.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0785 dollar waard, tegen 1,0772 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper op 78,75 dollar. Brentolie daalde 0,8 procent in prijs tot 82,78 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt het Amerikaanse dreigement om zijn land en andere Europese landen een heffing op te leggen en noemt het "helemaal verkeerd". President Donald Trump wil met een importheffing van 10 procent bereiken dat ze akkoord gaan met de Amerikaanse inlijving van Groenland.
2 uur geleden