AEX koerst af op lager begin ondanks recordstanden Wall Street
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst dinsdag af op een lager begin. Op Wall Street werden daarentegen maandag nieuwe recordstanden bereikt door het aanhoudende optimisme over de verkiezingswinst van Donald Trump. Beleggers verwachten dat Trump de belastingen voor Amerikaanse bedrijven gaat verlagen en de regelgeving gaat versoepelen. Het protectionistisch economisch beleid van Trump zorgt echter voor terughoudendheid bij Europese beleggers. Trump wil namelijk hoge importheffingen invoeren op goederen uit China en andere landen, wat zou kunnen leiden tot een wereldwijde handelsoorlog.
De Aziatische aandelenmarkten gingen ook overwegend omlaag door de vrees voor hogere Amerikaanse importtarieven. De Nikkei in Tokio verloor 0,4 procent. De beurzen in Hongkong en Shanghai zakten 3 en 1,6 procent, mede door de aanhoudende teleurstelling over de steunmaatregelen van de Chinese overheid die vorige week werden aangekondigd.
De Amerikaanse website Decision Desk HQ meldde daarnaast dat de Republikeinse partij van de verkozen president Trump ook een meerderheid krijgt in het Huis van Afgevaardigden. De Republikeinen behaalden eerder al een meerderheid in de Senaat. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat vormen samen het Amerikaanse Congres. Een Republikeinse meerderheid in het Congres maakt het voor Trump makkelijker om ingrijpende beleidswijzigingen door te voeren.
Samenwerking Avantium
Op het Damrak kwamen TKH en Kendrion met cijfers. Technologiegroep TKH zag de omzet in het derde kwartaal dalen en werd iets negatiever over het resultaat dit jaar. Volgens topman Alexander van der Lof ligt het kostenbesparingsprogramma van 15 miljoen euro wel goed op koers. Dat programma zal volgens Van der Lof samen met de geplande hogere bezettingsgraad de margegroei ondersteunen. De producent van elektromagnetische componenten Kendrion zag de omzet en nettowinst uit voortgezette activiteiten stijgen in het derde kwartaal. Kendrion rondde de verkoop van zijn automotive-activiteiten in Europa en de VS op 1 oktober af.
Bioplasticbedrijf Avantium liet weten intensiever te gaan samenwerken met de Japanse brouwer Kirin. De twee bedrijven gaan onderzoeken of Kirin voor zijn flessen en verpakkingen gebruik kan maken van het door Avantium ontwikkelde plantaardige PEF.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0633 dollar waard, tegen 1,0653 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 67,94 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 71,75 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan een 'solidariteitsinstrument' om bedrijven te ondersteunen die hun toeleveringsketens voor kritieke grondstoffen verleggen, zodat ze minder afhankelijk worden van China. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
9 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is mogelijk opgelicht bij het kopen van grond in Albanië. Een in Miami gevestigde zakenman, die in Albanië wordt gezocht voor het witwassen van drugsgeld, wordt ervan verdacht eigendomsbewijzen te hebben vervalst van grond waarop Kushner een miljardenresort wil laten bouwen.
11 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Diverse grote organisaties uit de muziekindustrie hebben vrijdag een labelsysteem gepresenteerd voor content die met kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Daarmee kunnen mensen snel achterhalen of en hoe er in bepaalde muziek gebruik is gemaakt van AI.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Nederlandse werkplekken zijn slecht ingericht op steeds hetere zomers. Daarvoor waarschuwt CNV na een peiling onder 1500 werkenden die fysiek op hun werk aanwezig moeten zijn, bijvoorbeeld in de bouw, industrie en de zorg.
14 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta stopt na enkele dagen al weer met een nieuwe AI-functie waarmee gebruikers afbeeldingen konden genereren die waren gebaseerd op de Instagram-foto's van anderen. Het Amerikaanse socialemediaconcern besloot hiertoe na een storm aan kritiek dat Meta zich met de tool schuldig zou maken aan privacyschendingen.
14 uur geledenCUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen ChatGPT-moeder OpenAI en twee voormalige werknemers van het AI-bedrijf, omdat zij vertrouwelijke bedrijfsgegevens van Apple zouden hebben gestolen. De zaak werd aangespannen bij een rechtbank in het noorden van Californië.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koerswinsten het weekend ingegaan. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar de beursgang van het grote Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix in New York. Dat debuut verliep succesvol, want SK Hynix sloot bijna 13 procent hoger op 168 dollar per aandeel.
1 dag geleden