AEX koerst af op lager begin ondanks recordstanden Wall Street
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst dinsdag af op een lager begin. Op Wall Street werden daarentegen maandag nieuwe recordstanden bereikt door het aanhoudende optimisme over de verkiezingswinst van Donald Trump. Beleggers verwachten dat Trump de belastingen voor Amerikaanse bedrijven gaat verlagen en de regelgeving gaat versoepelen. Het protectionistisch economisch beleid van Trump zorgt echter voor terughoudendheid bij Europese beleggers. Trump wil namelijk hoge importheffingen invoeren op goederen uit China en andere landen, wat zou kunnen leiden tot een wereldwijde handelsoorlog.
De Aziatische aandelenmarkten gingen ook overwegend omlaag door de vrees voor hogere Amerikaanse importtarieven. De Nikkei in Tokio verloor 0,4 procent. De beurzen in Hongkong en Shanghai zakten 3 en 1,6 procent, mede door de aanhoudende teleurstelling over de steunmaatregelen van de Chinese overheid die vorige week werden aangekondigd.
De Amerikaanse website Decision Desk HQ meldde daarnaast dat de Republikeinse partij van de verkozen president Trump ook een meerderheid krijgt in het Huis van Afgevaardigden. De Republikeinen behaalden eerder al een meerderheid in de Senaat. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat vormen samen het Amerikaanse Congres. Een Republikeinse meerderheid in het Congres maakt het voor Trump makkelijker om ingrijpende beleidswijzigingen door te voeren.
Samenwerking Avantium
Op het Damrak kwamen TKH en Kendrion met cijfers. Technologiegroep TKH zag de omzet in het derde kwartaal dalen en werd iets negatiever over het resultaat dit jaar. Volgens topman Alexander van der Lof ligt het kostenbesparingsprogramma van 15 miljoen euro wel goed op koers. Dat programma zal volgens Van der Lof samen met de geplande hogere bezettingsgraad de margegroei ondersteunen. De producent van elektromagnetische componenten Kendrion zag de omzet en nettowinst uit voortgezette activiteiten stijgen in het derde kwartaal. Kendrion rondde de verkoop van zijn automotive-activiteiten in Europa en de VS op 1 oktober af.
Bioplasticbedrijf Avantium liet weten intensiever te gaan samenwerken met de Japanse brouwer Kirin. De twee bedrijven gaan onderzoeken of Kirin voor zijn flessen en verpakkingen gebruik kan maken van het door Avantium ontwikkelde plantaardige PEF.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0633 dollar waard, tegen 1,0653 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 67,94 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 71,75 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportartikelenmerk Nike gaat opnieuw banen schrappen. Dat besluit volgt op tegenvallende verkoopcijfers en een teleurstellende prognose voor 2027. Nike gaat verkoopdivisies samenvoegen, waardoor er volgens een memo aan medewerkers, ingezien door persbureau Bloomberg, op termijn minder functies nodig zijn.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in september gestegen naar 3,4 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming. De stijging komt vooral door de hoge brandstofprijzen. In augustus was de inflatie nog 3,3 procent in vergelijking met een jaar eerder.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - De maker van ChatGPT, OpenAI, heeft laten weten drie onderzoekers te hebben ontslagen wegens vermeende onzorgvuldige omgang met "gevoelige informatie" en schending van het bedrijfsbeleid. Het ging onder meer om werk waarbij een externe organisatie betrokken was die modellen voor kunstmatige intelligentie beoordeelt.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel hoorde donderdag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat er belangstelling zou zijn voor een eventuele overname van de Barbie-maker. Mattel heeft onlangs de interesse gewekt van Authentic Brands Group, meldde de Wall Street Journal op basis van ingewijden. Dat is het Amerikaanse bedrijf achter merken als Reebok, Champion, Juicy Couture en Quiksilver.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic wil mogelijk al halverwege november naar de beurs, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Het bedrijf achter chatbot Claude had zijn beursplannen eerder uitgesteld.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kabinetsplannen om kleine beleggers zwaarder te belasten, botsen met de Europese ambitie om juist meer mensen aan het beleggen te krijgen, vindt René van Vlerken, topman van beursuitbater Euronext. Dat is het bedrijf achter onder meer de Amsterdamse beurs.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer gesproken over de krappe dieselvoorraden en hoge prijzen. Daarbij gaf hij aan dat Europa streeft naar een gecoördineerde aanpak om de prijzen te verlagen.
12 uur geleden