AEX koerst af op lager begin in afwachtende markt
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt dinsdag licht lager te beginnen. Beleggers verwerken de lagere slotstanden op Wall Street, waar de beursgraadmeters wat terugvielen van eerdere recordniveaus. Op de beursvloeren wordt verder vooral uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) op donderdag. Naar alle waarschijnlijkheid zal de ECB donderdag opnieuw de rente in de eurozone onveranderd laten.
Ook verschijnt voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve deze week in het Congres om uitleg te geven over het monetair beleid. Vrijdag komt ook nog het banenrapport van de Amerikaanse overheid over februari naar buiten dat een belangrijke rol speelt bij het rentebeleid van de centrale bank.
De Aziatische beurzen gingen dinsdag overwegend omlaag. De Nikkei in Tokio sloot een fractie lager, na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. De Hang Seng-index in Hongkong zakte 2,5 procent en de beurs in Shanghai won 0,3 procent.
Volkscongres
In China ging de aandacht uit naar de jaarlijkse bijeenkomst van het Volkscongres. De regerende communistische partij liet daarbij weten voor dit jaar te mikken op een economische groei van 5 procent. Vorig jaar bedroeg de groei 5,2 procent. Dat was de laagste groei in decennia, met uitzondering van de coronajaren. De Chinese regering schroeft verder zijn defensiebudget dit jaar met 7,2 procent op. Concrete maatregelen om de kwakkelende economie te ondersteunen bleven uit.
Op het Damrak kwam TKH nog met cijfers. De technologiegroep boekte afgelopen jaar meer omzet en winst. Topman Alexander van der Lof sprake daarbij van beter dan verwachte resultaten in het vierde kwartaal. Volgens de topman versnelde de leveringen in de laatste maanden van het jaar, na de eerdere vertragingen door verstoringen in de toeleveringsketen. Voor het eerste kwartaal verwacht het bedrijf dat de omzet en het bedrijfsresultaat zullen dalen ten opzichte van een jaar eerder. Voor heel 2024 rekent het bedrijf wel op een verdere groei van de omzet en het resultaat.
Mislukt onderzoek
Ook Vivoryon blijft in de belangstelling staan. De biotechnoloog zag maandag ruim 90 procent van zijn beurswaarde verdampen door een mislukt onderzoek naar het alzheimermedicijn, dat het bedrijf in ontwikkeling heeft.
De euro was 1,0847 dollar waard, tegen 1,0861 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 78,32 dollar. Brentolie daalde 0,4 procent prijs tot 82,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP) - Starbucks heeft afgelopen boekjaar meer omzet en winst geboekt dan een jaar geleden. Dat meldt de koffieketen in zijn meest recente cijfers. Het herstelplan dat topman Brian Niccol sinds zijn aanstelling twee jaar geleden uitvoert, lijkt daarmee te werken. "Het begon als een herstelplan, maar is nu ons groeiplan", aldus de topman.
1 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Technologie- en webwinkelconcern Amazon heeft in het derde kwartaal meer omzet en winst behaald met zijn clouddivisie. De vraag naar rekenkracht en opslagruimte op servers groeit hard door de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, en Amazon is daar 's werelds grootste leverancier van. Tegelijkertijd liepen de uitgaven van Amazon hard op.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, is donderdag hard onderuitgegaan op de beurs na zorgen over de hoge AI-uitgaven en tegenvallende groei van zijn advertentietak. Beleggers zetten het aandeel bijna 13 procent lager, waardoor ongeveer een half biljoen aan beurswaarde verloren is gegaan. De forse daling van Alphabet zette ook enkele andere AI-aandelen onder druk, wat bijdroeg aan verliezen voor de bekendste graadmeters voor de New Yorkse beurzen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het streekvervoer blijven in gesprek over de nieuwe cao. Dat zeggen vakbonden FNV en CNV en werkgeversorganisatie VWOV. Om eruit te komen hebben de partijen vrijdag nog een extra dag ingepland om verder te praten.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG), 's werelds grootste muziekconcern, heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. Daarbij profiteerde het bedrijf dat artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish vertegenwoordigt vooral van meer opbrengsten uit betaalde streamingabonnementen. Deze omzet steeg harder dan in het voorgaande kwartaal.
4 uur geledenINGOLSTADT (ANP) - De raad van commissarissen van autofabrikant Audi komt vrijdag extra bijeen om het te hebben over de geplande fabriek in de Verenigde Staten en het bekritiseerde optreden van topman Gernot Döllner bij de bekendmaking. Dat meldt het Duitse persbureau dpa op basis van ingewijden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Chinese laboratoria kunnen straks geen elektronische apparaten meer testen die in de Verenigde Staten gebruikt moeten gaan worden. Dat komt doordat de Amerikaanse toezichthouder Federal Communications Commission (FCC) donderdag nieuwe regels heeft aangenomen. Volgens FCC-voorzitter Brendan Carr werd in 2025 82 procent van de elektronica getest in China.
5 uur geleden