AEX koerst af op hoger begin na lang kerstweekeinde
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt dinsdag hoger te gaan openen na het lange kerstweekeinde. Beleggers maken zich op voor een rustige laatste beursweek van het woelige jaar 2022. De financiële markten in Londen zijn ook dinsdag nog gesloten vanwege de viering van Kerstmis. Daarnaast kent de Londense beurs vrijdag slechts een halve handelsdag.
Ook op het Europese vasteland zijn bij veel financiële instellingen veel mensen vrij in de week tussen Kerstmis en oud en nieuw. Dat betekent dat er weinig zal worden gehandeld. In Hongkong en Sydney hadden beleggers dinsdag ook nog een vrije dag.
De andere aandelenmarkten in de Aziatische regio waren wel open en lieten winsten zien. Zo won de beurs in Shanghai 1 procent en sloot de Nikkei in Tokio 0,2 procent in de plus. Vooral bedrijven in de toeristische sector en fabrikanten van producten die populair zijn bij Chinese consumenten profiteerden van de aankondiging dat reizigers die naar China gaan vanaf 8 januari niet meer in quarantaine hoeven. Ook op het aantal internationale vluchten dat in China mag arriveren zal vanaf 8 januari geen limiet meer zijn.
Rentverhogingen nog niet afgelopen
Het afgelopen beursjaar stond grotendeels in het teken van de hoge inflatie en de renteverhogingen van de centrale banken om de prijsstijgingen een halt toe te roepen. Ook in het nieuwe jaar zullen de rentes naar verwachting verder worden opgeschroefd. Zo waarschuwde president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank in een interview met zakenkrant Financial Times dat de Europese Centrale Bank (ECB) nog lang niet klaar is met renteverhogingen.
Knot, die ook bestuurder is bij de ECB, denkt dat de rente in de komende maanden nog met stappen van een half procentpunt omhoog zal gaan en pas in de zomer op zijn piek zal uitkomen. De ECB verhoogde de rente dit jaar al met 2,5 procentpunt tot een stand van 2 procent. Tussen nu en juli zullen de beleidsmakers van ECB vijf keer bij elkaar komen om te vergaderen over de rente.
De olieprijzen gingen dinsdagochtend verder omhoog na de opmars vorige week. De olievraag van China zal naar verwachting toenemen door de verdere heropening van de economie. Daarnaast leidde het koude winterweer in de VS tot sluitingen van raffinaderijen in het belangrijke olieproductiegebied aan de Golfkust van Texas. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 80,22 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 84,63 dollar per vat. De euro was 1,0663 dollar waard, tegen 1,0624 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
11 uur geleden