Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX koerst af op hoger begin, focus blijft op chipsector

AEX koerst af op hoger begin, focus blijft op chipsector

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst vrijdag af op een positief begin van de laatste handelsdag van de week. De chipbedrijven blijven daarbij in de belangstelling staan na de forse koerswinsten een dag eerder. Zo gingen ASMI, Besi en ASML donderdag in Amsterdam met winsten tot 7,7 procent de handel uit.

Ook de grote Amerikaanse chipbedrijven Intel, Nvidia en AMD stegen op Wall Street en hielpen de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq aan een slotwinst van 1,4 procent. Beleggers reageerden verheugd op de beter dan verwachte resultaten en vooruitzichten van de Taiwanese chipproducent TSMC. Dat bedrijf profiteerde onder meer van de grote vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).

TSMC zette vrijdag de opmars voort op de beurs in Taipei en steeg 6,5 procent. In New York, waar het bedrijf ook een beursnotering heeft, sloot het aandeel donderdag al bijna 10 procent hoger.

Gemengd beeld

De Aziatische aandelenmarkten lieten vrijdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio ging 1,4 procent hoger het weekeinde in onder aanvoering van de Japanse chipbedrijven. Ook bleek dat de inflatie in Japan in december is afgekoeld tot het laagste niveau sinds juni 2022. Dat voedde de hoop dat de Bank of Japan volgende week bij de rentevergadering het zeer ruime stimuleringsbeleid onveranderd laat. De beurzen in Hongkong en Shanghai verloren 0,9 en 0,4 procent door de aanhoudende zorgen over het economische herstel in China.

Bij de middelgrote bedrijven op het Damrak zal Corbion mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. Het speciaalchemiebedrijf werd door de kenners van ING op de verkooplijst gezet.

Ten Cate

Ten Cate Investeringsmaatschappij liet weten Hydratec volledig te willen overnemen voor 142,50 euro per aandeel. Het bod ligt dik 52 procent boven de slotkoers van Hydratec van donderdag. Het investeringsbedrijf van de familie Ten Cate heeft al een belang van zo'n 69 procent in de leverancier van industriƫle systemen en kunststof onderdelen. Na de overname zal Hydratec van de Amsterdamse beurs verdwijnen.

In Frankfurt gaat de aandacht uit naar BASF. Het Duitse chemieconcern kampte afgelopen jaar met hogere energiekosten en een lagere vraag naar zijn producten en zag het jaarresultaat flink dalen.

De euro was 1,0877 dollar waard, tegen 1,0869 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder en kostte 74,19 dollar per vat. Een vat Brentolie daalde een fractie in prijs tot 79,08 dollar.

Meer uit Financieel

Alphabet koopt energiebedrijf Intersect voor stroom datacenters

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet neemt het Amerikaanse energiebedrijf Intersect Power over voor 4,75 miljard dollar. De overname is bedoeld om Google toegang te geven tot meer elektriciteit voor zijn datacenters, werd maandag bekendgemaakt.

16 minuten geleden
Trump pauzeert bouw windenergieparken om 'nationale veiligheid'

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump lijkt op een nieuwe manier te proberen windenergieparken voor de oostkust tegen te gaan. De vergunningen voor vijf parken in aanbouw zijn opgeschort uit zorgen om de nationale veiligheid. Ze kunnen volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken radarsystemen verstoren en valse doelwitten creƫren.

24 minuten geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

27 minuten geleden
3M betaalt ondernemers Westerschelde voor PFAS-schade

DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat ondernemers rondom de Westerschelde betalen voor schade die zij vanwege de vervuilende stoffen PFAS in het water hebben geleden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat meldt dat aan de Tweede Kamer. Het ministerie maakte niet bekend hoeveel geld wordt uitgekeerd, noch welke ondernemers betaald krijgen.

28 minuten geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

1 uur geleden
Grondstoffenbedrijf FincoEnergies verkocht aan concern Glencore

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.

2 uur geleden
Wall Street begint hoger aan verkorte kerstweek

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met plussen begonnen. Beleggers op Wall Street hebben een verkorte handelsweek, want op woensdag sluit de Amerikaanse beurshandel eerder voor kerstavond en op eerste kerstdag blijven de deuren gesloten. Op tweede kerstdag wordt wel gehandeld in New York.

3 uur geleden