AEX klimt na voortzetting brexitoverleg
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam won maandag terrein. Ook de andere Europese beurzen stonden in het groen. Beleggers verwerkten het nieuws dat Brussel en Londen het brexitoverleg voortzetten ondanks het uitblijven van een doorbraak in de onderhandelingen. De strengere lockdown in Duitsland, de grootste economie van Europa, zorgde voor enige terughoudendheid op de beursvloeren.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 617,35 punten. De MidKap klom 0,2 procent tot 890,86 punten. De beurs in Parijs steeg 0,8 procent. De DAX in Frankfurt won 0,9 procent. In Duitsland gaan vanaf 16 december tot 10 januari de meeste winkels en scholen dicht vanwege de coronapandemie.
De FTSE-index in Londen klom 0,3 procent. Het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie besloten zondag om de onderhandelingen over een handelsverdrag na het vertrek van de Britten uit de EU per 1 januari 2021 toch door te zetten. Volgens de Britse premier Boris Johnson zijn er echter nog aanzienlijke verschillen en is een no-dealbrexit nog altijd de meest waarschijnlijke uitkomst.
Air France-KLM
Koplopers in de AEX waren de verzekeraars ASR en NN Group met winsten tot 3,1 procent. Olie- en gasconcern Shell behoorde ook tot de kopgroep met een plus van 1,8 procent. Uitzender Randstad en techinvesteerder Prosus stonden onderaan met minnen van ruim 1 procent.
Air France-KLM steeg dik 2 procent in de MidKap. De Franse en Nederlandse overheid zijn in gesprek over een herkapitalisatie van de luchtvaartcombinatie. Air France en KLM kregen van Frankrijk en Nederland al ruim 10 miljard aan staatssteun om de coronacrisis door te komen.
Hunter Douglas
Het aandeel Hunter Douglas maakte een koerssprong van 24 procent tot 63,40 euro. Topman en president-commissaris Ralph Sonnenberg wil de raambekledingsmaker van de beurs halen. Sonnenberg bezit in totaal al een belang van rond 90 procent in de maker van Luxaflex. Met zijn investeringsmaatschappij Bergson wil hij nu de rest van de aandelen voor 64 euro per stuk kopen.
In Londen zakte AstraZeneca 5 procent. Het Britse farmaceutische concern neemt het Amerikaanse biotechnologiebedrijf Alexion over voor omgerekend bijna 32,2 miljard euro. De Duitse webwinkel Zalando profiteerde van de strengere lockdown in het land en klom 1,5 procent.
De euro was 1,2148 dollar waard, tegenover 1,2113 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,5 procent tot 47,25 dollar. Brentolie kostte ook 1,5 procent meer, op 50,70 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Werkgevers gaan waarschijnlijk niet allemaal hun reiskostenvergoedingen voor personeel verhogen als het kabinet de onbelaste kilometervergoeding opschroeft van 23 naar 25 cent. En als ze dat wel doen kan dat bij bedrijven ook ten koste gaan van de loonruimte, waarschuwt werkgeversvereniging AWVN maandag na onderzoek onder bijna vierhonderd over het algemeen grotere bedrijven.
29 minuten geledenHANNOVER (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat crisisoverleg houden over de zekerheid van brandstofleveringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft Merz gezegd bij de opening van de grote industriële handelsbeurs Hannover Messe. Volgens Merz zal die bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad in Berlijn zeer snel plaatsvinden.
38 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen maandagochtend weer flink omhoog doordat Iran de Straat van Hormuz opnieuw heeft afgesloten. Ook gas werd weer duurder. Vrijdag doken de brandstofprijzen nog hard omlaag na de verklaring van Iran dat de belangrijke zeestraat weer was heropend voor de commerciële scheepvaart. De vaarroute is goed voor een vijfde van het wereldwijde olie- en gasvervoer.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid kreeg vorig jaar minder inkomsten uit tabaksaccijns. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. In 2025 leverde de tabaksaccijns de schatkist 2,55 miljard euro op. Een jaar eerder was dat nog bijna 3 miljard euro.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
16 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
17 uur geleden