AEX-index zet verdere stap richting historische 1000 puntengrens
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend en zette daarmee de opmars richting het historische niveau van 1000 punten voort. Maandag eindigde de Amsterdamse hoofdindex al op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi. Ook op Wall Street scherpten de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index de recordstanden verder aan, ondanks zorgen over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 998,21 punten en scherpte daarmee de hoogste tussentijdse koers ooit verder aan. De index is nog minder dan 2 punten verwijderd van de historische grens van 1000 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 956,35 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,2 procent.
De Aziatische beurzen gingen overwegend omhoog. De Nikkei in Tokio was een positieve uitschieter met een winst van ruim 3 procent. Beleggers reageerden verheugd op berichten over mogelijke vervroegde verkiezingen in Japan in februari. Volgens Kyodo News wil de Japanse premier Sanae Takaichi haar hoge populariteitscijfers gebruiken om haar positie en die van haar partij LDP te versterken.
Heineken
Heineken (min 0,5 procent) ging verder omlaag. De bierbrouwer zakte een dag eerder meer dan 4 procent na de aankondiging dat topman Dolf van den Brink op 31 mei aftreedt. De Britse bank HSBC haalde Heineken van de kooplijst af.
Chipbedrijf ASMI verloor 1,1 procent. Zakenbank Jefferies verlaagde het advies naar verkopen. ASML won 1,5 procent na een flinke verhoging van het koersdoel door Jefferies.
Banken
Besi steeg 2 procent na de koerssprong van ruim 7 procent een dag eerder. De banken JPMorgan en Deutsche Bank verhoogden hun koersdoelen voor het aandeel en handhaafden het koopadvies na de goed ontvangen handelsupdate van het chipbedrijf.
ArcelorMittal zakte 1,2 procent. Volgens de Britse zakenkrant Financial Times eisen de curatoren van staalfabrikant Acciaierie d'Italia een schadevergoeding van 7 miljard euro van voormalig eigenaar ArcelorMittal vanwege wanbeheer van de fabriek in Taranto, Zuid-Italiƫ. Deutsche Bank verhoogde daarnaast het koersdoel voor ArcelorMittal.
Theon
Theon won 1,5 procent. De fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen gaat samen met het Amerikaanse Team Wendy Ceradyne hoofdbescherming ontwikkelen voor het Amerikaanse leger.
Envipco zakte 4 procent. Topman Simon Bolton vertrekt per 30 april bij de statiegeldmachinefabrikant. De zoektocht naar zijn opvolger is gestart.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De eerste schepen zijn dankzij een evacuatieplan door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), onderdeel van de Verenigde Naties. Het plan werd dinsdag in gang gezet en heeft als doel om honderden schepen veilig uit de Perzische Golf te laten varen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de bouw van zes fregatten helemaal geschrapt. Dat meldt het Duitse ministerie van Defensie, dat nu een plan maakt voor de aanschaf van acht marinevaartuigen van het Duitse scheepsbouwer TKMS.
5 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft tijdelijke vaarroutes aangewezen voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz willen varen. Volgens het land zijn de bestaande vaarroutes niet veilig. Ook heeft Oman verklaard dat de vaarweg open blijft zonder tolheffing op te leggen aan schepen die door de belangrijke zeestraat willen varen.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De Duitse regering wil de bouw van zes fregatten, een opdracht oorspronkelijk gegeven aan de Nederlandse scheepsbouwer Damen Naval, helemaal schrappen. Dat meldt de Financial Times op basis van twee bronnen.
7 uur geleden