
AEX-index zakt voor het eerst sinds mei onder 900 punten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag onder de 900 punten gezakt. De laatste keer dat de Amsterdamse hoofdindex onder dat niveau stond was op 8 mei. Op 7 mei sloot de AEX voor het laatst onder die psychologische puntengrens. Beleggers bleven voorzichtig aan het begin van augustus door de nieuwe importheffingen van president Donald Trump die deze maand ingaan.
Trump legde donderdag nieuwe tarieven op voor tientallen landen. Het gaat om stijgingen van 10 tot 41 procent. Bijna alle handelspartners van de Verenigde Staten krijgen daardoor te maken met hogere Amerikaanse importheffingen op hun goederen. De meeste tarieven gaan in op 7 augustus om de Amerikaanse douane tijd te geven zich voor te bereiden op het innen van de heffingen, meldt persbureau Bloomberg.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 894,89 punten. In juli verloor de AEX ruim 1 procent. De MidKap zakte ook 0,8 procent, tot 896,85 punten. Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,5 procent. In Zwitserland, dat een nieuw Amerikaans invoertarief kreeg van 39 procent, was de beurs gesloten.
Unilever
Universal Music Group (UMG) was de grote verliezer in de AEX met een min van 7 procent. Het muziekconcern, dat bekende popsterren als Taylor Swift, Rihanna en Billie Eilish vertegenwoordigt, boekte meer winst in de eerste jaarhelft. Topman Lucian Grainge sprak van sterke resultaten, maar beleggers lijken op meer te hebben gehoopt. Analisten van Deutsche Bank verlaagden het koersdoel voor UMG na de resultaten.
Unilever voerde de schaarse stijgers aan in de AEX met een plus van 0,6 procent. Het levensmiddelenconcern verloor een dag eerder nog 1 procent na publicatie van de kwartaalcijfers.
Teleurstellende resultaten
Fugro kelderde 12 procent. De bodemonderzoeker zag de omzet en het resultaat in het tweede kwartaal flink dalen. Topman Mark Heine sprak van teleurstellende resultaten door de geopolitieke en economische onzekerheden. Hij rekent wel op een sterk herstel in de tweede jaarhelft door de grote opdrachten die het bedrijf recent heeft binnengehaald.
Brunel zakte 4 procent. De detacheerder zag de omzet en winst dalen in het tweede kwartaal. Volgens topman Peter de Laat bleven de marktomstandigheden in Nederland zwak doordat klanten terughoudend blijven met het inhuren van freelancers. Brunel wil een extra 10 miljoen euro besparen, bovenop een eerder kostenbesparingsprogramma van 20 miljoen euro.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Apple heeft woensdag een nieuwe iPad Pro en MacBook Pro onthuld. De tablet en laptop zijn uitgerust met de nieuwe M5-chip van het techconcern. De chip heeft een snellere verwerkingssnelheid dan voorganger M4. Daardoor kunnen de apparaten taken op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) volgens Apple sneller uitvoeren.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent is "optimistisch" over handelsgesprekken met China. De spanningen tussen de twee grootste economieën zijn de laatste tijd opgelopen, onder meer nadat China exportbeperkingen voor zeldzame aardmetalen had aangekondigd en de Amerikaanse president Donald Trump als reactie met een extra importheffing tegen Beijing kwam.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst begonnen na het wisselende slot een dag eerder. De chipbedrijven op Wall Street stonden bij de winnaars in navolging van de cijfers van chipmachinefabrikant ASML. Verder was er weer aandacht voor kwartaalresultaten van de grote Amerikaanse banken Bank of America en Morgan Stanley.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt dat de staatsschulden wereldwijd hard oplopen. In het huidige tempo stijgt de wereldwijde publieke schuld in 2029 tot meer dan de omvang van de complete wereldeconomie, heeft het fonds uitgerekend. Dit zou het hoogste niveau sinds 1948 betekenen en de schuld blijft daarna waarschijnlijk verder oplopen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Beursgenoteerde bedrijven moeten in hun komende jaarverslagen transparant zijn over de gevolgen van geopolitieke spanningen en macro-economische risico's, zoals verstoringen in handelsketens, cyberdreigingen en economische onzekerheden. Eumedion, een belangenbehartiger van institutionele beleggers, heeft alle grote Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen een brief met deze oproep gestuurd.
1 uur geledenINNSBRUCK (ANP/DPA) - De oprichter van het failliete Oostenrijkse vastgoedconcern Signa, René Benko, is woensdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Hij is door de rechtbank in Innsbruck schuldig bevonden aan fraude richting schuldeisers. Het proces hield verband met het persoonlijk faillissement van Benko.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam stelt de behandeling van grote claimzaken tegen socialemediabedrijf Meta uit. Twee organisaties beschuldigen het moederbedrijf van Instagram en Facebook van onrechtmatig gebruik van persoonlijke gegevens en eisen namens Nederlandse gebruikers een schadevergoeding. De rechtbank wil eerst afwachten wat het Europese Hof van Justitie te zeggen heeft over een vergelijkbare zaak.
3 uur geleden