AEX-index zakt verder weg na zware koersverliezen op Wall Street
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag verder weggezakt na de zware koersverliezen op Wall Street. Vooral de Nederlandse chipbedrijven stonden onder druk door de uitverkoop bij Amerikaanse chip- en techbedrijven. Veel techbedrijven zijn dit jaar flink in waarde gestegen door het optimisme over de kansen met kunstmatige intelligentie (AI).
De laatste tijd vragen beleggers zich echter af of de hoge aandelenkoersen wel gerechtvaardigd zijn. Door zorgen over de Amerikaanse inflatie en recente uitspraken van centrale bankiers over de economie is de hoop op een renteverlaging door de Federal Reserve in december ook afgenomen.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent in het rood op 950,60 punten. Donderdag verloor de AEX al 0,7 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onderaan met verliezen tot 3,2 procent. De MidKap zakte 0,9 procent tot 871,23 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,1 procent.
Nvidia eindigde 4 procent lager
In New York sloot techgraadmeter Nasdaq donderdag 2,3 procent lager en de Dow-Jonesindex zakte 1,7 procent na het bereiken van een nieuw recordniveau op woensdag. Het grote Amerikaanse AI-chipbedrijf Nvidia eindigde bijna 4 procent lager.
Naast de chipbedrijven stond techinvesteerder Prosus in de staartgroep van de AEX, met een min van 3 procent. Wolters Kluwer daalde 1 procent. De informatieleverancier koopt Libra Technology, een Duitse leverancier van AI-technologie voor juristen, voor maximaal 90 miljoen euro. Van het overnamebedrag wordt 30 miljoen euro meteen betaald en de rest is afhankelijk van het bereiken van bepaalde doelen.
'Sterk kwartaal'
CVC Capital Partners (plus 1,2 procent) voerde de schaarse stijgers in de AEX aan. De investeringsmaatschappij, onder meer eigenaar van parfumerie- en cosmeticaketen Douglas, zag het beheerd vermogen in het afgelopen kwartaal stijgen. Topman Rob Lucas sprak van een "sterk kwartaal".
Retail Estates verloor 1,4 procent. Het vastgoedbedrijf wist de resultaten in de eerste zes maanden van zijn boekjaar min of meer stabiel te houden, ondanks de uitdagende omstandigheden in de retailsector. Door de problemen bij Leen Bakker en Carpetright verwacht het bedrijf wel dat de huurinkomsten wat lager uitvallen dan eerder voorzien.
In Frankfurt steeg Siemens Energy 9 procent na goed ontvangen resultaten van het Duitse energiebedrijf. Het Zwitserse luxeconcern Richemont, bekend van merken als Chloé en Cartier, steeg bijna 8 procent in Zürich dankzij beter dan verwachte verkopen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
21 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
21 uur geleden