Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index zakt verder weg na zware koersverliezen op Wall Street

AEX-index zakt verder weg na zware koersverliezen op Wall Street

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag verder weggezakt na de zware koersverliezen op Wall Street. Vooral de Nederlandse chipbedrijven stonden onder druk door de uitverkoop bij Amerikaanse chip- en techbedrijven. Veel techbedrijven zijn dit jaar flink in waarde gestegen door het optimisme over de kansen met kunstmatige intelligentie (AI).

De laatste tijd vragen beleggers zich echter af of de hoge aandelenkoersen wel gerechtvaardigd zijn. Door zorgen over de Amerikaanse inflatie en recente uitspraken van centrale bankiers over de economie is de hoop op een renteverlaging door de Federal Reserve in december ook afgenomen.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent in het rood op 950,60 punten. Donderdag verloor de AEX al 0,7 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onderaan met verliezen tot 3,2 procent. De MidKap zakte 0,9 procent tot 871,23 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,1 procent.

Nvidia eindigde 4 procent lager

In New York sloot techgraadmeter Nasdaq donderdag 2,3 procent lager en de Dow-Jonesindex zakte 1,7 procent na het bereiken van een nieuw recordniveau op woensdag. Het grote Amerikaanse AI-chipbedrijf Nvidia eindigde bijna 4 procent lager.

Naast de chipbedrijven stond techinvesteerder Prosus in de staartgroep van de AEX, met een min van 3 procent. Wolters Kluwer daalde 1 procent. De informatieleverancier koopt Libra Technology, een Duitse leverancier van AI-technologie voor juristen, voor maximaal 90 miljoen euro. Van het overnamebedrag wordt 30 miljoen euro meteen betaald en de rest is afhankelijk van het bereiken van bepaalde doelen.

'Sterk kwartaal'

CVC Capital Partners (plus 1,2 procent) voerde de schaarse stijgers in de AEX aan. De investeringsmaatschappij, onder meer eigenaar van parfumerie- en cosmeticaketen Douglas, zag het beheerd vermogen in het afgelopen kwartaal stijgen. Topman Rob Lucas sprak van een "sterk kwartaal".

Retail Estates verloor 1,4 procent. Het vastgoedbedrijf wist de resultaten in de eerste zes maanden van zijn boekjaar min of meer stabiel te houden, ondanks de uitdagende omstandigheden in de retailsector. Door de problemen bij Leen Bakker en Carpetright verwacht het bedrijf wel dat de huurinkomsten wat lager uitvallen dan eerder voorzien.

In Frankfurt steeg Siemens Energy 9 procent na goed ontvangen resultaten van het Duitse energiebedrijf. Het Zwitserse luxeconcern Richemont, bekend van merken als Chloé en Cartier, steeg bijna 8 procent in Zürich dankzij beter dan verwachte verkopen.

Meer uit Financieel

ECB-bestuurder: inflatie koelt af, vooruitzichten verbeteren

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat er na de renteverhoging van vorige maand "goed voor", nu de inflatie afzwakt door de scherpe daling van de olieprijzen. Dat zei ECB-bestuurslid Emmanuel Moulin zaterdag op een conferentie in het Franse Aix-en-Provence.

10 uur geleden
Modi: India blijft investeren in nieuwe olieraffinaderijen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India blijft nieuwe olieraffinaderijen bouwen om zeker te zijn van voldoende aanvoer, terwijl westerse landen juist raffinagecapaciteit afbouwen. Dat heeft de Indiase premier Narendra Modi zaterdag gezegd bij de opening van een nieuwe raffinaderij.

10 uur geleden
FT: Shell beschuldigd van misleiding Britse rechtbank

LONDEN (ANP) - Shell wordt ervan beschuldigd de rechtbank in het Verenigd Koninkrijk bewust te hebben misleid in een poging om te voorkomen dat het bedrijf daar voor de rechter moet verschijnen wegens olievervuiling in Nigeria. Dat meldt Financial Times op basis van juridische documenten die zijn ingediend bij het hogere gerechtshof.

10 uur geleden
Micron start miljardenuitbreiding van chipfabriek in Japan

HIROSHIMA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Micron Technology is zaterdag gestart met een grote uitbreiding van een fabriek in West-Japan waar geavanceerde geheugenchips worden geproduceerd. De investering, ter waarde van omgerekend 8,8 miljard euro, maakt deel uit van een wereldwijde uitbreiding van de productiecapaciteit door chipfabrikanten om aan de snel groeiende vraag naar AI-toepassingen te voldoen.

14 uur geleden
Texas onderzoekt ticketsite StubHub na klachten over WK-kaarten

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Openbaar aanklagers in de Amerikaanse staat Texas zijn een onderzoek begonnen naar ticketwebsite StubHub na klachten rondom kaartjes voor het WK voetbal. Mensen die dachten via de doorverkoopsite kaartjes te hebben bemachtigd, zouden kort voor de wedstrijd bericht hebben gekregen dat de tickets niet beschikbaar waren.

1 dag geleden
AEX sluit handelsweek hoger, chipbedrijven bij winnaars

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een plus het weekend ingegaan. De chipbedrijven stonden bij de grootste stijgers en lieten daarmee herstel zien na de koersverliezen van de afgelopen dagen.

1 dag geleden
EBN begint met het vullen van gasopslag Grijpskerk

UTRECHT (ANP) - Energie Beheer Nederland (EBN) is begonnen met het vullen van de gasopslag in Grijpskerk. Het staatsbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), de eigenaar van de opslag, voor het gebruik tot 1 april volgend jaar.

1 dag geleden