Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index weer onder 700 punten door recessievrees

AEX-index weer onder 700 punten door recessievrees

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag over een breed front omlaag en zakte weer onder de grens van 700 punten. Beleggers verwerkten de lagere slotstanden op Wall Street, waar de recessievrees weer de overhand kreeg. De angst voor een wereldwijde economische neergang laaide vorige week al op door de renteverhogingen van de centrale banken in Europa, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. De hogere rentetarieven bestrijden namelijk niet alleen de inflatie, maar zetten ook een rem op de economie.

De AEX noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent in het rood op 693,35 punten. Afgelopen vrijdag zakte de hoofdindex al voor het eerst sinds 10 november even onder de 700 punten. De MidKap daalde 1,4 procent tot 908,83 punten. De beurzen in Londen en Parijs zakten tot 1,3 procent. De DAX in Frankfurt verloor 1 procent, ondanks een verdere daling van de Duitse producentenprijzen in november.

Op de Aziatische beurzen werden eveneens flinke verliezen geleden. Zo dook de Nikkei in Tokio 2,5 procent omlaag na een verrassende actie van de Bank of Japan. De Japanse centrale bank hield zoals verwacht het belangrijkste rentetarief ongewijzigd op min 0,1 procent, maar verraste de markten met een aanpassing van het programma om de rente op staatsobligaties te controleren.

Dalers AEX

Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 3,5 procent. Zorgtechnologieconcern Philips, techinvesteerder Prosus en betaalbedrijf Adyen volgden met minnen tot 1,9 procent. Financieel concern ING was de enige stijger met een plusje van 0,1 procent.

In de MidKap toonde Fugro (plus 3,8 procent) wat herstel. De bodemonderzoeker raakte maandag 23 procent aan beurswaarde kwijt. Beleggers schrokken van de onthulling door het tv-programma Pointer van KRO-NCRV. Daarin werd op basis van een vertrouwelijk politierapport gemeld dat Fugro betrokken was bij de dambreuk in Brazilië in 2019, waarbij 270 mensen om het leven kwamen.

Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, die deze week naar de MidKap degradeerde, was de grootste daler, met een min van 2,8 procent. Metalengroep AMG en luchtvaartcombinatie Air France-KLM stonden ook in de staartgroep met verliezen tot 2 procent.

Engie en euro- en oliekoers

In Parijs zakte Engie 5 procent. Het Franse energiebedrijf waarschuwde dat de resultaten flink geraakt worden door het instellen van een Europees prijsplafond op energie.

De euro was 1,0608 dollar waard, tegen 1,0626 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 75,01 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper, op 79,72 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Bestedingen tv-reclames groeien in eerste jaarhelft door sport

AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn in de eerste helft van dit jaar gegroeid. Het is voor het eerst sinds 2022 dat het eerste halfjaar weer groei laat zien, aldus cijfers van tv-marketingorganisatie Screenforce.

46 minuten geleden
Beursgraadmeters Wall Street herstellen iets na verliesreeks

NEW YORK (ANP) - Wall Street heeft woensdag wat terrein teruggewonnen na een verliesreeks van drie dagen. Beleggers gingen volgens kenners op koopjesjacht. Door de verliezen van de afgelopen dagen leken sommige aandelen opeens aantrekkelijk geprijsd. De koerswinsten werden wel enigszins getemperd door een verkoopgolf op de obligatiemarkt.

2 uur geleden
Buitenlandse bedrijven tekenen oliedeals in Venezuela

CARACAS (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Chevron, het Italiaanse Eni en andere buitenlandse energiebedrijven hebben woensdag in Caracas handtekeningen gezet onder grote projectuitbreidingen om de olieproductie in Venezuela op te krikken. Ze willen er komende jaren veel geld investeren. Chevron heeft zelfs meer dan 7 miljard dollar toegezegd.

2 uur geleden
Google ontloopt in rechtszaak gedwongen verkoop advertentiebeurs

ALEXANDRIA (ANP/RTR) - Google heeft in een rechtszaak een gedwongen verkoop van een bedrijfsonderdeel ontlopen. Het is al de derde keer in korte tijd dat Amerikaanse autoriteiten achter het net vissen in pogingen een techconcern op te knippen.

3 uur geleden
Een op de tien betalingen aan fiscus nog via oude rekeningnummer

DEN HAAG (ANP) - Nog steeds zijn er burgers, bedrijven en andere organisaties die het oude rekeningnummer van de Belastingdienst gebruiken. Volgens de fiscus komt vier maanden na de overstap naar Rabobank nog een op de tien betalingen binnen via het oude ING-nummer. Daarom komt de Belastingdienst binnenkort met een campagne op radio en internet om iedereen nogmaals te attenderen op de verandering.

4 uur geleden
Maersk laat containerschip uitrusten met rotorzeil

LONDEN (ANP) - Scheepvaartconcern Maersk heeft een contract getekend om een groot containerschip voor het eerst uit te rusten met een soort zeil. Het Britse bedrijf Anemoi gaat een zogenoemd rotorzeil maken met een hoogte van 35 meter. Dat wordt volgend jaar voor een proef geplaatst op een containerschip en moet helpen het brandstofverbruik terug te dringen.

4 uur geleden
Wasserijen vrezen meer stakingen na eerste actiedag FNV

GORINCHEM (ANP) - Stakende medewerkers zorgen voor schade bij wasserijen. Volgens directeur van brancheorganisaties FTN en Netex, Arthur Linssen, verschilde de impact van een door FNV opgezette staking woensdag sterk per bedrijf, maar was in sommige gevallen sprake van "serieuze productieterugval". Ondernemers in de textielverzorgingsbranche vrezen dat komende dagen nog meer stakingen volgen.

5 uur geleden