AEX-index voorzichtig omhoog na slotrecord
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht hoger geopend. Beleggers deden het rustig aan na het nieuwe slotrecord van de hoofdindex een dag eerder. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, na de aanhoudende aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran. Ondanks die aanvallen hopen beleggers op verdere onderhandelingen tussen de twee partijen.
De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag nog dat Iran bereidheid tot onderhandelen had getoond en een deal wil sluiten. Een week eerder verklaarde Trump dat het voorlopige vredesakkoord tussen de twee landen wat hem betreft voorbij is. Sindsdien voeren de VS weer aanvallen uit op Iran en bestookt Iran Amerikaanse doelen in de regio.
De AEX-index zag de openingswinst echter snel verdampen en noteerde in de ochtendhandel een fractie lager op 1097,13 punten. De index steeg woensdag 0,7 procent tot een slotrecord van 1097,90 punten. Eerder op die dag kwam de hoofdgraadmeter al voor het eerst in de geschiedenis boven de 1100 punten uit.
Europese en Aziatische beurzen
De MidKap daalde donderdagochtend 0,4 procent tot 1077,51 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,4 procent. De Aziatische beurzen gingen ook overwegend omlaag. De Nikkei in Tokio eindigde 2,8 procent lager door winstnemingen in de chipsector. De Kospi in Seoul zakte 6,4 procent, na de stevige opmars van ruim 6 procent een dag eerder. De chipmakers Samsung en SK Hynix, die woensdag nog stevige winsten lieten zien, verloren nu 8,8 en 11,5 procent.
De Taiwanese chipfabrikant TSMC, een grote klant van de chipmachines van ASML, won wel ruim 1 procent na sterke kwartaalresultaten. TSMC, dat chips maakt voor grote bedrijven als Nvidia en Apple, blijft profiteren van de sterke wereldwijde vraag naar chips die nodig zijn om toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) te laten draaien.
Koersbewegingen
ASML steeg 2 procent en was de sterkste stijger in de AEX. Analisten van Deutsche Bank, Berenberg, Jefferies en RBC verhoogden hun koersdoelen voor het aandeel, na de sterke resultaten die de chipmachinemaker woensdag naar buiten bracht. De dataleveranciers RELX en Wolters Kluwer stonden onderaan, met minnen tot 2,5 procent.
In Frankfurt daalde Delivery Hero 0,8 procent. Uber heeft een bod uitgebracht van ongeveer 12,9 miljard euro op de Duitse maaltijdbezorger. Het bestuur van Delivery Hero steunt het bod. Techinvesteerder Prosus (plus 0,4 procent) heeft aangegeven zijn aandelen Delivery Hero te verkopen aan Uber.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat er "langjarige stabiliteit" komt in politiek Den Haag. Dat zei de VNO-NCW-voorzitter zondag in het televisieprogramma Buitenhof.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De grootste olie- en gasproducent van China heeft ook flink geprofiteerd van de wereldwijde stijging van de energieprijzen. PetroChina zag de winst in de eerste helft van dit jaar met 22 procent stijgen, door toenemende inkomsten uit de winning van olie en gas.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De centrale bank van de Verenigde Arabische Emiraten gaat de grote Egyptische bank Banque Misr onderzoeken. De stap volgt op een aankondiging van het Amerikaanse ministerie van Financiën, dat de VAE-filialen van de Egyptische bank wil afsluiten van transacties in Amerikaanse dollars vanwege banden met Iran.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland verlengt opnieuw het verbod op de export van diesel om binnenlandse tekorten te voorkomen door de Oekraïense aanvallen op Russische olieraffinaderijen. Het verbod wordt nu verlengd tot eind september.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - De Duitse verzekeraar Allianz overweegt een overname van de Britse autopechhulpdienst AA. Dat meldt nieuwszender Sky News. Met die overname kan volgens Sky een bedrag van 5 miljard pond, omgerekend 5,8 miljard euro, gemoeid zijn.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese chipbedrijf CXMT heeft in de Verenigde Staten een rechtszaak aangespannen tegen het Pentagon omdat het verwijderd wil worden van de zwarte lijst van het Amerikaanse leger. Het Pentagon stelt dat CXMT banden heeft met het Chinese leger.
1 dag geledenLONDEN (ANP/DPA) - Ongeveer vierhonderd schepen liggen nog vast in de Perzische Golf sinds het begin van de Iranoorlog eind februari. Dat zegt de secretaris-generaal van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), Arsenio Dominguez. Ook ongeveer 6000 opvarenden zitten nog vast op schepen in de Perzische Golf vanwege de blokkade van de Straat van Hormuz. Iran claimt de volledige controle over de belangrijke vaarroute.
1 dag geleden