Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index verder omlaag door inflatiezorgen

AEX-index verder omlaag door inflatiezorgen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag verder omlaag na de verliesbeurt op vrijdag. De olieprijzen liepen verder op door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten na een nieuwe waarschuwing van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran. In een bericht op Truth Social schreef Trump zondag dat "de klok tikt" en dat er "niets meer over zal zijn" van Iran als het land niet snel in actie komt.

Beleggers vrezen dat de hoge olieprijzen de inflatie zullen aanjagen en de centrale banken de rente moeten verhogen om de stijging van de consumentenprijzen onder controle te houden. De rentetarieven op de obligatiemarkten liepen daardoor op.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent lager op 1008,45 punten. De AEX sloot vrijdag al 1,1 procent lager, mede door een flinke stijging van de olieprijzen en forse koersverliezen onder de chipbedrijven. De MidKap daalde 0,8 procent tot 1027,94 punten. Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1 procent.

Olieprijzen

De prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, steeg 1,4 procent tot 110,69 dollar per vat. Amerikaanse olie kostte 1,7 procent meer op 107,22 dollar per vat. Vrijdag werd olie al 4 procent duurder.

ASMI en Besi stonden in de staartgroep van de AEX, met minnen tot ruim 2 procent. Vrijdag verloren de chipbedrijven al tot ruim 4 procent. ASML (min 2,1 procent) kondigde aan het Indiase Tata Electronics te helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land.

Magnum

Magnum zakte 2 procent. Het bedrijf achter ijsmerken als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's steeg vrijdag nog bijna 9 procent door overnamegeruchten. De dataleveranciers Wolters Kluwer en RELX waren de sterkste stijgers in de AEX, met plussen tot 1,8 procent. Olieconcern Shell profiteerde van de hogere olieprijzen en won 1,3 procent.

In de MidKap verloor Heijmans 1,3 procent. De bouwer gaat samen met Dura Vermeer en technisch dienstverlener SPIE aan de slag met de renovatie en het onderhoud van de Drechttunnel van snelweg A16 tussen Zwijndrecht en Dordrecht.

Ryanair

Envipco klom 1,8 procent. Het bedrijf tekende een definitief contract voor statiegeldmachines met Iceland Foods in het Verenigd Koninkrijk.

In Dublin zakte Ryanair 2,5 procent, na publicatie van de jaarcijfers. De grootste Europese luchtvaartmaatschappij waarschuwde voor hogere kosten dit jaar door de hogere prijzen van vliegtuigbrandstof. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de kerosineprijzen flink gestegen.

Meer uit Financieel

Nederlandse chipfabrikant NXP ziet omzet en winst stijgen

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

3 uur geleden
Boeing zakt op Wall Street na verlaging leveringsdoel

NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.

4 uur geleden
Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

7 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

7 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

7 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

9 uur geleden
Porsche niet van plan auto's in VS te produceren

STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.

10 uur geleden