AEX-index verder omhoog na stevig herstel op Wall Street
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag verder omhoog. De beurshandel bleef in het teken staan van de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. Maandag zorgde de hoop op een mogelijk einde van de oorlog al voor opluchting bij beleggers en stevige koerswinsten op Wall Street. President Donald Trump zei namelijk een pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten van vijf dagen in te lassen om ruimte te geven voor onderhandelingen.
Iran ontkende echter dat onderhandelingen met de Amerikanen plaatsvinden. Ook waren afgelopen nacht weer meldingen van aanvallen met drones en raketten in het Midden-Oosten. Zakenkrant The Wall Street Journal meldde daarnaast dat Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten overwegen mee te doen aan aanvallen op Iran, wat leidde tot zorgen over een escalatie van het conflict.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 971,62 punten. De AEX sloot maandag 0,5 procent hoger na een eerdere koersval tot 940,50 punten. De MidKap won een fractie tot 953,10 punten. Frankfurt zakte 0,5 procent. Londen en Parijs klommen 0,1 procent.
Olieprijzen omhoog
De olieprijzen gingen omhoog na de sterke daling op maandag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,5 procent meer op 89,23 dollar en Brentolie werd 1 procent duurder op 100,89 dollar per vat. Een dag eerder kelderden de olieprijzen nog tot ruim 11 procent.
Techinvesteerder Prosus was de grootste stijger in de AEX, met een winst van 2,6 procent. SBM Offshore klom ruim 2 procent. De oliedienstverlener heeft opdrachten ontvangen van olieproducent ExxonMobil Guyana voor de ontwikkeling van een nieuw drijvend olieproductieplatform.
7 miljard euro ASML
Exor sloot de rij in de AEX met een min van 7 procent. De van oorsprong Italiaanse investeerder, die grote belangen heeft in Juventus, Philips en autoconcerns Stellantis en Ferrari, zag de waarde van zijn bezittingen dalen in 2025. ASML won 1 procent na een grote order. De Zuid-Koreaanse chipfabrikant SK Hynix koopt in de komende twee jaar voor omgerekend bijna 7 miljard euro aan chipmachines van ASML.
In de MidKap steeg Pharming 1,5 procent. De biotechnoloog heeft in Japan goedkeuring gekregen voor zijn middel Joenja als behandeling van patiënten van vier jaar en ouder met een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem.
Galapagos daalde 1,2 procent. Het biotechnologiebedrijf voert gesprekken met zijn Amerikaanse branchegenoot Gilead over een hernieuwde samenwerking.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP) - De stoelen in 453 Boeings van het type 737 MAX die in de Verenigde Staten zijn geregistreerd, zijn verkeerd geïnstalleerd en moeten worden gerepareerd. Dat zei de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA maandag.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal woningverkopen komt dit jaar op het hoogste niveau ooit te liggen, verwacht ING. Dat komt door het aanhoudend hoge aantal voormalige huurwoningen dat in de verkoop gaat en toenemende financiële mogelijkheden van kopers. Door het grotere aanbod blijft de stijging van de huizenprijs naar verwachting van de bank beperkt tot zo'n 3 procent.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal woningverkopen komt dit jaar op het hoogste niveau ooit te liggen, verwacht ING. Dat komt door het aanhoudend hoge aantal voormalige huurwoningen dat in de verkoop gaat en toenemende financiële mogelijkheden van kopers. Door het grotere aanbod blijft de stijging van de huizenprijs naar verwachting van de bank beperkt tot zo'n 3 procent.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street hielden zich maandag gedeisd, vooral door aanhoudende zorgen over de technologiesector en de toenemende concurrentie uit China. De beurshandel kreeg wel steun van de gevechtspauze tussen de Verenigde Staten en Iran en een flinke daling van de olieprijzen. Daardoor moesten oliebedrijven terrein prijsgeven.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologieconcern Philips heeft zijn winstverwachting voor dit jaar licht verhoogd, nadat een terugbetaling van Amerikaanse importheffingen de resultaten in het tweede kwartaal een impuls gaf.
7 uur geledenATHENE (ANP) - Theon International blijft als beursgenoteerd defensiebedrijf profiteren van de miljarden die Europa in zijn defensie steekt. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte een omzet van bijna 249 miljoen euro in de eerste helft van dit jaar, ruim 35 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump riep de Amerikaanse centrale bank maandag op de rente te verlagen. Volgens hem zouden de Verenigde Staten de laagste rente ter wereld moeten hebben.
9 uur geleden