Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index veert op na koersval door Omikron-variant

AEX-index veert op na koersval door Omikron-variant

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index veerde maandag weer wat op na de koersval van ruim 3 procent op vrijdag. Beleggers lijken wat van de ergste schrik over de nieuwe coronavariant Omikron te zijn bekomen. De nieuwe variant uit zuidelijk Afrika is inmiddels vastgesteld in verschillende landen, waaronder Nederland. Veel landen hebben het vliegverkeer van en naar landen in zuidelijk Afrika aan banden gelegd.

Hoewel er nog veel onduidelijk is over de variant lijken de klachten van mensen die besmet zijn tot nu toe voornamelijk mild te zijn. De grote vraag is nu hoe goed de bestaande vaccins werken tegen de variant. Vaccinmakers Pfizer en BioNTech verwachten binnen twee weken meer duidelijkheid daarover te kunnen geven en indien nodig binnen honderd dagen een nieuwe vaccin te kunnen leveren. Ook concurrent Moderna denkt vroeg in het nieuwe jaar een aangepast vaccin op de markt te kunnen brengen.

De AEX op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent hoger op 789,83 punten. De MidKap klom 1 procent tot 1044,08 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1 procent, na de verliezen tot 4,8 procent op vrijdag.

Luchtvaartmaatschappijen

Olie- en gasconcern Shell (plus 2,2 procent) profiteerde van een herstel van de olieprijzen. Een vat Amerikaanse olie werd 5,4 procent duurder op 71,81 dollar en Brentolie kostte 4,9 procent meer op 76,23 dollar per vat. Berichten dat oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland overwegen om de voor januari geplande verruiming van de olieproductie niet meer te laten doorgaan stuwden de olieprijzen, na de koersval van ruim 10 procent op vrijdag. In Londen won BP dik 2 procent en TotalEnergies klom 1,6 procent in Parijs.

De Europese luchtvaartmaatschappijen lieten een gemengd beeld zien na de zware koersverliezen in de sector op vrijdag, die volgden op de nieuwe reisbeperkingen. Air France-KLM won 0,8 procent in Amsterdam, na het verlies van 10 procent voor het weekeinde. Lufthansa klom 1,8 procent in Frankfurt. IAG, het moederbedrijf van British Airways en Iberia, verloor 0,1 procent in Londen. Budgetvlieger Ryanair steeg 2,6 procent en easyJet daalde 0,1 procent.

Op de lokale Amsterdamse markt dikte Ease2pay 6,7 procent aan. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat de betaaldienstverlener het Rotterdamse transactieplatform voor oplaadpalen Involtum koopt in ruil voor 10,7 miljoen nieuw uit te geven aandelen. De euro was 1,1267 dollar waard, tegen 1,1307 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

ICC breekt met verzekeraar AXA om mogelijke sancties

LONDEN (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag en verzekeraar Axa hebben hun banden verbroken, meldt de Financial Times (FT). Daarmee bereiden ze zich voor op eventuele Amerikaanse sancties tegen het strafhof. Beide partijen vreesden dat eventuele maatregelen van de VS Axa zouden dwingen de dienstverlening aan het ICC te staken, en dat willen ze voor zijn.

51 minuten geleden
Wall Street opent hoger, Micron geeft techsector nieuwe impuls

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger geopend, opnieuw geholpen door koerswinsten van technologiebedrijven. De beurshandel kreeg vooral steun van een optimistische vooruitblik van chipconcern Micron Technology. Het enthousiasme bij beleggers werd echter wat getemperd door olieprijzen die weer wat opliepen.

1 uur geleden
Bieders hebben 27 miljoen euro over voor vakantieparken Gillis

OMMEL (ANP) - De drie vakantieparken van realityster Peter Gillis die gedwongen in de verkoop gaan, kunnen ruim 27 miljoen euro opleveren. Dat is het totaalbedrag dat donderdag bij veilingen is geboden voor de parken, die door schuldeiser Marc van Rooi worden verkocht. Deze vleesondernemer leende in 2023 miljoenen uit aan Gillis' vakantieparkenbedrijf Oostappen Groep, maar die betaalde sinds januari 2025 geen rente meer.

2 uur geleden
Damen wil miljarden van Duitsland om schrappen fregattenorder

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen eist bijna 4,7 miljard euro van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar. Dat staat in een brief van de advocaat van de Nederlandse scheepsbouwer, meldt het Duitse blad Der Spiegel. Een woordvoerder van Damen bevestigt dat de advocaat de brief heeft gestuurd.

3 uur geleden
Rabobank en dochter Obvion passen hypotheeknormen in 2027 aan

UTRECHT (ANP) - Rabobank en hypotheekdochter Obvion passen de hypotheeknormen per maart 2027 aan. De bank doet dit na intensief overleg met de toezichthouders, die de wens hebben uitgesproken om bepaalde regels te herzien. De nieuwe regels gelden alleen als een klant wil herfinancieren of verhuizen, of bepaalde wijzigingen aan de bestaande hypotheek wil doorvoeren.

3 uur geleden
Brussel verwijst naar IEA voor eventuele vrijgave dieselvoorraden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwijst voor het vrijgeven van eventuele dieselvoorraden naar het Internationaal Energieagentschap (IEA), dat daar vrijdag een vergadering over heeft, aldus een woordvoerder. Daarmee reageert ze op vragen over de Verenigde Staten, die druk zetten op Frankrijk en Duitsland om dieselvoorraden vrij te geven op straffe van een mogelijk exportverbod van Amerikaanse diesel.

4 uur geleden
Vol stroomnet zet ook bijna voltooide woningbouwprojecten klem

DEN HAAG (ANP) - Niet alleen toekomstige woningbouwprojecten krijgen steeds moeilijker een aansluiting op het stroomnet, ook bouwprojecten die bijna klaar zijn, lopen hier inmiddels tegenaan. Zelfs nieuwbouwwoningen die te koop staan en woningen die al zijn verkocht, kunnen vaak niet op tijd op het stroomnet worden aangesloten, waarschuwt brancheorganisatie WoningBouwersNL.

4 uur geleden