AEX-index veert op in rustige handel richting kerst
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde dinsdag wat op, na de kleine verliesbeurt een dag eerder. De handel verliep relatief rustig in aanloop naar de kerstdagen. De meeste Europese beurzen, waaronder die in Amsterdam, zijn slechts een halve dag open en sluiten om 14.00 uur. In Frankfurt blijft de beurs de hele dag dicht vanwege kerstavond. Op eerste en tweede kerstdag zijn de Europese beurzen gesloten. In New York wordt ook een halve dag gehandeld, tot 19.00 uur Nederlandse tijd. Wall Street is op eerste kerstdag dicht, maar is op tweede kerstdag wel de hele dag open.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 876,33 punten. Over heel 2024 koerst de AEX af op een jaarwinst van ruim 11 procent. De MidKap klom 0,3 procent tot 830,61 punten. De beurs in Parijs won 0,4 procent. In Londen, waar tot 13.30 uur wordt gehandeld, steeg de FTSE-index 0,3 procent.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde dat de Nederlandse economie in het derde kwartaal met 0,8 procent is gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal. Het groeicijfer kwam overeen met een eerdere schatting. De groei werd vooral veroorzaakt door een toegenomen consumptie door huishoudens en de overheid.
In het groen
Alle 25 hoofdfondsen stonden in het groen. Chipbedrijf ASMI en olie- en gasconcern Shell waren de sterkste stijgers, met plussen van rond de 1 procent. ING en ABN AMRO wonnen 0,6 procent. De Canadese bank RBC verhoogde de koersdoelen voor de twee Nederlandse banken.
Prosus won 0,1 procent. De techinvesteerder zakte een dag eerder nog 1,5 procent, na de aankondiging het Latijns-Amerikaanse onlinereisbureau Despegar te kopen voor omgerekend ruim 1,6 miljard euro.
Waarschuwingsbrief
Bij de middelgrote bedrijven klom AMG 1,2 procent. De metalenspecialist wil het belang van 40 procent in dochteronderneming Graphit Kropfmühl terugkopen van de private investeerder Alterna Capital Partners.
Fagron verloor 0,2 procent. Maandag zakte het aandeel al bijna 7 procent, nadat het apothekersbedrijf liet weten een waarschuwingsbrief te hebben gekregen van de Amerikaanse toezichthouder FDA om zijn processen te verbeteren.
De euro was 1,0396 dollar waard, tegen 1,0398 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder en kostte 69,53 dollar. Brentolie daalde 0,5 procent in prijs tot 72,96 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. De handel op Wall Street werd bepaald door het belangrijke Amerikaanse banenrapport. De groei van de werkgelegenheid in de Verenigde Staten was in augustus veel sterker dan verwacht. Daardoor werd de verwachting voor een renteverhoging door de Federal Reserve later deze maand verder versterkt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een programma opzetten waardoor rundveehouders hun eigen vlees mogen verwerken en direct mogen verkopen aan consumenten. Volgens Trump hoeven rundveehouders daardoor niet meer met grote vleesverwerkende bedrijven en tussenhandelaren te werken en zullen de prijzen van rundvlees dalen.
2 uur geledenLISSABON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Portugese overheid gaat de onderhandelingen verlengen over de verkoop van een minderheidsbelang in de nationale luchtvaartmaatschappij TAP aan Air France-KLM of Lufthansa. Eerder werd verwacht dat Portugal begin deze maand een besluit zou nemen over wie de koper van dat belang zou worden. Maar volgens Lissabon liggen de rivaliserende biedingen erg dicht bij elkaar en zijn verdere gesprekken nodig.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan. De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI waren koplopers in de hoofdindex, na de minnen een dag eerder. Ook de staalbedrijven op het Damrak deden het goed dankzij een positief rapport van analisten van Deutsche Bank over de Europese staalsector.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De impact van de honderden havenwerkers die vrijdag het werk hebben neergelegd is zoals verwacht beperkt, laat een woordvoerder van Havenbedrijf Rotterdam weten. Schepen moeten even wachten, "al komt dat ook een beetje door het onstuimige weer". Werknemers leggen tot 19.00 uur het werk neer uit onvrede over de kabinetsbezuinigingen op sociale zekerheid.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft in de eerste helft van dit jaar meer omzet en winst behaald, terwijl ook de orderportefeuille fors toenam. Het familiebedrijf uit Eindhoven denkt dat de groei in de tweede helft wordt doorgezet. VDL is onder meer een toeleverancier aan de Nederlandse chipindustrie en in de fabriek in het Limburgse Born wordt gewerkt aan militaire drones.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in augustus veel sterker gegroeid dan gedacht. Bovendien werd het krimpcijfer van juli bijgesteld naar groei door de Amerikaanse overheid. Door het sterke banenrapport neemt de kans op een renteverhoging door de Federal Reserve later deze maand weer toe.
6 uur geleden