Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index stijgt na waarschijnlijke overwinning Trump

AEX-index stijgt na waarschijnlijke overwinning Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag omhoog. Beleggers reageerden op de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De Republikeinse oud-president Donald Trump heeft inmiddels de overwinning geclaimd en verklaarde ook dat hij meer stemmen heeft gekregen dan zijn rivaal Kamala Harris. Tot nog toe heeft alleen tv-zender Fox News Trump uitgeroepen tot winnaar van de verkiezingen.

Een terugkeer van Trump in het Witte Huis kan leiden tot aanzienlijke verschuivingen in het Amerikaanse buitenland-, energie- en klimaatbeleid. De Amerikaanse beurzen openen later op de dag vermoedelijk flink hoger. Beleggers op Wall Street lijken vooral uit te kijken naar de door Trump beloofde belastingverlagingen en minder bedrijfsregulering. Trump wil echter ook hogere importtarieven heffen, die een wereldwijde handelsoorlog kunnen ontketenen en negatief kunnen uitpakken voor de Europese export.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent hoger op 895,96 punten. Alle 25 AEX-fondsen stonden in het groen. De MidKap klom 1 procent op 874,34 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,9 procent. De Amerikaanse Dow-Jonesindex koerst af op een openingswinst van dik 2 procent.

Albert Heijn

Ahold Delhaize (plus 7,9 procent) was de sterkste stijger in de AEX, na een goed ontvangen kwartaalbericht. Het supermarktconcern, dat veel activiteiten heeft in de Verenigde Staten, boekte afgelopen kwartaal minder winst. Dat kwam vooral door eenmalige kosten voor de sluiting van slecht presterende Stop & Shop-winkels in de VS. Het moederbedrijf van Albert Heijn handhaafde wel de jaarverwachtingen en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma aan.

Ook andere AEX-bedrijven met een stevige aanwezigheid in de VS wonnen terrein. Zo stegen verzekeraar Aegon en de informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX tot bijna 4 procent.

Olieprijzen

De dollar zat in de lift doordat de plannen van Trump de inflatie in de VS kunnen aanwakkeren en waarschijnlijk het tempo van de renteverlagingen van de Fed vertragen. De euro zakte daardoor tot 1,0748 dollar, van 1,0919 dollar een dag eerder.

De olieprijzen gingen omlaag. Volgens analisten zouden de VS onder Trump de exportbeperkingen op Russische olie kunnen versoepelen, terwijl de sancties op Iraanse leveringen mogelijk worden aangescherpt. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent minder op 70,78 dollar. Brentolie werd ook 1,7 procent goedkoper, op 74,23 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Vliegtuigen wijken uit naar Maastricht door staking België

MAASTRICHT (ANP) - Het vliegveld van Maastricht verwacht in de komende dagen meer vluchten te verwerken door een grote staking in België. Meerdere maatschappijen laten hun vliegtuigen uitwijken, meldt Maastricht Aachen Airport zondag.

4 uur geleden
Veel uitval treinritten door staking in België

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Door een staking in België vervallen maandag en dinsdag veel treinritten. Volgens de nationale spoorwegmaatschappij NMBS zal de helft van de intercitytreinen niet rijden. Daarnaast rijdt ook tweederde van de lokale en voorstedelijke treinen niet.

8 uur geleden
Bloomberg: hernieuwde interesse mijnbouwer BHP in overname Anglo

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Mijnbouwer BHP heeft opnieuw interesse in een overname van de kleinere branchegenoot Anglo American. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg heeft BHP de afgelopen dagen toenadering gezocht tot Anglo American voor een overnamedeal. In 2024 zag BHP nog af van een overname van Anglo American nadat een bod werd verworpen.

9 uur geleden
Chinese premier: economische samenwerking met Italië versterken

JOHANNESBURG (ANP/RTR) - China wil de economische samenwerking met Italië verder versterken en verwelkomt Italiaanse bedrijven die actief willen worden op de Chinese markt. Dat heeft de Chinese premier Li Qiang gezegd tegen de Italiaanse premier Giorgia Meloni op de G20-top in het Zuid-Afrikaanse Johannesburg.

10 uur geleden
Krant: EssilorLuxottica wil belang nemen in modehuis Armani

ROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - EssilorLuxottica, het concern achter zonnebrillenmerk Ray-Ban en Pearle Opticiens, is bereid een belang van 5 tot 10 procent te nemen in modehuis Armani. Dat meldde de Italiaanse krant Il Sole 24 Ore. Volgens de krant heeft het bedrijf Armani geïnformeerd over de interesse in een belang, zonder dat het een actieve rol wil spelen in de gang van zaken bij het modehuis.

12 uur geleden
Britse regering wil meer eigen productie belangrijke grondstoffen

LONDEN (ANP/TRTR/BLOOMBERG) - De Britse regering van premier Keir Starmer wil meer eigen productie van belangrijke grondstoffen om de afhankelijkheid van leveringen uit het buitenland te verminderen. De overheid heeft een strategisch plan opgezet om in 2035 minstens 10 procent van de behoefte uit binnenlandse winning te halen en nog eens 20 procent van de vraag moet dan komen uit recycling.

13 uur geleden
VS werken aan alternatieven voor importheffingen, meldt Bloomberg

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan alternatieve plannen voor de importheffingen van president Donald Trump, voor het geval het Hooggerechtshof de meeste heffingen ongeldig verklaart. De VS willen die dan zo snel mogelijk vervangen door andere opties, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.

1 dag geleden