AEX-index stijgt na waarschijnlijke overwinning Trump
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag omhoog. Beleggers reageerden op de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De Republikeinse oud-president Donald Trump heeft inmiddels de overwinning geclaimd en verklaarde ook dat hij meer stemmen heeft gekregen dan zijn rivaal Kamala Harris. Tot nog toe heeft alleen tv-zender Fox News Trump uitgeroepen tot winnaar van de verkiezingen.
Een terugkeer van Trump in het Witte Huis kan leiden tot aanzienlijke verschuivingen in het Amerikaanse buitenland-, energie- en klimaatbeleid. De Amerikaanse beurzen openen later op de dag vermoedelijk flink hoger. Beleggers op Wall Street lijken vooral uit te kijken naar de door Trump beloofde belastingverlagingen en minder bedrijfsregulering. Trump wil echter ook hogere importtarieven heffen, die een wereldwijde handelsoorlog kunnen ontketenen en negatief kunnen uitpakken voor de Europese export.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent hoger op 895,96 punten. Alle 25 AEX-fondsen stonden in het groen. De MidKap klom 1 procent op 874,34 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,9 procent. De Amerikaanse Dow-Jonesindex koerst af op een openingswinst van dik 2 procent.
Albert Heijn
Ahold Delhaize (plus 7,9 procent) was de sterkste stijger in de AEX, na een goed ontvangen kwartaalbericht. Het supermarktconcern, dat veel activiteiten heeft in de Verenigde Staten, boekte afgelopen kwartaal minder winst. Dat kwam vooral door eenmalige kosten voor de sluiting van slecht presterende Stop & Shop-winkels in de VS. Het moederbedrijf van Albert Heijn handhaafde wel de jaarverwachtingen en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma aan.
Ook andere AEX-bedrijven met een stevige aanwezigheid in de VS wonnen terrein. Zo stegen verzekeraar Aegon en de informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX tot bijna 4 procent.
Olieprijzen
De dollar zat in de lift doordat de plannen van Trump de inflatie in de VS kunnen aanwakkeren en waarschijnlijk het tempo van de renteverlagingen van de Fed vertragen. De euro zakte daardoor tot 1,0748 dollar, van 1,0919 dollar een dag eerder.
De olieprijzen gingen omlaag. Volgens analisten zouden de VS onder Trump de exportbeperkingen op Russische olie kunnen versoepelen, terwijl de sancties op Iraanse leveringen mogelijk worden aangescherpt. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent minder op 70,78 dollar. Brentolie werd ook 1,7 procent goedkoper, op 74,23 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse truck- en bussenfabrikant MAN heeft de grootste opdracht voor bussen ooit ontvangen van spoorbedrijf Deutsche Bahn. MAN gaat de komende jaren meer dan 3000 bussen leveren aan Deutsche Bahn voor regionaal en stadsvervoer. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim 1 miljard euro.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
2 dagen geleden