Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index stijgt na waarschijnlijke overwinning Trump

AEX-index stijgt na waarschijnlijke overwinning Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag omhoog. Beleggers reageerden op de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De Republikeinse oud-president Donald Trump heeft inmiddels de overwinning geclaimd en verklaarde ook dat hij meer stemmen heeft gekregen dan zijn rivaal Kamala Harris. Tot nog toe heeft alleen tv-zender Fox News Trump uitgeroepen tot winnaar van de verkiezingen.

Een terugkeer van Trump in het Witte Huis kan leiden tot aanzienlijke verschuivingen in het Amerikaanse buitenland-, energie- en klimaatbeleid. De Amerikaanse beurzen openen later op de dag vermoedelijk flink hoger. Beleggers op Wall Street lijken vooral uit te kijken naar de door Trump beloofde belastingverlagingen en minder bedrijfsregulering. Trump wil echter ook hogere importtarieven heffen, die een wereldwijde handelsoorlog kunnen ontketenen en negatief kunnen uitpakken voor de Europese export.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent hoger op 895,96 punten. Alle 25 AEX-fondsen stonden in het groen. De MidKap klom 1 procent op 874,34 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,9 procent. De Amerikaanse Dow-Jonesindex koerst af op een openingswinst van dik 2 procent.

Albert Heijn

Ahold Delhaize (plus 7,9 procent) was de sterkste stijger in de AEX, na een goed ontvangen kwartaalbericht. Het supermarktconcern, dat veel activiteiten heeft in de Verenigde Staten, boekte afgelopen kwartaal minder winst. Dat kwam vooral door eenmalige kosten voor de sluiting van slecht presterende Stop & Shop-winkels in de VS. Het moederbedrijf van Albert Heijn handhaafde wel de jaarverwachtingen en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma aan.

Ook andere AEX-bedrijven met een stevige aanwezigheid in de VS wonnen terrein. Zo stegen verzekeraar Aegon en de informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX tot bijna 4 procent.

Olieprijzen

De dollar zat in de lift doordat de plannen van Trump de inflatie in de VS kunnen aanwakkeren en waarschijnlijk het tempo van de renteverlagingen van de Fed vertragen. De euro zakte daardoor tot 1,0748 dollar, van 1,0919 dollar een dag eerder.

De olieprijzen gingen omlaag. Volgens analisten zouden de VS onder Trump de exportbeperkingen op Russische olie kunnen versoepelen, terwijl de sancties op Iraanse leveringen mogelijk worden aangescherpt. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent minder op 70,78 dollar. Brentolie werd ook 1,7 procent goedkoper, op 74,23 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Zakenkrant: topwijnen terug op niveau van 2020 na verkoopgolf

PARIJS (ANP) - De markt voor dure bourgognes, bordeaux en andere topwijnen stevent af op het derde jaar op rij met verliezen. Dat komt doordat de importheffingen van de regering-Trump Amerikaanse kopers afschrikten en beleggers hun geld liever steken in andere beleggingen, zoals aandelen en goud.

4 uur geleden
Spaargeld in Duitsland blijft in waarde dalen door lage rente

FRANKFURT (ANP/DPA) - Duitsers zullen naar verwachting tot minstens halverwege 2026 zien dat hun spaargeld in waarde daalt, omdat de inflatie hoger ligt dan de spaarrente. In Nederland speelt hetzelfde probleem.

6 uur geleden
Bloomberg: China beperkt zeldzame aardmetalen voor VS nog steeds

WASHINGTON (ANP) - China beperkt nog steeds de levering van zeldzame aardmetalen die de Verenigde Staten nodig hebben om onder meer eigen magneten te maken. Dit gebeurt zelfs nadat president Donald Trump in oktober een deal sloot met Beijing om de beperkingen op de leveringen op te heffen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.

7 uur geleden
China wil eerlijke samenwerking met Amerikanen na TikTok-deal

BEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Amerikaanse bedrijven bij de TikTok-deal de Chinese regels naleven en naar evenwichtige oplossingen streven. "We hopen dat de Amerikaanse kant samenwerkt met China, zijn afspraken nakomt en een eerlijk en open klimaat biedt voor Chinese bedrijven in de Verenigde Staten", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel.

8 uur geleden
Duitse Groenen pleiten voor realtime prijsapp voor supermarkten

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.

11 uur geleden
Nieuwe records S&P 500 en Dow op Wall Street na halve handelsdag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.

1 dag geleden
Israël steekt 110 miljard dollar in eigen wapenindustrie

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.

1 dag geleden