Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index stijgt na waarschijnlijke overwinning Trump

AEX-index stijgt na waarschijnlijke overwinning Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag omhoog. Beleggers reageerden op de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De Republikeinse oud-president Donald Trump heeft inmiddels de overwinning geclaimd en verklaarde ook dat hij meer stemmen heeft gekregen dan zijn rivaal Kamala Harris. Tot nog toe heeft alleen tv-zender Fox News Trump uitgeroepen tot winnaar van de verkiezingen.

Een terugkeer van Trump in het Witte Huis kan leiden tot aanzienlijke verschuivingen in het Amerikaanse buitenland-, energie- en klimaatbeleid. De Amerikaanse beurzen openen later op de dag vermoedelijk flink hoger. Beleggers op Wall Street lijken vooral uit te kijken naar de door Trump beloofde belastingverlagingen en minder bedrijfsregulering. Trump wil echter ook hogere importtarieven heffen, die een wereldwijde handelsoorlog kunnen ontketenen en negatief kunnen uitpakken voor de Europese export.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,5 procent hoger op 895,96 punten. Alle 25 AEX-fondsen stonden in het groen. De MidKap klom 1 procent op 874,34 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 1,9 procent. De Amerikaanse Dow-Jonesindex koerst af op een openingswinst van dik 2 procent.

Albert Heijn

Ahold Delhaize (plus 7,9 procent) was de sterkste stijger in de AEX, na een goed ontvangen kwartaalbericht. Het supermarktconcern, dat veel activiteiten heeft in de Verenigde Staten, boekte afgelopen kwartaal minder winst. Dat kwam vooral door eenmalige kosten voor de sluiting van slecht presterende Stop & Shop-winkels in de VS. Het moederbedrijf van Albert Heijn handhaafde wel de jaarverwachtingen en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma aan.

Ook andere AEX-bedrijven met een stevige aanwezigheid in de VS wonnen terrein. Zo stegen verzekeraar Aegon en de informatieleveranciers Wolters Kluwer en RELX tot bijna 4 procent.

Olieprijzen

De dollar zat in de lift doordat de plannen van Trump de inflatie in de VS kunnen aanwakkeren en waarschijnlijk het tempo van de renteverlagingen van de Fed vertragen. De euro zakte daardoor tot 1,0748 dollar, van 1,0919 dollar een dag eerder.

De olieprijzen gingen omlaag. Volgens analisten zouden de VS onder Trump de exportbeperkingen op Russische olie kunnen versoepelen, terwijl de sancties op Iraanse leveringen mogelijk worden aangescherpt. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent minder op 70,78 dollar. Brentolie werd ook 1,7 procent goedkoper, op 74,23 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Winsten op Wall Street na opmerking wapenstilstand Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat het fragiele staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran blijft gelden, ondanks dat deze week meerdere aanvallen plaatsvonden in het Midden-Oosten.

6 uur geleden
Noorwegen heropent drie gasvelden voor Europese gasvoorziening

OSLO (ANP/AFP/RTR) - Noorwegen heeft dinsdag ingestemd met de heropening van drie oude gasvelden in de Noordzee. Die moeten in 2028 weer in productie gaan om de gasvoorziening van Europa te versterken, meldde het Noorse ministerie van Energie.

6 uur geleden
Ierse waakhond onderzoekt Meta om feeds Instagram en Facebook

DUBLIN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De toezichthouder op de media in Ierland onderzoekt Meta Platforms, het bedrijf achter onder meer Facebook en Instagram. De waakhond start twee onderzoeken vanwege zorgen dat het socialemediabedrijf gebruikers ervan weerhoudt zelf te kiezen wat er in hun feed op Instagram en Facebook verschijnt.

7 uur geleden
EU roept VS op handelsdeal te respecteren

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Eurocommissaris voor Handel heeft de Verenigde Staten opgeroepen de vorig jaar overeengekomen handelsdeal te respecteren. Eurocommissaris Maroš Šefčovič zei dat dinsdag volgens de Europese Commissie tegen de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer.

9 uur geleden
AEX eindigt hoger na geruststellingen rond oorlog Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers volgden de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zei dat de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, die bijna een maand geleden begon, nog steeds van kracht is. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi verklaarde dat de besprekingen vooruitgang boeken.

10 uur geleden
Nederlands quantumbedrijf QuantWare haalt 152 miljoen euro op

DELFT (ANP) - De Nederlandse producent van quantumprocessors QuantWare heeft 152 miljoen euro opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Met het geld wil QuantWare een grote fabriek in Delft bouwen voor de productie van quantumprocessors. Onder andere de durfkapitaaltak van de Amerikaanse chipproducent Intel en overheidsinvesteringsfonds Invest-NL steken geld in de scale-up uit die Zuid-Hollandse plaats.

11 uur geleden
Directeur Milieudefensie gaat werken bij Tata Steel

VELSEN-NOORD (ANP) - Milieudefensie-directeur Donald Pols gaat aan de slag bij Tata Steel Nederland. Hij moet daarom per direct stoppen bij de milieuclub.

12 uur geleden