AEX-index stijgt door hoop op meer steunmaatregelen China
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag licht omhoog. De stemming werd gesteund door de boodschap van de Chinese topleiders om volgend jaar een soepeler monetair beleid te ondersteunen en een "proactiever" fiscaal beleid te voeren. Beijing wil daarmee het kwakkelende economische herstel van de Chinese economie aanjagen en lijkt zich daarmee voor te bereiden op een tweede handelsoorlog als Donald Trump volgende maand terugkeert naar het Witte Huis.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 894,60 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 882,53 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,7 procent.
Prosus was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 2,6 procent. De techinvesteerder profiteerde van een sterk koersherstel in de Chinese techsector in Hongkong, waarin het grote belangen heeft. De Hang Seng-index in Hongkong werkte een eerder verlies weg en schoot 2,8 procent omhoog, nadat het Politbureau van de Communistische Partij van China hintte op meer stimuleringsmaatregelen in 2025.
ArcelorMittal
Staalconcern ArcelorMittal steeg 2,5 procent door de hoop op een grotere vraag naar staal in China. Andere sterke stijgers in de AEX waren betaalbedrijf Adyen en chipbedrijf Besi, met plussen van 2 en 1,7 procent. Telecomconcern KPN sloot de rij met een verlies van 1 procent.
In de MidKap behoorde metalengroep AMG tot de koplopers, met een plus van ruim 2 procent. Laadpalenmaker Alfen deed het nog beter en ging aan kop, met een winst van dik 4 procent. Biotechnoloog Galapagos klom 2,2 procent, na positieve onderzoeksresultaten van zijn behandeling van patiënten met non-hodgkinlymfoom. Signify was de grootste daler met een min van 1,6 procent. Het verlichtingsbedrijf werd door zakenbank Morgan Stanley van de kooplijst gehaald.
Pharming
Biotechnoloog Pharming steeg 7 procent bij de kleinere bedrijven, dankzij een koopadvies door zakenbank Jefferies. Vivoryon werd 25 procent meer waard. De Duitse biotechnoloog, die een notering heeft in Amsterdam, meldde nieuwe positieve onderzoeksresultaten voor zijn behandeling van nierziektes bij diabetespatiënten.
De euro was 1,0559 dollar waard, tegen 1,0567 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,5 procent duurder op 68,20 dollar. Een vat Brentolie steeg 1,4 procent in prijs, tot 72,08 dollar.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
6 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
8 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
9 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
11 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
14 uur geleden