AEX-index sluit positief beursjaar 2024 met winst af
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft dinsdag het positieve beursjaar 2024 hoger afgesloten. Het afgelopen jaar stond vooral in het teken van de eerste renteverlagingen in jaren door de centrale banken en de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De terugkeer van Donald Trump in het Witte Huis zorgde voor een flinke koersrally op Wall Street, maar op de Europese markten liepen de koerswinsten in de laatste weken van het jaar terug door de vrees voor de importheffingen die Trump dreigt in te voeren.
Bijna alle Amsterdamse hoofdfondsen sloten hoger. De AEX eindigde na een halve handelsdag 0,8 procent in de plus op 878,63 punten en steeg bijna 12 procent in 2024. De index begon het jaar sterk en steeg tot een recordniveau van bijna 945 punten in juli. Sinds half oktober staat de index echter onder de 900 puntengrens.
De AEX deed het beter dan het Europese gemiddelde. Zo won de STOXX 600, de index van de grootste Europese bedrijven, dit jaar 6 procent. Vooral Duitse bedrijven deden het goed ondanks de worstelende Duitse economie. De beurs in Frankfurt, die dinsdag gesloten bleef, won in 2024 bijna 19 procent.
Prosus grote winnaar
Franse aandelen bleven achter, mede door de politieke onrust in het land. De beurs in Parijs eindigde op oudejaarsdag 0,9 procent hoger en verloor dit jaar zo'n 2 procent. Londen sloot het jaar 0,6 procent hoger af en won in 2024 ruim 5 procent.
Techinvesteerder Prosus was dit jaar de grote winnaar in de AEX, met een winst van 45 procent. Wolters Kluwer, Adyen en Ahold Delhaize volgden met jaarwinsten van tot 25 procent. Randstad, Heineken en AkzoNobel waren de grootste dalers, met jaarverliezen tot bijna 30 procent. Chipbedrijf ASMI, dat in 2023 dik 100 procent steeg, kreeg er dit jaar 18 procent bij. Besi daalde 2 procent, na een opmars van 150 procent in 2023. ASML bleef dit jaar vrijwel onveranderd, na een winst van 36 procent in 2023.
Laadpalenmaker Alfen grootste daler
De middelgrote bedrijven kenden een minder goed beursjaar. De MidKap sloot 2024 0,7 procent hoger af op 835,18 punten, maar verloor dit jaar dik 9 procent. Laadpalenmaker Alfen was de grootste daler, met een jaarverlies van 80 procent. Van Lanschot Kempen was de winnaar met een jaarwinst van bijna 55 procent. Bij de kleinere bedrijven deden de bouwers Heijmans en BAM het goed, met jaarwinsten van 150 en 70 procent. Bussenmaker Ebusco, die op de laatste dag van het jaar bekendmaakte ruim 16 procent van de banen te schrappen, zag dit jaar bijna 90 procent aan waarde verdampen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - BlackRock heeft een order geplaatst om voor minstens 5 miljard dollar aan SpaceX-aandelen te kopen. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal. Andere vermogensbeheerders hebben vergelijkbare grote orders ingediend, volgens de krant.
9 minuten geledenDÜSSELDORF/BREMEN (ANP/DPA) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall gaat een samenwerkingsverband aan met het Duitse satellietbedrijf OHB om communicatiediensten te leveren aan het Duitse leger. Het satellietproject genaamd OHB Rheinmetall Space Networks moet systemen verzorgen om soldaten, voertuigen, drones en andere apparatuur van de Bundeswehr met elkaar te verbinden.
12 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is donderdag op de hoogste stand ooit gesloten, onder aanvoering van de chipbedrijven. Besi, ASMI en ASML wonnen tot 7,4 procent, na een flinke verhoging van de koersdoelen van de Nederlandse chipbedrijven door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische olieproductie is in mei gedaald naar het laagste niveau in een jaar, nadat Oekraïne de aanvallen op Russische olie-infrastructuur vorige maand aanzienlijk opvoerde. Oekraïne heeft in mei ten minste 31 aanvallen op onder meer raffinaderijen en pijpleidingen in Rusland uitgevoerd. Daarmee probeert Kiev de olie-inkomsten van Moskou te raken.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Wereldwijd zullen mensen de komende jaren minder alcohol gaan drinken, ondanks dat het aantal mensen stijgt dat oud genoeg is om dit te mogen doen. Dat blijkt uit een studie van marktonderzoeksbureau IWSR.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Particuliere beleggers hebben voor meer dan 70 miljard dollar ingeschreven op de beursgang van SpaceX. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat betekent dat het grootste deel van de individuele beleggers mis zal grijpen bij het beursdebuut van het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk vrijdagmiddag.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York toonden donderdag herstel na de zware verliezen een dag eerder. Vooral de tech- en chipbedrijven werden weer opgepikt na de uitverkoop in de sector op woensdag. Beter dan verwachte kwartaalresultaten van software- en cloudbedrijf Oracle zorgden voor optimisme bij beleggers. Oracle, dat vele miljarden investeert in kunstmatige intelligentie (AI), ging zelf wel omlaag en verloor ruim 11 procent.
2 uur geleden