Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index sluit positief beursjaar 2024 met winst af

AEX-index sluit positief beursjaar 2024 met winst af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft dinsdag het positieve beursjaar 2024 hoger afgesloten. Het afgelopen jaar stond vooral in het teken van de eerste renteverlagingen in jaren door de centrale banken en de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De terugkeer van Donald Trump in het Witte Huis zorgde voor een flinke koersrally op Wall Street, maar op de Europese markten liepen de koerswinsten in de laatste weken van het jaar terug door de vrees voor de importheffingen die Trump dreigt in te voeren.

Bijna alle Amsterdamse hoofdfondsen sloten hoger. De AEX eindigde na een halve handelsdag 0,8 procent in de plus op 878,63 punten en steeg bijna 12 procent in 2024. De index begon het jaar sterk en steeg tot een recordniveau van bijna 945 punten in juli. Sinds half oktober staat de index echter onder de 900 puntengrens.

De AEX deed het beter dan het Europese gemiddelde. Zo won de STOXX 600, de index van de grootste Europese bedrijven, dit jaar 6 procent. Vooral Duitse bedrijven deden het goed ondanks de worstelende Duitse economie. De beurs in Frankfurt, die dinsdag gesloten bleef, won in 2024 bijna 19 procent.

Prosus grote winnaar

Franse aandelen bleven achter, mede door de politieke onrust in het land. De beurs in Parijs eindigde op oudejaarsdag 0,9 procent hoger en verloor dit jaar zo'n 2 procent. Londen sloot het jaar 0,6 procent hoger af en won in 2024 ruim 5 procent.

Techinvesteerder Prosus was dit jaar de grote winnaar in de AEX, met een winst van 45 procent. Wolters Kluwer, Adyen en Ahold Delhaize volgden met jaarwinsten van tot 25 procent. Randstad, Heineken en AkzoNobel waren de grootste dalers, met jaarverliezen tot bijna 30 procent. Chipbedrijf ASMI, dat in 2023 dik 100 procent steeg, kreeg er dit jaar 18 procent bij. Besi daalde 2 procent, na een opmars van 150 procent in 2023. ASML bleef dit jaar vrijwel onveranderd, na een winst van 36 procent in 2023.

Laadpalenmaker Alfen grootste daler

De middelgrote bedrijven kenden een minder goed beursjaar. De MidKap sloot 2024 0,7 procent hoger af op 835,18 punten, maar verloor dit jaar dik 9 procent. Laadpalenmaker Alfen was de grootste daler, met een jaarverlies van 80 procent. Van Lanschot Kempen was de winnaar met een jaarwinst van bijna 55 procent. Bij de kleinere bedrijven deden de bouwers Heijmans en BAM het goed, met jaarwinsten van 150 en 70 procent. Bussenmaker Ebusco, die op de laatste dag van het jaar bekendmaakte ruim 16 procent van de banen te schrappen, zag dit jaar bijna 90 procent aan waarde verdampen.

Meer uit Financieel

Tesla wil productie in Duitse fabriek verder opvoeren

BERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.

2 uur geleden
Verkoop vuurwerk naar recordbedrag van 129 miljoen euro

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.

3 uur geleden
Olieprijzen in 2025 sterkst gedaald sinds coronapandemie

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.

4 uur geleden
Wall Street opent licht lager op laatste dag sterk beursjaar 2025

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).

5 uur geleden
Grote Belgische spoorstaking dreigt in januari

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.

6 uur geleden
AEX-index sluit bewogen beursjaar 2025 vlak af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.

7 uur geleden
Bits of Freedom blij met aanpassingen aan Facebook en Instagram

AMSTERDAM (ANP) - Bits of Freedom is blij met de aanpassingen die de organisatie ziet aan de tijdlijnen van Facebook en Instagram in Nederland. Dit meldt een woordvoerder van BoF, dat zich inzet voor burgerrechten en privacy, op de laatste dag die eigenaar Meta heeft gekregen om wijzigingen door te voeren.

8 uur geleden