Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index sluit positief beursjaar 2024 met winst af

AEX-index sluit positief beursjaar 2024 met winst af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft dinsdag het positieve beursjaar 2024 hoger afgesloten. Het afgelopen jaar stond vooral in het teken van de eerste renteverlagingen in jaren door de centrale banken en de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De terugkeer van Donald Trump in het Witte Huis zorgde voor een flinke koersrally op Wall Street, maar op de Europese markten liepen de koerswinsten in de laatste weken van het jaar terug door de vrees voor de importheffingen die Trump dreigt in te voeren.

Bijna alle Amsterdamse hoofdfondsen sloten hoger. De AEX eindigde na een halve handelsdag 0,8 procent in de plus op 878,63 punten en steeg bijna 12 procent in 2024. De index begon het jaar sterk en steeg tot een recordniveau van bijna 945 punten in juli. Sinds half oktober staat de index echter onder de 900 puntengrens.

De AEX deed het beter dan het Europese gemiddelde. Zo won de STOXX 600, de index van de grootste Europese bedrijven, dit jaar 6 procent. Vooral Duitse bedrijven deden het goed ondanks de worstelende Duitse economie. De beurs in Frankfurt, die dinsdag gesloten bleef, won in 2024 bijna 19 procent.

Prosus grote winnaar

Franse aandelen bleven achter, mede door de politieke onrust in het land. De beurs in Parijs eindigde op oudejaarsdag 0,9 procent hoger en verloor dit jaar zo'n 2 procent. Londen sloot het jaar 0,6 procent hoger af en won in 2024 ruim 5 procent.

Techinvesteerder Prosus was dit jaar de grote winnaar in de AEX, met een winst van 45 procent. Wolters Kluwer, Adyen en Ahold Delhaize volgden met jaarwinsten van tot 25 procent. Randstad, Heineken en AkzoNobel waren de grootste dalers, met jaarverliezen tot bijna 30 procent. Chipbedrijf ASMI, dat in 2023 dik 100 procent steeg, kreeg er dit jaar 18 procent bij. Besi daalde 2 procent, na een opmars van 150 procent in 2023. ASML bleef dit jaar vrijwel onveranderd, na een winst van 36 procent in 2023.

Laadpalenmaker Alfen grootste daler

De middelgrote bedrijven kenden een minder goed beursjaar. De MidKap sloot 2024 0,7 procent hoger af op 835,18 punten, maar verloor dit jaar dik 9 procent. Laadpalenmaker Alfen was de grootste daler, met een jaarverlies van 80 procent. Van Lanschot Kempen was de winnaar met een jaarwinst van bijna 55 procent. Bij de kleinere bedrijven deden de bouwers Heijmans en BAM het goed, met jaarwinsten van 150 en 70 procent. Bussenmaker Ebusco, die op de laatste dag van het jaar bekendmaakte ruim 16 procent van de banen te schrappen, zag dit jaar bijna 90 procent aan waarde verdampen.

Meer uit Financieel

AEX herstelt licht na fors verlies door zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.

1 uur geleden
Unilever bevestigt bod van specerijenbedrijf op voedingsdivisie

LONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.

1 uur geleden
Air France-KLM houdt rekening met brandstoftekorten

LONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartconcern Air France-KLM bereidt zich voor op mogelijke brandstoftekorten in delen van de wereld waar het naartoe vliegt. Door de Iranoorlog is de export van brandstoffen vanuit de Golfregio ernstig verhinderd, wat vooral Zuidoost-Aziatische landen raakt. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie houdt daarom rekening met problemen bij terugvluchten uit dat deel van de wereld, zei topman Ben Smith tegen de Financial Times.

1 uur geleden
Adviesprijzen benzine en diesel aan de pomp verder omhoog

EINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.

2 uur geleden
Investeringen begin 2026 gedaald

DEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.

2 uur geleden
IEA waarschuwt voor grote energiecrisis door oorlog Midden-Oosten

PARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.

3 uur geleden
WSJ: Unilever praat met McCormick over afsplitsing voedingstak

LONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.

8 uur geleden