AEX-index sluit positief beursjaar 2024 met winst af
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft dinsdag het positieve beursjaar 2024 hoger afgesloten. Het afgelopen jaar stond vooral in het teken van de eerste renteverlagingen in jaren door de centrale banken en de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De terugkeer van Donald Trump in het Witte Huis zorgde voor een flinke koersrally op Wall Street, maar op de Europese markten liepen de koerswinsten in de laatste weken van het jaar terug door de vrees voor de importheffingen die Trump dreigt in te voeren.
Bijna alle Amsterdamse hoofdfondsen sloten hoger. De AEX eindigde na een halve handelsdag 0,8 procent in de plus op 878,63 punten en steeg bijna 12 procent in 2024. De index begon het jaar sterk en steeg tot een recordniveau van bijna 945 punten in juli. Sinds half oktober staat de index echter onder de 900 puntengrens.
De AEX deed het beter dan het Europese gemiddelde. Zo won de STOXX 600, de index van de grootste Europese bedrijven, dit jaar 6 procent. Vooral Duitse bedrijven deden het goed ondanks de worstelende Duitse economie. De beurs in Frankfurt, die dinsdag gesloten bleef, won in 2024 bijna 19 procent.
Prosus grote winnaar
Franse aandelen bleven achter, mede door de politieke onrust in het land. De beurs in Parijs eindigde op oudejaarsdag 0,9 procent hoger en verloor dit jaar zo'n 2 procent. Londen sloot het jaar 0,6 procent hoger af en won in 2024 ruim 5 procent.
Techinvesteerder Prosus was dit jaar de grote winnaar in de AEX, met een winst van 45 procent. Wolters Kluwer, Adyen en Ahold Delhaize volgden met jaarwinsten van tot 25 procent. Randstad, Heineken en AkzoNobel waren de grootste dalers, met jaarverliezen tot bijna 30 procent. Chipbedrijf ASMI, dat in 2023 dik 100 procent steeg, kreeg er dit jaar 18 procent bij. Besi daalde 2 procent, na een opmars van 150 procent in 2023. ASML bleef dit jaar vrijwel onveranderd, na een winst van 36 procent in 2023.
Laadpalenmaker Alfen grootste daler
De middelgrote bedrijven kenden een minder goed beursjaar. De MidKap sloot 2024 0,7 procent hoger af op 835,18 punten, maar verloor dit jaar dik 9 procent. Laadpalenmaker Alfen was de grootste daler, met een jaarverlies van 80 procent. Van Lanschot Kempen was de winnaar met een jaarwinst van bijna 55 procent. Bij de kleinere bedrijven deden de bouwers Heijmans en BAM het goed, met jaarwinsten van 150 en 70 procent. Bussenmaker Ebusco, die op de laatste dag van het jaar bekendmaakte ruim 16 procent van de banen te schrappen, zag dit jaar bijna 90 procent aan waarde verdampen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke plussen de handelsdag uitgegaan. Bij beleggers werd de hoop aangewakkerd op een spoedig einde aan de Iranoorlog, nadat de Amerikaanse president Donald Trump geplande aanvallen op Iran afblies en zinspeelde op een akkoord.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran gaat alle bedrijven van Elon Musk in het Midden-Oosten, waaronder de internetdienst Starlink van SpaceX, als militaire doelwitten beschouwen. Dat melden Amerikaanse media CNBC en Forbes op basis van het Iraanse staatspersbureau Fars.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt het Amerikaanse factureringsplatform Orb voor 335 miljoen dollar, omgerekend ruim 290 miljoen euro. Volgens het Amsterdamse fintechbedrijf vullen betalingen en facturering elkaar logisch aan, maar opereren deze systemen nog los van elkaar. Door ze samen te voegen, levert dat volgens Adyen voordelen op.
5 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn donderdagavond gedaald, nadat de Amerikaanse president Donald Trump bekendmaakte dat hij een dreigende militaire escalatie tegen Iran had afgeblazen. Trump staakt de aangekondigde aanvallen om vorderingen in de gesprekken met Iran, stelt hij in een bericht op Truth Social.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - BlackRock heeft een order geplaatst om voor minstens 5 miljard dollar aan SpaceX-aandelen te kopen. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal. Andere vermogensbeheerders hebben vergelijkbare grote orders ingediend, volgens de krant.
8 uur geledenDÜSSELDORF/BREMEN (ANP/DPA) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall gaat een samenwerkingsverband aan met het Duitse satellietbedrijf OHB om communicatiediensten te leveren aan het Duitse leger. Het satellietproject genaamd OHB Rheinmetall Space Networks moet systemen verzorgen om soldaten, voertuigen, drones en andere apparatuur van de Bundeswehr met elkaar te verbinden.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is donderdag op de hoogste stand ooit gesloten, onder aanvoering van de chipbedrijven. Besi, ASMI en ASML wonnen tot 7,4 procent, na een flinke verhoging van de koersdoelen van de Nederlandse chipbedrijven door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs.
8 uur geleden