Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index sluit positief beursjaar 2024 met winst af

AEX-index sluit positief beursjaar 2024 met winst af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft dinsdag het positieve beursjaar 2024 hoger afgesloten. Het afgelopen jaar stond vooral in het teken van de eerste renteverlagingen in jaren door de centrale banken en de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De terugkeer van Donald Trump in het Witte Huis zorgde voor een flinke koersrally op Wall Street, maar op de Europese markten liepen de koerswinsten in de laatste weken van het jaar terug door de vrees voor de importheffingen die Trump dreigt in te voeren.

Bijna alle Amsterdamse hoofdfondsen sloten hoger. De AEX eindigde na een halve handelsdag 0,8 procent in de plus op 878,63 punten en steeg bijna 12 procent in 2024. De index begon het jaar sterk en steeg tot een recordniveau van bijna 945 punten in juli. Sinds half oktober staat de index echter onder de 900 puntengrens.

De AEX deed het beter dan het Europese gemiddelde. Zo won de STOXX 600, de index van de grootste Europese bedrijven, dit jaar 6 procent. Vooral Duitse bedrijven deden het goed ondanks de worstelende Duitse economie. De beurs in Frankfurt, die dinsdag gesloten bleef, won in 2024 bijna 19 procent.

Prosus grote winnaar

Franse aandelen bleven achter, mede door de politieke onrust in het land. De beurs in Parijs eindigde op oudejaarsdag 0,9 procent hoger en verloor dit jaar zo'n 2 procent. Londen sloot het jaar 0,6 procent hoger af en won in 2024 ruim 5 procent.

Techinvesteerder Prosus was dit jaar de grote winnaar in de AEX, met een winst van 45 procent. Wolters Kluwer, Adyen en Ahold Delhaize volgden met jaarwinsten van tot 25 procent. Randstad, Heineken en AkzoNobel waren de grootste dalers, met jaarverliezen tot bijna 30 procent. Chipbedrijf ASMI, dat in 2023 dik 100 procent steeg, kreeg er dit jaar 18 procent bij. Besi daalde 2 procent, na een opmars van 150 procent in 2023. ASML bleef dit jaar vrijwel onveranderd, na een winst van 36 procent in 2023.

Laadpalenmaker Alfen grootste daler

De middelgrote bedrijven kenden een minder goed beursjaar. De MidKap sloot 2024 0,7 procent hoger af op 835,18 punten, maar verloor dit jaar dik 9 procent. Laadpalenmaker Alfen was de grootste daler, met een jaarverlies van 80 procent. Van Lanschot Kempen was de winnaar met een jaarwinst van bijna 55 procent. Bij de kleinere bedrijven deden de bouwers Heijmans en BAM het goed, met jaarwinsten van 150 en 70 procent. Bussenmaker Ebusco, die op de laatste dag van het jaar bekendmaakte ruim 16 procent van de banen te schrappen, zag dit jaar bijna 90 procent aan waarde verdampen.

Meer uit Financieel

IMF opent na herstel betrekkingen kantoor in Venezuela

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) opent volgend jaar een kantoor in Venezuela. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van de organisatie voor financiële stabiliteit in de wereld gezegd. Hiermee bevestigt zij de plannen voor een permanente aanwezigheid in Venezuela.

44 minuten geleden
Tata Steel onderzoekt oorzaak brand, gevolgen beperkt

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel doet onderzoek naar de oorzaak van de brand die maandag op het terrein bij IJmuiden woedde, laat een woordvoerder weten. De brand brak maandag aan het einde van de middag uit bij een transportband.

46 minuten geleden
EU en Filipijnen willen overgroot deel handelstarieven opheffen

BRUSSEL (ANP) - De EU en de Filipijnen willen de handelstarieven voor 94 procent van de producten die ze van elkaar invoeren opheffen. Dat staat in een voorlopig handelsakkoord op hoofdlijnen dat Eurocommissaris Maroš Šefčovič en Filipijnse handelsminister Maria Cristina Aldeguer-Roque dinsdag hebben aangekondigd.

52 minuten geleden
KLM wil dit najaar weer naar Dubai en Riyad vliegen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM wil vanaf 25 oktober weer naar Dubai, Riyad en Dammam vliegen. Op dit moment vliegt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij niet naar die bestemmingen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Techondernemer Nalden, bekend van WeTransfer, naar Prosus

AMSTERDAM (ANP) - Medeoprichter van bestandendeeldienst WeTransfer Nalden gaat aan de slag bij techinvesteerder Prosus. Hij wordt bij de eigenaar van maaltijdbezorger Thuisbezorgd de hoogste leidinggevende voor productontwikkeling.

1 uur geleden
AEX-index verder omhoog na AI-rally op Wall Street

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan de flink hogere slotstanden op Wall Street, waar de techgraadmeter Nasdaq een nieuw record bereikte dankzij een herstelrally in de AI-sector. Vorige week stonden de AI-aandelen nog onder druk na waarschuwingen van topbestuurders over de gevaren van de technologie en oproepen om de ontwikkeling te vertragen.

1 uur geleden
Miljoenenboete voor Zwitserse bank UBS om hulp aan zwartspaarders

DEN HAAG (ANP) - De Zwitserse bank UBS heeft van het Nederlandse Openbaar Ministerie (OM) een boete van 5 miljoen euro gekregen. Volgens het OM maakte Credit Suisse, dat in 2023 is overgenomen door UBS, zich jarenlang schuldig aan hulp aan zwartspaarders.

2 uur geleden