AEX-index sluit lager na schommelende handelsdag
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag na een schommelende handelsdag licht lager gesloten. Bij opening schoot de hoofdgraadmeter op Beursplein 5 nog omhoog na de historische herstelrally op Wall Street een dag eerder. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar de kwartaalcijfers van grote Amerikaanse banken die een gemengd beeld lieten zien.
De AEX noteerde aan het slot een min van 0,4 procent op 630,58 punten. De MidKap klom 0,3 procent tot 863,24 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt en Parijs stegen tot 1 procent. De Londense FTSE eindigde 0,3 procent hoger. De Britse premier Liz Truss heeft haar minister van Financiën Kwasi Kwarteng ontslagen vanwege de ophef over de omstreden belastingplannen en gaat toch de belastingen voor bedrijven in het Verenigd Koninkrijk verhogen.
In de AEX stonden de chipfondsen ASMI, ASML en Besi bij de grootste dalers met minnen tot 4,6 procent. Ook zorgtechnologieconcern Philips was in de onderste regionen te vinden met een verlies van ruim 3 procent. Koploper bij de hoofdfondsen was winkelvastgoedbedrijf Unibail-Rodamco-Westfield met een plus van 2,4 procent, gevolgd door verzekeraar NN Group die 1,9 procent klom.
Bij de kleinere bedrijven op het Damrak kelderde TomTom bijna 12 procent. De navigatiedienstverlener boekte afgelopen kwartaal meer omzet en verhoogde de verwachting voor dit jaar. Het bedrijf waarschuwde echter wel voor de macro-economische onzekerheden en dat viel slecht bij beleggers.
Danone steeg 1 procent in Parijs. Het Franse voedingsconcern verklaarde afstand te doen van zijn activiteiten in Rusland en moet daardoor mogelijk 1 miljard euro afschrijven. In Londen ging Royal Mail 10,5 procent onderuit. Het Britse postbedrijf rekent op verlies dit jaar, mede als gevolg van een reeks stakingen, en gaat 10.000 banen schrappen. In Zürich dook het Zwitserse softwarebedrijf Temenos bijna 19 procent omlaag na een winstwaarschuwing.
De euro was 0,9736 dollar waard, tegen 0,9777 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,9 procent minder op 86,56 dollar. Brentolie werd 2,3 procent goedkoper op 92,39 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Biotechnologiebedrijf Pharming was donderdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Bij de middelgrote fondsen won de Leidse onderneming zo'n 11 procent aan beurswaarde dankzij een goed ontvangen kwartaalbericht.
34 minuten geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - In aanloop naar de langverwachte release van de game Grand Theft Auto VI vindt de PlayStation 5 gretig aftrek. Amerikaans marktonderzoek door Circana wijst uit dat de verkoop van die spelcomputer van Sony in september met bijna een kwart is gestegen.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - De Nederlandse autobranche verwacht volgend jaar minder nieuwe personenauto's te verkopen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging gaat de bijtelling voor elektrische leasewagens naar verwachting omhoog, van 18 naar 20 procent. Ook moeten werkgevers door de zogenoemde pseudo-eindheffing dan wat meer gaan betalen voor zakelijke auto's met een verbrandingsmotor, waaronder plug-inhybrides.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse regering is akkoord gegaan met noodmaatregelen die tegemoetkomen aan transportbedrijven die in de problemen komen door de hoge dieselprijzen. Dat kondigde premier Giorgia Meloni aan in een video op sociale media. Het bericht volgt op truckersprotesten in het zuiden van het land, waarbij blokkades voor lege schappen in de supermarkten en wegrottende tomaten zorgden.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla behoorde donderdag tot de verliezers op de beurzen in New York. De fabrikant van elektrische auto's zag de winst in het afgelopen kwartaal flink dalen. Ook verlaagde het bedrijf dat wordt geleid door miljardair Elon Musk de prognose voor de kapitaaluitgaven dit jaar. Dit roept vragen op over het tempo waarin het bedrijf zijn AI- en robotica-activiteiten uitbreidt. Het aandeel zakte zo'n 3 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites die draaien op PHP die niet zijn bijgewerkt naar de nieuwste versies blijven kwetsbaar, benadrukt de stichting achter de programmeertaal. "Oudere versies die niet zijn voorzien van de beveiligingspatch blijven kwetsbaar. Updaten is noodzakelijk", zegt de PHP Foundation desgevraagd tegen het ANP.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de nieuwe EU-regels over de methaanuitstoot bij de invoer van olie en gas niet met één jaar, maar met drie jaar worden uitgesteld. 341 Europarlementariërs stemden daarvoor, 225 tegen.
4 uur geleden