AEX-index schurkt weer aan tegen 800-puntengrens
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index nadert weer de grens van 800 punten, een niveau waar de leidende graadmeter in Amsterdam in september voor het eerst doorheen brak. Op maandag sloot de AEX nog met een winst van 0,9 procent op 797,30 punten. De vraag is of de markten zich dinsdag kunnen optrekken aan de hogere standen in New York en in Azië. In de rustige beursdagen tussen kerst en het nieuwe jaar laten de beursgraadmeters doorgaans een stijgende lijn zien. Beleggers moeten het evenwel doen met een vrijwel lege agenda.
Ook op maandag verliep de handel over de gehele linie tamelijk rustig. Dat zal dinsdag niet heel anders zijn. Veel beleggers zijn vrij vanwege de feestdagen en in Londen blijft de beurs net als maandag ook dinsdag dicht omdat Kerstmis in het weekend viel.
Mogelijk dat het koersverlies van de Chinese techonderneming Tencent van invloed is op de koers van grootaandeelhouder Prosus. Beijing is almaar bezig het toezicht op onder andere de techsector aan te scherpen. Zo worden nu beursgangen van Chinese bedrijven buiten China verder aan banden gelegd.
Chipsector
Ook zal er aandacht blijven voor de chipsector die dit jaar tot de best presterende bedrijfstakken op de beurs behoren. Ook maandag stonden bedrijven als chiptoeleveranciers ASMI en Besi bij de winnaars. Hetzelfde gold voor chipmachinemaker ASML. De verwachting is dat de vraag naar chips de komende tijd groot zal blijven. Daarbij worden de in de AEX-index genoteerde bedrijven gezien als koplopers op het gebied van de nieuwste en de snelste chips.
Ook de luchtvaartsector weet de aandacht op zich gericht nu door de omikronvariant van het coronavirus vluchtschema's wereldwijd in de war worden geschopt. Piloten, stewardessen en ander personeel hebben zich ziek gemeld of moesten in quarantaine na blootstelling aan corona. De Duitse luchtvaartreus Lufthansa is een van de maatschappijen die het hardst door de problemen wordt geraakt. De impact bij KLM was vooralsnog gering, aldus de Nederlandse maatschappij dat onderdeel is van het Frans-Nederlandse moederbedrijf Air France-KLM.
Verder blijven de olieprijzen het sentiment op de beurzen deels bepalen. Het rondwarende virus kan de vraag naar olie raken wat van invloed kan zijn op de prijsvorming. Een vat Amerikaanse olie was dinsdag voorbeurs 0,5 procent meer waard op 75,96 dollar. Brentolie werd ook 0,5 procent duurder op 78,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metaal- en technologische industrie, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. Daardoor krijgen ongeveer 170.000 gepensioneerden vanaf begin volgend jaar een hoger bedrag op hun bankrekening.
29 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland bereidt zich voor op een mogelijke verkoop van het genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dit zou een van de grootste privatiseringen van Duitsland ooit kunnen worden, nu de regering in Berlijn afstapt van het idee om het nutsbedrijf te fuseren met de door de staat gesteunde gasreus SEFE. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het sentiment onder beleggers op Wall Street heeft donderdag in de loop van de handelsdag een ommezwaai gemaakt. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden aanvankelijk voor opluchting bij beleggers. Maar Wall Street sloot uiteindelijk met verliezen, mede ingegeven door twijfels over de vraag of de Federal Reserve de rente in december zal verlagen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Ron Wyden roept op tot een onderzoek naar de relatie tussen JPMorgan Chase en de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De grote bank zou opzettelijk meer dan 1 miljard dollar aan verdachte transacties van Epstein niet hebben aangekaart. Dat schrijft The New York Times, met verwijzing naar een rapport dat Wyden heeft opgesteld op basis van recent vrijgegeven rechtbankstukken.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Energieleveranciers moeten de terugleververgoeding en terugleverkosten vanaf 2027 snel bekendmaken. Met die oproep is de Vereniging Eigen Huis (VEH) donderdag gekomen. De belangenorganisatie voor huizenbezitters heeft negen energiebedrijven per brief gevraagd een positieve vergoeding te garanderen om te voorkomen dat zonnepaneeleigenaren moeten betalen voor hun teruggeleverde stroom.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland is van plan zijn financiering voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA aanzienlijk te verhogen. Onderzoeksminister Dorothee Bär zal naar verwachting tot 5 miljard euro toezeggen tijdens de ESA-conferentie in Bremen volgende week.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met winsten gesloten. In de middaghandel werden de plussen echter kleiner, na nieuwe cijfers van de Amerikaanse overheid over de arbeidsmarkt. Het vanwege de shutdown uitgestelde banenrapport over september bevatte volgens economen van ING gemengde signalen. Daardoor blijft het lastig goed in te schatten wat de Fed volgende maand met de Amerikaanse rente doet.
4 uur geleden