Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index schurkt weer aan tegen 800-puntengrens

AEX-index schurkt weer aan tegen 800-puntengrens

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index nadert weer de grens van 800 punten, een niveau waar de leidende graadmeter in Amsterdam in september voor het eerst doorheen brak. Op maandag sloot de AEX nog met een winst van 0,9 procent op 797,30 punten. De vraag is of de markten zich dinsdag kunnen optrekken aan de hogere standen in New York en in Azië. In de rustige beursdagen tussen kerst en het nieuwe jaar laten de beursgraadmeters doorgaans een stijgende lijn zien. Beleggers moeten het evenwel doen met een vrijwel lege agenda.

Ook op maandag verliep de handel over de gehele linie tamelijk rustig. Dat zal dinsdag niet heel anders zijn. Veel beleggers zijn vrij vanwege de feestdagen en in Londen blijft de beurs net als maandag ook dinsdag dicht omdat Kerstmis in het weekend viel.

Mogelijk dat het koersverlies van de Chinese techonderneming Tencent van invloed is op de koers van grootaandeelhouder Prosus. Beijing is almaar bezig het toezicht op onder andere de techsector aan te scherpen. Zo worden nu beursgangen van Chinese bedrijven buiten China verder aan banden gelegd.

Chipsector

Ook zal er aandacht blijven voor de chipsector die dit jaar tot de best presterende bedrijfstakken op de beurs behoren. Ook maandag stonden bedrijven als chiptoeleveranciers ASMI en Besi bij de winnaars. Hetzelfde gold voor chipmachinemaker ASML. De verwachting is dat de vraag naar chips de komende tijd groot zal blijven. Daarbij worden de in de AEX-index genoteerde bedrijven gezien als koplopers op het gebied van de nieuwste en de snelste chips.

Ook de luchtvaartsector weet de aandacht op zich gericht nu door de omikronvariant van het coronavirus vluchtschema's wereldwijd in de war worden geschopt. Piloten, stewardessen en ander personeel hebben zich ziek gemeld of moesten in quarantaine na blootstelling aan corona. De Duitse luchtvaartreus Lufthansa is een van de maatschappijen die het hardst door de problemen wordt geraakt. De impact bij KLM was vooralsnog gering, aldus de Nederlandse maatschappij dat onderdeel is van het Frans-Nederlandse moederbedrijf Air France-KLM.

Verder blijven de olieprijzen het sentiment op de beurzen deels bepalen. Het rondwarende virus kan de vraag naar olie raken wat van invloed kan zijn op de prijsvorming. Een vat Amerikaanse olie was dinsdag voorbeurs 0,5 procent meer waard op 75,96 dollar. Brentolie werd ook 0,5 procent duurder op 78,97 dollar per vat.

Meer uit Financieel

ACM onderzoekt vier warmteleveranciers om te hoge winsten

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) start een onderzoek naar de rendementen van vier warmteleveranciers. Uit een studie is volgens de toezichthouder gebleken dat zij in 2024 een hogere winst behaalden dan de toen geldende norm van 6,8 procent.

32 minuten geleden
Groene belegger wil uitleg Shell over financiële risico's fossiel

AMSTERDAM (ANP) - Groene activistische beleggers vragen olie- en gasconcerns Shell en BP dit jaar op aandeelhoudersvergaderingen om uitleg te geven over de financiële risico's rond een eventuele daling van de vraag naar fossiele brandstoffen. Het is een poging van beleggerscollectief Follow This om meer steun te krijgen voor zijn aandeelhoudersresoluties die pleiten voor steviger klimaatbeleid in de olie-industrie.

54 minuten geleden
Staat pleit voor verlengen ingreep ondernemingskamer bij Nexperia

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering pleit voor een onderzoek van de ondernemingskamer bij chipmaker Nexperia, waarmee ook de ingrepen van rechters bij het bedrijf blijven staan. Dat zeiden advocaten van de Staat, die als belanghebbende bij de rechtszaak is betrokken. De ondernemingskamer schorste in oktober de Chinese topman Wing Zhang en zette zijn bedrijf Wingtech op afstand als aandeelhouder vanwege vermoedens van mismanagement en belangenverstrengeling.

1 uur geleden
Nederlands bedrijf werkt samen met marktleider aan dronedefensie

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse defensiesoftwarebedrijf Intelic gaat samenwerken met de wereldwijde marktleider in counter-drone technologie DroneShield. Samen zeggen ze een schaalbaar en goedkoper verdedigingssysteem tegen drones te ontwikkelen.

1 uur geleden
Shell en Exxon verkopen gasvelden in de Britse Noordzee toch niet

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De verkoop van de gasactiviteiten van ExxonMobil en Shell in het Britse deel van de Noordzee aan Viaro Energy gaat toch niet door. Dat meldt Shell woensdag. Volgens het Britse energiebedrijf werden "ondanks het constructieve proces voorwaarden voor verkoop niet gehaald omdat de marktomstandigheden zijn veranderd."

1 uur geleden
Nexperia beticht Chinese eigenaar van verschroeide-aardetactiek

AMSTERDAM (ANP) - Nexperia beschuldigt zijn Chinese eigenaar Wingtech van een tactiek "van de verschroeide aarde" in pogingen om de controle over de Nijmeegse chipmaker terug te krijgen, insinuerend dat de topman liever bedrijfswaarde vernietigt dan concessies doet. Dat zei een advocaat namens het bedrijf bij de ondernemingskamer in Amsterdam.

2 uur geleden
Tsjechisch defensiebedrijf CSG wil beursnotering op Damrak

PRAAG (ANP/BLOOMBERG) - Defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil in de komende weken naar de beurs van Amsterdam. De in Praag gevestigde wapenproducent is van plan voor 750 miljoen euro aan nieuwe aandelen te verkopen op het Damrak. Ook wil een aandeelhouder al bestaande aandelen verkopen. Ingewijden spraken onlangs tegenover persbureau Bloomberg de verwachting uit dat het bedrijf met de beursnotering minstens 3 miljard euro zou kunnen ophalen.

3 uur geleden