AEX-index opent vlak, chipfondsen bij dalers
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel onveranderd geopend, na de verliezen een dag eerder. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi stonden bij de dalers in de hoofdindex. Unilever en dsm-firmenich gingen omhoog dankzij adviesverhogingen.
De AEX noteerde in de vroege handel licht hoger op 891,21 punten. De MidKap daalde 0,4 procent tot 829,89 punten. Op de beurzen in Parijs en Frankfurt waren koersverliezen tot 0,3 procent te zien. Londen bleef vrijwel onveranderd.
Beleggers in Europa moeten het later op de dag overigens doen zonder richting vanuit de beurzen in New York. Wall Street blijft dicht voor de staatsbegrafenis van oud-president Jimmy Carter. Het is een dag van nationale rouw in de Verenigde Staten.
Unilever
ASML, ASMI en Besi gingen tot 0,9 procent omlaag. Uitzender Randstad zakte 1,2 procent en ING werd 0,9 procent goedkoper.
Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich kreeg een adviesverhoging van beleggingsadviseur Stifel en steeg ruim 1 procent. Zakenbank Bernstein verhoogde het advies voor levensmiddelenconcern Unilever, dat 0,9 procent meer waard werd.
Galapagos
In de MidKap daalde biotechnoloog Galapagos bijna 6 procent. Het bedrijf maakte woensdag bekend veel banen te gaan schrappen en zichzelf op te willen splitsen in twee aparte beursgenoteerde ondernemingen. Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's nam de leiding bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een winst van meer dan 3 procent.
Uit Duitsland kwamen nog cijfers over de handel en industrie. De Duitse export is in november met 2,1 procent gestegen in vergelijking met oktober. De industriële productie in de grootste economie van Europa nam die maand met 1,5 procent toe vergeleken met de voorgaande maand.
De euro was 1,0302 dollar waard, vrijwel gelijk aan een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg licht in prijs tot 73,36 dollar per vat. Brentolie werd ook iets duurder op 76,28 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - FNV en CNV moeten maandag zorgen voor een minimale bezetting tijdens de aangekondigde staking bij de ANWB. Dat heeft de kortgedingrechter in Utrecht bepaald. De rechter gaat deels mee in de eis van de ANWB dat er een deel van de werknemers aan het werk moet zijn om de veiligheid op de Nederlandse wegen te waarborgen.
26 minuten geledenIJEN (ANP) - Audax, het moederbedrijf van boekwinkelketen Bruna, heeft financiële problemen en krijgt van de rechter een afkoelingsperiode. Op dit moment zijn er onvoldoende middelen om aan alle betalingsverplichtingen te voldoen, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.
27 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Verf- en coatingfabrikant AkzoNobel heeft van de Europese Commissie toestemming gekregen om te fuseren met zijn Amerikaanse concurrent Axalta. Het Nederlandse concern moet daarvoor wel een onderdeel afstoten, stelt het dagelijks bestuur van d EU als voorwaarde.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies de handel uitgegaan. De koersdaling volgt op zware verliezen voor techaandelen donderdag in New York en een verkoopgolf op belangrijke Aziatische financiële markten. Waar chipaandelen op het Damrak enig herstel toonden, eindigden veel andere aandelen de week juist in de min.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Klaas Knot heeft maar één tegenstander bij de strijd om het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB). Naast de Nederlander is de voormalige gouverneur van de Spaanse centrale bank, Pablo Hernández de Cos, voorgedragen als kandidaat.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Techbeurs Nasdaq toonde vrijdag wat herstel in New York na de koersdreun een dag eerder. Koopjesjagers sloegen toe en kochten vooral chipaandelen na de verkoopgolf in de sector op donderdag. Die golf werd aangewakkerd door de vrees dat een Democratische meerderheid in het Amerikaanse Congres zou kunnen leiden tot strengere regelgeving voor kunstmatige intelligentie (AI) en vertraging van de bouw van AI-datacenters.
4 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft oud-topman van zijn centrale bank Pablo Hernández de Cos naar voren geschoven als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij wordt gezien als een van de belangrijkste kandidaten om volgend jaar de vertrekkende Christine Lagarde op te volgen. Oud-president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot wordt alom beschouwd als zijn belangrijkste rivaal.
5 uur geleden