AEX-index opent vlak, chipfondsen bij dalers
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel onveranderd geopend, na de verliezen een dag eerder. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi stonden bij de dalers in de hoofdindex. Unilever en dsm-firmenich gingen omhoog dankzij adviesverhogingen.
De AEX noteerde in de vroege handel licht hoger op 891,21 punten. De MidKap daalde 0,4 procent tot 829,89 punten. Op de beurzen in Parijs en Frankfurt waren koersverliezen tot 0,3 procent te zien. Londen bleef vrijwel onveranderd.
Beleggers in Europa moeten het later op de dag overigens doen zonder richting vanuit de beurzen in New York. Wall Street blijft dicht voor de staatsbegrafenis van oud-president Jimmy Carter. Het is een dag van nationale rouw in de Verenigde Staten.
Unilever
ASML, ASMI en Besi gingen tot 0,9 procent omlaag. Uitzender Randstad zakte 1,2 procent en ING werd 0,9 procent goedkoper.
Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich kreeg een adviesverhoging van beleggingsadviseur Stifel en steeg ruim 1 procent. Zakenbank Bernstein verhoogde het advies voor levensmiddelenconcern Unilever, dat 0,9 procent meer waard werd.
Galapagos
In de MidKap daalde biotechnoloog Galapagos bijna 6 procent. Het bedrijf maakte woensdag bekend veel banen te gaan schrappen en zichzelf op te willen splitsen in twee aparte beursgenoteerde ondernemingen. Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's nam de leiding bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een winst van meer dan 3 procent.
Uit Duitsland kwamen nog cijfers over de handel en industrie. De Duitse export is in november met 2,1 procent gestegen in vergelijking met oktober. De industriële productie in de grootste economie van Europa nam die maand met 1,5 procent toe vergeleken met de voorgaande maand.
De euro was 1,0302 dollar waard, vrijwel gelijk aan een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg licht in prijs tot 73,36 dollar per vat. Brentolie werd ook iets duurder op 76,28 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Uitzendbureaus en de bedrijven waar uitzendkrachten werken, hebben vaak niet goed afgestemd wie verantwoordelijk is voor de veiligheid en gezondheid van uitzendmedewerkers op hun werkplek. De Arbeidsinspectie constateert dit na onderzoek en een inspectieproject bij uitzendbureaus en inleners. Het is volgens de inspectie lang niet altijd duidelijk wie verantwoordelijk is voor bijvoorbeeld persoonlijke beschermingsmiddelen, instructie, toezicht en toegang tot arbozorg.
1 uur geledenDRESDEN (ANP) - De Duitse industrie heeft sinds 2019 minstens een half miljoen banen verloren, waarbij vooral de autosector hard werd geraakt. Dat meldt het economisch onderzoeksinstituut Ifo. In de Duitse dienstensector kwamen er juist veel banen bij, waaronder in de gezondheids- en ouderenzorg door de vergrijzing.
2 uur geledenAMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP) - Auto-, fiets- en scooterdeelbedrijven Greenwheels en Check gaan nauw samenwerken. De twee merken en hun apps blijven bestaan, maar het personeel gaat wel werken vanuit hetzelfde hoofdkantoor en de voertuigen van de merken worden in beide apps beschikbaar. Zo denkt moederbedrijf Pon de merken sneller te kunnen laten groeien en in de komende jaren het aantal te huren auto's, fietsen en scooters ruim te verdubbelen.
2 uur geledenHAWTHORNE (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk zal volgend jaar elk kind in de Verenigde Staten een van zijn aandelen in zijn tech- en ruimtevaartbedrijf SpaceX geven. Dat heeft hij maandag gezegd op X, het socialemediaplatform dat ook van hem is. De aankondiging van Musk volgt op een bericht van het AI-bedrijf Anthropic dat het bedrijf achter chatbot Claude een deel van zijn aandelen wil reserveren voor het algemeen belang.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol loopt alles maandag weer goed door, nadat een storing bij de elektronische paspoortcontroles zondag voor lange rijen zorgde en honderden reizigers hun vlucht misten. "Het is een normale dag", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
5 uur geledenKILCHBERG (ANP/DPA) - Topman Adalbert Lechner van de Zwitserse chocolademaker Lindt & Sprüngli is opgestapt vanwege tegenvallende verkopen. Volgens Lindt & Sprüngli is nieuw leiderschap nodig. Lechner stond sinds oktober 2022 aan het hoofd van het bedrijf en werkte al 33 jaar voor Lindt & Sprüngli.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen. Beleggers deden het rustig aan, na het bereiken van een nieuw recordniveau op vrijdag. Flinke verliezen in de Amerikaanse techsector, waardoor de techgraadmeter Nasdaq vrijdag ruim 2 procent lager sloot, zorgden voor wat terughoudendheid.
6 uur geleden