AEX-index opent vlak, chipfondsen bij dalers
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel onveranderd geopend, na de verliezen een dag eerder. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi stonden bij de dalers in de hoofdindex. Unilever en dsm-firmenich gingen omhoog dankzij adviesverhogingen.
De AEX noteerde in de vroege handel licht hoger op 891,21 punten. De MidKap daalde 0,4 procent tot 829,89 punten. Op de beurzen in Parijs en Frankfurt waren koersverliezen tot 0,3 procent te zien. Londen bleef vrijwel onveranderd.
Beleggers in Europa moeten het later op de dag overigens doen zonder richting vanuit de beurzen in New York. Wall Street blijft dicht voor de staatsbegrafenis van oud-president Jimmy Carter. Het is een dag van nationale rouw in de Verenigde Staten.
Unilever
ASML, ASMI en Besi gingen tot 0,9 procent omlaag. Uitzender Randstad zakte 1,2 procent en ING werd 0,9 procent goedkoper.
Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich kreeg een adviesverhoging van beleggingsadviseur Stifel en steeg ruim 1 procent. Zakenbank Bernstein verhoogde het advies voor levensmiddelenconcern Unilever, dat 0,9 procent meer waard werd.
Galapagos
In de MidKap daalde biotechnoloog Galapagos bijna 6 procent. Het bedrijf maakte woensdag bekend veel banen te gaan schrappen en zichzelf op te willen splitsen in twee aparte beursgenoteerde ondernemingen. Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's nam de leiding bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een winst van meer dan 3 procent.
Uit Duitsland kwamen nog cijfers over de handel en industrie. De Duitse export is in november met 2,1 procent gestegen in vergelijking met oktober. De industriële productie in de grootste economie van Europa nam die maand met 1,5 procent toe vergeleken met de voorgaande maand.
De euro was 1,0302 dollar waard, vrijwel gelijk aan een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg licht in prijs tot 73,36 dollar per vat. Brentolie werd ook iets duurder op 76,28 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Door de technische storing op dinsdag bij de Britse luchtverkeersleiding zijn ook woensdag vluchten geannuleerd. Volgens Flightradar24 zijn 177 vluchten geschrapt, bijna allemaal op London Heathrow Airport. De Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS) waarschuwt dat het herstel "tijd zal kosten".
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben in het handelsconflict met Canada opnieuw maatregelen genomen. Dat heeft het Witte Huis dinsdag laten weten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op de stijgende olieprijzen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de aanvallen op energiefaciliteiten in die regio.
8 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse mediawaakhond is een onderzoek gestart naar X vanwege zorgen dat het socialemediaplatform de regels voor leeftijdsgrenzen en ouderlijk toezicht heeft overtreden. De toezichthouder kijkt onder meer of X doeltreffende maatregelen heeft genomen om de leeftijd te controleren, zodat video's die voor volwassenen bedoeld zijn, in de regel niet door kinderen kunnen worden bekeken.
8 uur geledenJAZAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië heeft meerdere energie-installaties in het zuiden stilgelegd. De maatregel volgt nadat de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen nieuwe aanvallen op Saudi-Arabië, een bondgenoot van de Verenigde Staten, hebben uitgevoerd.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Passagiers op Schiphol hebben last van een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding. Daardoor zijn 58 vluchten tussen de luchthaven en het Verenigd Koninkrijk sinds het begin van de storing dinsdagmiddag geschrapt, meldt een woordvoerder. Andere vluchten lopen vertraging op en hij sluit niet uit dat die later ook worden geannuleerd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met kleine winst gesloten. Shell stond bij de winnaars op het Damrak dankzij de verder stijgende olieprijzen door het escalerende geweld in het Midden-Oosten. ASML boekte ook winst. De chipmachinemaker is begonnen aan de bouw van zijn nieuwe campus in Eindhoven.
12 uur geleden