AEX-index op winst, ASML koploper na adviesverhoging
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML was koploper in de hoofdindex op het Damrak na een adviesverhoging door zakenbank Bernstein. Ook de chipbedrijven Besi en ASMI hadden de wind mee.
De algemene stemming onder beleggers op de Europese beursvloeren was positief, geholpen door de nieuwe recordstanden op Wall Street. De AEX eindigde met een plus van 0,9 procent op 785,60 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 880,70 punten. De hoofdgraadmeters op de aandelenmarkten in Parijs, Londen en Frankfurt gingen tot 0,8 procent vooruit.
ASML voerde de AEX aan met een plus van 3,1 procent. Het bedrijf uit Veldhoven komt woensdag met kwartaal- en jaarcijfers naar buiten. Met de winst van maandag heroverde ASML zijn positie als het op twee na waardevolste beursbedrijf in Europa. Het concern heeft nu een beurswaarde van zo'n 284 miljard euro en stootte daarmee het Zwitserse levensmiddelenbedrijf Nestlé, bekend van Nescafé en KitKat, van de derde plaats.
Laadpalenmaker
De sectorgenoten ASMI en Besi wonnen tot 2,6 procent in de AEX en verzekeraar Aegon werd 2,6 procent meer waard. Fusieconcern DSM-Firmenich was hekkensluiter bij de Amsterdamse hoofdfondsen met een verlies van 2,3 procent.
In de MidKap was laadpalenmaker Alfen bovenaan te vinden met een koerswinst van 5,8 procent. Het aandeel Corbion volgde met een plus van 3,4 procent. Daarmee toonde het speciaalchemiebedrijf enig herstel van de zware koersval van meer dan 10 procent op vrijdag door een verkoopadvies van ING. Kunstmestbedrijf OCI bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een min van 2,1 procent.
De euro was 1,0889 dollar waard, tegen 1,0887 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd ruim 2 procent duurder en kostte 74,93 dollar. Brentolie steeg 1,5 procent in prijs tot 79,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee is een belangrijke horde genomen om de winkelketen volledig eigendom te maken van de familie achter supermarktketen Jumbo. De Belgische mededingingsautoriteiten en de ondernemingsraad moeten nog hun goedkeuring geven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - HEMA maakt zijn bekende rookworst weer volgens het originele recept. Ruim een jaar geleden was de winkelketen overgestapt op een ander recept, bij een andere leverancier, om te voldoen aan het Beter Leven Keurmerk. "Het bleek echter een uitdaging om die herkenbare HEMA-smaak volledig te behouden", erkent HEMA nu.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar socialmediaplatform X en chatbot Grok, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert. Dat zou in overtreding zijn van de Europese techregels. Zowel Grok als X is eigendom van Elon Musk.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) maakt zich zorgen over de afname van de concurrentie in Nederland in het afgelopen decennium. De toezichthouder wijst op de nadelen voor consumenten, want voldoende concurrentie dwingt bedrijven om de prijzen laag te houden, de kwaliteit te verbeteren en te blijven innoveren. De ACM zegt met nieuwe bevoegdheden beter te kunnen ingrijpen.
3 uur geledenWENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie bij de komende vergadering naar verwachting opnieuw ongewijzigd. Dat melden bronnen bij OPEC+ aan persbureau Bloomberg. De organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, vergadert op zondag 1 februari via videoverbinding over de productie.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het lijkt erop dat de aangepaste tijdlijnen op Facebook en Instagram blijven. Eigenaar Meta Platforms heeft bijna alle bezwaren tegen de uitspraak van de rechtbank in Amsterdam hierover op het laatste moment ingetrokken. Dit bevestigt een woordvoerder van Bits of Freedom (BoF), dat zich inzet voor burgerrechten en privacy, na berichtgeving door BNR op de dag dat het hoger beroep van Meta wordt behandeld.
4 uur geleden