Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index op winst, ASML koploper na adviesverhoging

AEX-index op winst, ASML koploper na adviesverhoging

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML was koploper in de hoofdindex op het Damrak na een adviesverhoging door zakenbank Bernstein. Ook de chipbedrijven Besi en ASMI hadden de wind mee.

De algemene stemming onder beleggers op de Europese beursvloeren was positief, geholpen door de nieuwe recordstanden op Wall Street. De AEX eindigde met een plus van 0,9 procent op 785,60 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 880,70 punten. De hoofdgraadmeters op de aandelenmarkten in Parijs, Londen en Frankfurt gingen tot 0,8 procent vooruit.

ASML voerde de AEX aan met een plus van 3,1 procent. Het bedrijf uit Veldhoven komt woensdag met kwartaal- en jaarcijfers naar buiten. Met de winst van maandag heroverde ASML zijn positie als het op twee na waardevolste beursbedrijf in Europa. Het concern heeft nu een beurswaarde van zo'n 284 miljard euro en stootte daarmee het Zwitserse levensmiddelenbedrijf Nestlé, bekend van Nescafé en KitKat, van de derde plaats.

Laadpalenmaker

De sectorgenoten ASMI en Besi wonnen tot 2,6 procent in de AEX en verzekeraar Aegon werd 2,6 procent meer waard. Fusieconcern DSM-Firmenich was hekkensluiter bij de Amsterdamse hoofdfondsen met een verlies van 2,3 procent.

In de MidKap was laadpalenmaker Alfen bovenaan te vinden met een koerswinst van 5,8 procent. Het aandeel Corbion volgde met een plus van 3,4 procent. Daarmee toonde het speciaalchemiebedrijf enig herstel van de zware koersval van meer dan 10 procent op vrijdag door een verkoopadvies van ING. Kunstmestbedrijf OCI bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een min van 2,1 procent.

De euro was 1,0889 dollar waard, tegen 1,0887 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd ruim 2 procent duurder en kostte 74,93 dollar. Brentolie steeg 1,5 procent in prijs tot 79,72 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Hogere kosten drukken opnieuw op winst bouwmarktketen Hornbach

HOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft de afgelopen maanden opnieuw minder winst geboekt door hogere kosten aan onder meer personeel. Klanten gaven wel weer meer geld uit bij de van oorsprong Duitse doe-het-zelver, onder meer dankzij de opening van nieuwe vestigingen en meer onlinebestedingen.

10 minuten geleden
Bank of Japan verhoogt rente naar hoogste niveau in 30 jaar

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Bank of Japan heeft het belangrijkste rentetarief in het land verhoogd naar het hoogste niveau in dertig jaar. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden. Ook geeft de Bank of Japan aan dat er meer verhogingen in het verschiet liggen als de omstandigheden dit toelaten.

20 minuten geleden
Vertrouwen van consumenten blijft gelijk in december

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in december onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De index voor het vertrouwen blijft staan op min 21. In november liet het vertrouwen nog de grootste verbetering zien in bijna 4,5 jaar.

1 uur geleden
Herstelplan Nike-topman Elliott Hill oogt succesvol

BEAVERTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Sportkledingfabrikant Nike profiteert van een aanhoudende vraag naar zijn hardloopschoenen. Daarmee lijkt het herstelplan van topman Elliott Hill vruchten af te werpen. Nike voert onder meer een grote marketingcampagne om de felle concurrentie van opkomende merken in Noord-Amerika af te weren.

9 uur geleden
Beurswaarde Trump Media stijgt zo'n 42 procent na kernfusiedeal

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Trump Media & Technology was donderdag een grote winnaar op de beurs in New York. Beleggers zetten het bedrijf achter Donald Trumps socialemediabedrijf Truth Social zo'n 42 procent hoger na aankondiging van een miljardenfusie met TAE Technologies. Dat bedrijf is bezig met de ontwikkeling van kernfusietechnologie.

9 uur geleden
Boete dreigt voor Gelders woningpark om gebrekkig stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Voor Park Residence Tergouw in het Gelderse Oosterhout dreigt een forse boete. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een last onder dwangsom opgelegd van 300.000 euro om de gebrekkige administratie van het voormalige vakantiepark waar tegenwoordig mensen wonen. De waakhond wil ook dat Tergouw gaat voldoen aan alle andere eisen die gelden voor netbeheerders en energieleveranciers. Wanneer Tergouw geen orde op zaken stelt, kan de ACM een boete opleggen van maximaal 900.000 euro.

11 uur geleden
EU stelt Mercosur-akkoord met maand uit

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie neemt nog een maand extra de tijd om een omstreden vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen te sluiten. De Mercosur-overeenkomst wordt niet zaterdag, maar in januari pas getekend, zeggen EU-diplomaten. De Mercosur-landen zouden hebben laten weten dat geduld nog te kunnen opbrengen.

11 uur geleden