AEX-index op winst, ASML koploper na adviesverhoging
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML was koploper in de hoofdindex op het Damrak na een adviesverhoging door zakenbank Bernstein. Ook de chipbedrijven Besi en ASMI hadden de wind mee.
De algemene stemming onder beleggers op de Europese beursvloeren was positief, geholpen door de nieuwe recordstanden op Wall Street. De AEX eindigde met een plus van 0,9 procent op 785,60 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 880,70 punten. De hoofdgraadmeters op de aandelenmarkten in Parijs, Londen en Frankfurt gingen tot 0,8 procent vooruit.
ASML voerde de AEX aan met een plus van 3,1 procent. Het bedrijf uit Veldhoven komt woensdag met kwartaal- en jaarcijfers naar buiten. Met de winst van maandag heroverde ASML zijn positie als het op twee na waardevolste beursbedrijf in Europa. Het concern heeft nu een beurswaarde van zo'n 284 miljard euro en stootte daarmee het Zwitserse levensmiddelenbedrijf Nestlé, bekend van Nescafé en KitKat, van de derde plaats.
Laadpalenmaker
De sectorgenoten ASMI en Besi wonnen tot 2,6 procent in de AEX en verzekeraar Aegon werd 2,6 procent meer waard. Fusieconcern DSM-Firmenich was hekkensluiter bij de Amsterdamse hoofdfondsen met een verlies van 2,3 procent.
In de MidKap was laadpalenmaker Alfen bovenaan te vinden met een koerswinst van 5,8 procent. Het aandeel Corbion volgde met een plus van 3,4 procent. Daarmee toonde het speciaalchemiebedrijf enig herstel van de zware koersval van meer dan 10 procent op vrijdag door een verkoopadvies van ING. Kunstmestbedrijf OCI bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een min van 2,1 procent.
De euro was 1,0889 dollar waard, tegen 1,0887 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd ruim 2 procent duurder en kostte 74,93 dollar. Brentolie steeg 1,5 procent in prijs tot 79,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
HORLEY (ANP/AFP) - De Londense luchthaven Gatwick kampt zondag midden in de drukke zomerperiode met een storing in de watervoorziening. Naar verluidt werken toiletten niet en zijn restaurants gesloten op de op een na drukste luchthaven van Groot-Brittannië.
1 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van het Italiaanse UniCredit heeft gezegd dat hij ruimte ziet voor een akkoord over de overname van het Duitse Commerzbank, waar de bank op aanstuurt. Daarmee toont hij zich optimistisch dat de gesprekken met de Duitse regering en andere betrokken partijen kunnen leiden tot een deal, nu de besprekingen worden hervat.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India stelt dat handelsoverleg met de Verenigde Staten ervoor heeft gezorgd dat het land in de "onderste categorie" is geplaatst wat betreft de nieuwste importheffingen van de regering-Trump. Hierdoor behoudt het land een voordeel voor belangrijke exportproducten.
4 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De grootste defensiebedrijven van de wereld hebben dit jaar een recordbedrag geïnvesteerd in militaire start-ups, in een poging zich aan te passen aan het snel veranderende karakter van moderne oorlogsvoering. Dat schrijft de Financial Times (FT) op basis van gegevens van bedrijfsanalysebureau Dealroom.
6 uur geledenCANBERRA (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft gezegd dat hij direct een beroep zal doen op de Amerikaanse president Donald Trump vanwege de nieuwe importheffingen die vanuit Washington zijn aangekondigd. Hij noemde deze tarieven onterecht.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland verlengt het verbod op de export van benzine tot het einde van dit jaar. Het Russische exportverbod op diesel wordt opgeheven "als de markt herstelt", meldt het Russische persbureau Interfax op basis van uitspraken van vicepremier Alexander Novak.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - VodafoneZiggo is na de hack bij Odido "niet actief gaan jagen" op klanten van dat telecombedrijf. Dat zegt financieel topman Ritchy Drost van VodafoneZiggo in een interview in Het Financieele Dagblad.
1 dag geleden