AEX-index op winst, ASML koploper na adviesverhoging
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML was koploper in de hoofdindex op het Damrak na een adviesverhoging door zakenbank Bernstein. Ook de chipbedrijven Besi en ASMI hadden de wind mee.
De algemene stemming onder beleggers op de Europese beursvloeren was positief, geholpen door de nieuwe recordstanden op Wall Street. De AEX eindigde met een plus van 0,9 procent op 785,60 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 880,70 punten. De hoofdgraadmeters op de aandelenmarkten in Parijs, Londen en Frankfurt gingen tot 0,8 procent vooruit.
ASML voerde de AEX aan met een plus van 3,1 procent. Het bedrijf uit Veldhoven komt woensdag met kwartaal- en jaarcijfers naar buiten. Met de winst van maandag heroverde ASML zijn positie als het op twee na waardevolste beursbedrijf in Europa. Het concern heeft nu een beurswaarde van zo'n 284 miljard euro en stootte daarmee het Zwitserse levensmiddelenbedrijf Nestlé, bekend van Nescafé en KitKat, van de derde plaats.
Laadpalenmaker
De sectorgenoten ASMI en Besi wonnen tot 2,6 procent in de AEX en verzekeraar Aegon werd 2,6 procent meer waard. Fusieconcern DSM-Firmenich was hekkensluiter bij de Amsterdamse hoofdfondsen met een verlies van 2,3 procent.
In de MidKap was laadpalenmaker Alfen bovenaan te vinden met een koerswinst van 5,8 procent. Het aandeel Corbion volgde met een plus van 3,4 procent. Daarmee toonde het speciaalchemiebedrijf enig herstel van de zware koersval van meer dan 10 procent op vrijdag door een verkoopadvies van ING. Kunstmestbedrijf OCI bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een min van 2,1 procent.
De euro was 1,0889 dollar waard, tegen 1,0887 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd ruim 2 procent duurder en kostte 74,93 dollar. Brentolie steeg 1,5 procent in prijs tot 79,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Techbedrijven hoorden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het enthousiasme over techaandelen deed de zorgen over de nog altijd hoge olieprijzen en obligatierentes even naar de achtergrond verdwijnen.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel is maandag hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. De verfproducent verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met die transactie is een bedrag van ongeveer 1,4 miljard dollar gemoeid. AkzoNobel won 1,8 procent.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer bedrijven in Nederland wachten op een aansluiting voor stroomgebruik op het volle net. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland stonden eind juni in totaal bijna 15.500 aanvragen op de wachtlijst bij een regionale netbeheerder. Dat waren er eind 2025 nog 15.154.
5 uur geledenSÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de beurs in São Paulo reageerden maandag enthousiast op het nieuws dat Flávio Bolsonaro de eerste ronde van de Braziliaanse verkiezingen had gewonnen. Bolsonaro wordt als marktvriendelijker gezien dan opponent en zittend president Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro deed het beter dan de peilingen hadden verwacht en is nu de favoriet voor de tweede ronde later deze maand.
6 uur geleden