AEX-index op nieuw record richting inflatiecijfer VS
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zette donderdag de opmars voort en tikte een nieuw recordniveau aan. Beleggers kijken uit naar nieuwe inflatiecijfers uit de Verenigde Staten, die duidelijk moeten maken of de Amerikaanse Federal Reserve de rente kan verlagen. De hardnekkige inflatie weerhield de Fed er tot nu toe van om dat te doen. Economen verwachten dat de inflatie in juni is afgekoeld ten opzichte van een maand eerder.
Fed-baas Jerome Powell verklaarde deze week voor het Amerikaanse Congres dat de argumenten voor een renteverlaging in de VS sterker zijn geworden. Hij benadrukte wel dat de inflatie nog steeds boven de doelstelling van 2 procent ligt, maar gaf aan dat de centrale bank niet zal wachten tot het inflatiedoel is bereikt om de rente te verlagen. Beleggers verwachten dat de Fed de rente deze maand nog onveranderd laat en in september de leenkosten gaat verlagen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 942,66 punten. De hoofdindex bereikte op 944,29 punten de hoogste tussentijdse stand ooit. De MidKap klom 0,1 procent tot 876,31 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,2 procent. De beurs in Londen daalde een fractie, ondanks een sterker dan verwachte groei van de Britse economie in mei.
Schaarse dalers
Op Wall Street sloten de S&P 500-index en techgraadmeter Nasdaq woensdag opnieuw op recordstanden, door de hoop op een lagere rente in de grootste economie ter wereld. Vooral de grote Amerikaanse tech- en chipbedrijven lieten daardoor stevige winsten zien.
De Nederlandse chipbedrijven ASMI, ASML en Besi behoorden tot de sterkste stijgers in de AEX, met winsten tot 0,8 procent. Informatieleverancier Wolters Kluwer voerde de schaarse dalers aan, met een verlies van 0,7 procent.
Kaartdata
Arcadis won 0,1 procent in de MidKap. Het advies- en ingenieursbureau Arcadis werkt samen met onderaannemer Infram aan de verkenning voor de dijkversterking Sprok-Sterreschans-Heteren. Dat is een project van Waterschap Rivierenland. De dijkversterking is onderdeel van het Hoogwaterbeschermingsprogramma.
Bij de kleinere bedrijven steeg TomTom 2,8 procent. De navigatiespecialist gaat samen met East View Geospatial wereldwijde kaartdata leveren aan het Australische ministerie van Defensie.
De euro was 1,0832 dollar waard, tegen 1,0822 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 82,60 dollar. Brentolie kostte ook 0,6 procent meer, op 85,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ASHEVILLE (ANP/RTR) - De Canadese minister van Financiën François-Philippe Champagne spreekt dinsdag met zijn Amerikaanse evenknie Scott Bessent. Dat kondigde Champagne aan. Canada en de Verenigde Staten zijn verwikkeld in een handelsconflict na het stuklopen van onderhandelingen over een handelsovereenkomst vorige maand.
3 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De raad van bestuur van Volkswagen wil tussen 2031 en 2034 vier Duitse fabrieken sluiten. Dat meldt het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche op basis van ingeziene documenten. De sluitingen zijn onderdeel van een grote reorganisatie bij het automerk.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Persoonsgegevens van klanten van de Ajax-shop zijn geraakt door het datalek bij logistieke partner CEVA Logistics. Dat meldt de voetbalclub in een mail aan getroffen klanten. Toen Ajax begin augustus informeerde over het lek wist de voetbalclub nog niet of er persoonlijke data was gelekt, maar onder meer huisadressen en telefoonnummers blijken te zijn buitgemaakt. Er zijn geen betaalgegevens, bankrekeningnummers, creditcardgegevens, gebruikersnamen of wachtwoorden bij het incident betrokken.
50 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat stelt de geplande nachtelijke sluiting van het Amsterdam-Rijnkanaal uit tot donderdag. De vaarweg zou vanaf dinsdag in de nacht gesloten worden voor een deel van de scheepvaart vanwege een tekort aan verkeersbegeleiders bij Rijkswaterstaat. De eerdere aankondiging van de nachtsluiting heeft voor veel commotie gezorgd. Branchevereniging Koninklijke Binnenvaart Nederland (KBN) stelt naar de rechter te stappen als de sluiting doorgaat.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron gaat woensdag samen met premier Rob Jetten langs bij chipmachinemaker ASML in Veldhoven. Het bezoek staat onder meer in het teken van "het belang dat beide landen hechten aan de ontwikkeling van de Europese techindustrie", aldus de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD).
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met verliezen begonnen aan september. De stijgende olieprijzen na de Amerikaanse aanvallen op Iran afgelopen weekend wakkerden de inflatiezorgen weer aan en vergrootten de kans op renteverhogingen door de centrale banken om de inflatie te bestrijden. Ook de rentes op langlopende staatsobligaties liepen weer op, waardoor het voor overheden duurder wordt om geld te lenen.
1 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - YouTube heeft webwinkelconcern Amazon gestrikt als zijn nieuwste partner voor YouTube Shopping. YouTube-contentmakers kunnen voortaan eenvoudig Amazon-producten taggen in hun video's en livestreams. Hiermee sturen ze hun volgers dan rechtstreeks naar de enorme wereldwijde marktplaats.
2 uur geleden