Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index op nieuw record, chipbedrijven Besi en ASMI aan kop

AEX-index op nieuw record, chipbedrijven Besi en ASMI aan kop

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. De hoofdgraadmeter op het Damrak kreeg daarbij onder meer steun van de koerswinsten van de chipfondsen ASMI en Besi. Zij profiteerden van beter dan verwachte resultaten van de Amerikaanse fabrikant van chipapparatuur Applied Materials.

De AEX sloot met een winst van 1,2 procent op 858,11 punten. De MidKap was vlak op 899,88 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,4 procent. In Londen deed de FTSE het goed met een plus van 1,5 procent, mede dankzij sterke cijfers over de winkelverkopen in het Verenigd Koninkrijk.

Applied Materials kwam ook met positieve prognoses, wat de hoop voedde dat grote chipmakers zoals Intel, TSMC en Samsung hun investeringen weer uitbreiden om de productie op te voeren. En daar kunnen Nederlandse toeleveranciers dan weer van profiteren. Besi en ASMI wonnen tot 3,6 procent. Chipmachinemaker ASML ging 1,6 procent vooruit.

Hekkensluiter

Uitzender Randstad was hekkensluiter in de AEX met een min van 1,6 procent. DSM-Firmenich deed een stapje terug met een daling van 0,7 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf werd donderdag nog ruim 11 procent meer waard. Beleggers reageerden verheugd op het plan van het fusieconcern om zijn activiteiten op het gebied van diervoeding af te splitsen, via bijvoorbeeld een beursgang of verkoop.

In de MidKap nam speciaalchemiebedrijf Corbion de leiding met een stijging van 2,7 procent, gevolgd door roestvrijstaalproducent Aperam (plus 1,9 procent). Laadpalenmaker Alfen bungelde onderaan met een verlies van 6,5 procent na een verkoopadvies van vermogensbank Kempen.

BAM

BAM verloor 0,3 procent bij de kleinere fondsen op Beursplein 5. Het bouwbedrijf zag de beurswaarde een dag eerder met bijna 19 procent stijgen. BAM presteerde vorig jaar veel beter dan verwacht en stelde de eigen ambities voor de komende jaren naar boven bij.

De euro was 1,0772 dollar waard, tegen 1,0757 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 78,54 dollar. Brentolie steeg 0,5 procent in prijs tot 83,22 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Eredivisievoetbal in tv-pakketten Ziggo, maandprijs omhoog

DEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.

2 uur geleden
Elon Musk valt grof uit naar Franse justitie om onderzoek naar X

PARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.

2 uur geleden
Vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's stijgt

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.

3 uur geleden
Duitse luchtvaart: mogelijk minder vluchten door dure kerosine

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.

5 uur geleden
Chinese export groeit meer dan verwacht

BEIJING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in april sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens cijfers van de Chinese douane steeg de uitvoer met 14,1 procent tegenover een jaar eerder.

6 uur geleden
Records voor S&P 500 en Nasdaq na sterk banenrapport VS

NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.

15 uur geleden
Bloomberg: beursgang AI-chipbedrijf Cerebras wordt groter

SUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.

16 uur geleden