Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index op nieuw record, chipbedrijven Besi en ASMI aan kop

AEX-index op nieuw record, chipbedrijven Besi en ASMI aan kop

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. De hoofdgraadmeter op het Damrak kreeg daarbij onder meer steun van de koerswinsten van de chipfondsen ASMI en Besi. Zij profiteerden van beter dan verwachte resultaten van de Amerikaanse fabrikant van chipapparatuur Applied Materials.

De AEX sloot met een winst van 1,2 procent op 858,11 punten. De MidKap was vlak op 899,88 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,4 procent. In Londen deed de FTSE het goed met een plus van 1,5 procent, mede dankzij sterke cijfers over de winkelverkopen in het Verenigd Koninkrijk.

Applied Materials kwam ook met positieve prognoses, wat de hoop voedde dat grote chipmakers zoals Intel, TSMC en Samsung hun investeringen weer uitbreiden om de productie op te voeren. En daar kunnen Nederlandse toeleveranciers dan weer van profiteren. Besi en ASMI wonnen tot 3,6 procent. Chipmachinemaker ASML ging 1,6 procent vooruit.

Hekkensluiter

Uitzender Randstad was hekkensluiter in de AEX met een min van 1,6 procent. DSM-Firmenich deed een stapje terug met een daling van 0,7 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf werd donderdag nog ruim 11 procent meer waard. Beleggers reageerden verheugd op het plan van het fusieconcern om zijn activiteiten op het gebied van diervoeding af te splitsen, via bijvoorbeeld een beursgang of verkoop.

In de MidKap nam speciaalchemiebedrijf Corbion de leiding met een stijging van 2,7 procent, gevolgd door roestvrijstaalproducent Aperam (plus 1,9 procent). Laadpalenmaker Alfen bungelde onderaan met een verlies van 6,5 procent na een verkoopadvies van vermogensbank Kempen.

BAM

BAM verloor 0,3 procent bij de kleinere fondsen op Beursplein 5. Het bouwbedrijf zag de beurswaarde een dag eerder met bijna 19 procent stijgen. BAM presteerde vorig jaar veel beter dan verwacht en stelde de eigen ambities voor de komende jaren naar boven bij.

De euro was 1,0772 dollar waard, tegen 1,0757 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 78,54 dollar. Brentolie steeg 0,5 procent in prijs tot 83,22 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Nederlanders winkelen dit jaar nog meer online, verwacht ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven ook in 2026 vaker online winkelen. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuwe prognose voor de retail. De bank voorziet een stijging van 6 procent van de aankopen via webwinkels. In 2025 nam dit met 6,6 procent toe en het jaar daarvoor met 9,6 procent.

36 minuten geleden
Nederlanders winkelen dit jaar nog meer online, verwacht ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven ook in 2026 vaker online winkelen. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuwe prognose voor de retail. De bank voorziet een stijging van 6 procent van de aankopen via webwinkels. In 2025 nam dit met 6,6 procent toe en het jaar daarvoor met 9,6 procent.

3 uur geleden
Clouddivisie Amazon groeit opnieuw hard

SEATTLE (ANP) - Amazon heeft in het vierde kwartaal opnieuw een hogere omzet en winst behaald. Het techconcern bleef profiteren van groei bij de divisie die clouddiensten aanbiedt. Ook groeiden de inkomsten uit advertenties.

4 uur geleden
Wall Street sluit met verlies, Alphabet bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. De stemming was opnieuw negatief, na zware koersverliezen in de techsector eerder deze week.

5 uur geleden
Vliegverkeer luchthaven Berlijn stilgelegd om ijzel

BERLIJN (ANP/DPA) - Het vliegverkeer op de internationale luchthaven van Berlijn is tijdelijk stilgelegd vanwege ijzel. Dat is te lezen op de website van de luchthaven. Er kunnen hierdoor geen vliegtuigen meer landen of opstijgen. Het is niet duidelijk wanneer het vliegverkeer weer wordt hervat.

6 uur geleden
Danone roept nog meer babyvoeding terug in Oostenrijk

WENEN (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft in Oostenrijk een nieuwe terugroepactie van babyvoeding aangekondigd. Dat meldt de Oostenrijkse autoriteit voor voedselveiligheid Ages. Sinds december hebben Danone en verschillende andere fabrikanten in tientallen landen babyvoeding teruggeroepen die mogelijk besmet is met een giftige stof.

8 uur geleden
Reuters: 2 miljoen vaten Venezolaanse olie gaan naar Spanje

MADRID (ANP/RTR) - Ongeveer 2 miljoen vaten aan Venezolaanse olie gaan naar raffinaderijen in Spanje om te worden verwerkt door het Spaanse olie- en gasconcern Repsol. Dat meldt persbureau Reuters op basis van scheepvaartgegevens. Repsol heeft de olie gekocht van grondstoffenhandelaar Trafigura, aldus Reuters. Dat bedrijf is samen met branchegenoot Vitol door de Amerikaanse regering ingeschakeld om olie uit Venezuela op de markt te brengen.

9 uur geleden