AEX-index op nieuw record, chipbedrijven Besi en ASMI aan kop
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. De hoofdgraadmeter op het Damrak kreeg daarbij onder meer steun van de koerswinsten van de chipfondsen ASMI en Besi. Zij profiteerden van beter dan verwachte resultaten van de Amerikaanse fabrikant van chipapparatuur Applied Materials.
De AEX sloot met een winst van 1,2 procent op 858,11 punten. De MidKap was vlak op 899,88 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,4 procent. In Londen deed de FTSE het goed met een plus van 1,5 procent, mede dankzij sterke cijfers over de winkelverkopen in het Verenigd Koninkrijk.
Applied Materials kwam ook met positieve prognoses, wat de hoop voedde dat grote chipmakers zoals Intel, TSMC en Samsung hun investeringen weer uitbreiden om de productie op te voeren. En daar kunnen Nederlandse toeleveranciers dan weer van profiteren. Besi en ASMI wonnen tot 3,6 procent. Chipmachinemaker ASML ging 1,6 procent vooruit.
Hekkensluiter
Uitzender Randstad was hekkensluiter in de AEX met een min van 1,6 procent. DSM-Firmenich deed een stapje terug met een daling van 0,7 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf werd donderdag nog ruim 11 procent meer waard. Beleggers reageerden verheugd op het plan van het fusieconcern om zijn activiteiten op het gebied van diervoeding af te splitsen, via bijvoorbeeld een beursgang of verkoop.
In de MidKap nam speciaalchemiebedrijf Corbion de leiding met een stijging van 2,7 procent, gevolgd door roestvrijstaalproducent Aperam (plus 1,9 procent). Laadpalenmaker Alfen bungelde onderaan met een verlies van 6,5 procent na een verkoopadvies van vermogensbank Kempen.
BAM
BAM verloor 0,3 procent bij de kleinere fondsen op Beursplein 5. Het bouwbedrijf zag de beurswaarde een dag eerder met bijna 19 procent stijgen. BAM presteerde vorig jaar veel beter dan verwacht en stelde de eigen ambities voor de komende jaren naar boven bij.
De euro was 1,0772 dollar waard, tegen 1,0757 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 78,54 dollar. Brentolie steeg 0,5 procent in prijs tot 83,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
5 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
10 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
11 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden