AEX-index op nieuw record, chipbedrijven Besi en ASMI aan kop
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. De hoofdgraadmeter op het Damrak kreeg daarbij onder meer steun van de koerswinsten van de chipfondsen ASMI en Besi. Zij profiteerden van beter dan verwachte resultaten van de Amerikaanse fabrikant van chipapparatuur Applied Materials.
De AEX sloot met een winst van 1,2 procent op 858,11 punten. De MidKap was vlak op 899,88 punten. De beurzen in Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,4 procent. In Londen deed de FTSE het goed met een plus van 1,5 procent, mede dankzij sterke cijfers over de winkelverkopen in het Verenigd Koninkrijk.
Applied Materials kwam ook met positieve prognoses, wat de hoop voedde dat grote chipmakers zoals Intel, TSMC en Samsung hun investeringen weer uitbreiden om de productie op te voeren. En daar kunnen Nederlandse toeleveranciers dan weer van profiteren. Besi en ASMI wonnen tot 3,6 procent. Chipmachinemaker ASML ging 1,6 procent vooruit.
Hekkensluiter
Uitzender Randstad was hekkensluiter in de AEX met een min van 1,6 procent. DSM-Firmenich deed een stapje terug met een daling van 0,7 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf werd donderdag nog ruim 11 procent meer waard. Beleggers reageerden verheugd op het plan van het fusieconcern om zijn activiteiten op het gebied van diervoeding af te splitsen, via bijvoorbeeld een beursgang of verkoop.
In de MidKap nam speciaalchemiebedrijf Corbion de leiding met een stijging van 2,7 procent, gevolgd door roestvrijstaalproducent Aperam (plus 1,9 procent). Laadpalenmaker Alfen bungelde onderaan met een verlies van 6,5 procent na een verkoopadvies van vermogensbank Kempen.
BAM
BAM verloor 0,3 procent bij de kleinere fondsen op Beursplein 5. Het bouwbedrijf zag de beurswaarde een dag eerder met bijna 19 procent stijgen. BAM presteerde vorig jaar veel beter dan verwacht en stelde de eigen ambities voor de komende jaren naar boven bij.
De euro was 1,0772 dollar waard, tegen 1,0757 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 78,54 dollar. Brentolie steeg 0,5 procent in prijs tot 83,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartconcern Air France-KLM bereidt zich voor op mogelijke brandstoftekorten in delen van de wereld waar het naartoe vliegt. Door de Iranoorlog is de export van brandstoffen vanuit de Golfregio ernstig verhinderd, wat vooral Zuidoost-Aziatische landen raakt. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie houdt daarom rekening met problemen bij terugvluchten uit dat deel van de wereld, zei topman Ben Smith tegen de Financial Times.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
9 uur geleden