AEX-index op Amsterdamse beurs nadert recordstand
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs is de AEX-index dinsdag dicht bij de hoogste stand ooit gekomen. De hoofdindex, die bestaat uit de 25 grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, tikte in de loop van de ochtend een niveau aan van 823,76 punten aan en ging met een plus van 0,1 procent de handel uit op 820,64 punten.
Hiermee is het record uit 2021 niet ver meer weg. In dat jaar bereikte de AEX op 18 november op 829,66 punten de hoogste tussentijdse stand ooit. De hoogste slotstand ooit werd een dag eerder bereikt op 827,57 punten.
Beleggers verwerkten onder meer nieuwe cijfers over de economische ontwikkeling in de eurozone. De economie van het landenblok bleek in de laatste drie maanden van vorig jaar niet gegroeid of gekrompen vergeleken met het voorgaande kwartaal. Waar de economische grootmacht Duitsland last had van problemen in de industrie, steeg het bruto binnenlands product (bbp) juist in Zuid-Europese landen.
Het algehele beurssentiment was overwegend positief, terwijl beleggers ook met een schuin oog keken naar resultaten van bedrijven op Wall Street. De financiële markten zijn bovendien in afwachting van een nieuw rentebesluit in de Verenigde Staten op woensdag. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,5 procent. De MidKap, de graadmeter voor de middelgrote fondsen in Amsterdam, zakte 0,1 procent tot 902,24 punten.
Renewi was verder een grote verliezer op Beursplein 5. Volgens de afvalverwerker bleven de "uitdagende economische omstandigheden" ook in de laatste drie maanden van vorig jaar voortduren. Door de problemen in de bouwsector heeft het bedrijf in Nederland minder sloop- en bouwafval te verwerken. Beleggers zetten het aandeel na die mededelingen meer dan 5 procent lager.
Bij de hoofdfondsen aan het Damrak eindigde Philips onderaan, met een koersverlies van 1 procent. Het zorgtechnologieconcern verloor maandag al ruim 4 procent na een tegenvallend kwartaalbericht. Philips kondigde daarin aan voorlopig te stoppen met de verkoop van nieuwe slaapapneu-apparaten in de Verenigde Staten. Hoe lang deze ban aanhoudt is onduidelijk, maar het zou mogelijk jaren kunnen duren. Philips kampt al langer met de slepende kwestie met zijn defecte slaapapneu-apparaten.
De euro was 1,0844 dollar waard, tegen 1,0808 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,4 procent meer op 77,87 dollar. Brentolie werd 0,6 procent duurder op 82,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.
23 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De almaar stijgende energie- en brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten zijn zorgwekkend. Dat heeft bestuurder Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) maandag gezegd op een evenement in Berlijn. Door die stijgende prijzen kan de inflatie nog verder aangewakkerd worden.
41 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Schoonmakers gaan deze week van maandag tot en met vrijdag staken op Schiphol, stations en andere plekken in Nederland, kondigt vakbond FNV aan. Daarmee protesteren ze tegen een cao die vakbond CNV en werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland hebben afgesloten. Ongeveer 10 procent van alle schoonmakers is lid van de grootste vakbond van Nederland, zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - De benzineprijs aan de Duitse pomp is afgelopen weekend naar een record gestegen door de almaar verder stijgende olieprijzen. Ook de prijs van diesel in Duitsland nadert het oude recordniveau. Dat meldt automobilistenvereniging ADAC. Veel Nederlanders gaan tanken in Duitsland.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een "beperkt aantal" klanten van Revolut is getroffen door een recente fraudepoging bij de onlinebank. Daarbij gebruikte een onbevoegde partij het e-mailadres van "een legitieme overheidsinstantie" om frauduleuze informatieverzoeken in te dienen. Dat bevestigt een woordvoerder van de onlinebank na onderzoek van BNR Nieuwsradio.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense farmaceut Novo Nordisk, bekend van de medicijnen Wegovy en Ozempic, gaat zijn naam veranderen in Novo. Volgens het bedrijf moet dit de herkenbaarheid bij consumenten vergroten. Ook het bedrijfslogo met de stier wordt aangepast.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs steeg maandagochtend op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam in navolging van de hogere olieprijzen. De prijs klom bijna 5 procent tot meer dan 83 euro per megawattuur. Vorige week steeg de prijs voor het eerst sinds januari 2023 al tot ruim 80 euro.
4 uur geleden