AEX-index op Amsterdamse beurs nadert recordstand
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs is de AEX-index dinsdag dicht bij de hoogste stand ooit gekomen. De hoofdindex, die bestaat uit de 25 grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, tikte in de loop van de ochtend een niveau aan van 823,76 punten aan en ging met een plus van 0,1 procent de handel uit op 820,64 punten.
Hiermee is het record uit 2021 niet ver meer weg. In dat jaar bereikte de AEX op 18 november op 829,66 punten de hoogste tussentijdse stand ooit. De hoogste slotstand ooit werd een dag eerder bereikt op 827,57 punten.
Beleggers verwerkten onder meer nieuwe cijfers over de economische ontwikkeling in de eurozone. De economie van het landenblok bleek in de laatste drie maanden van vorig jaar niet gegroeid of gekrompen vergeleken met het voorgaande kwartaal. Waar de economische grootmacht Duitsland last had van problemen in de industrie, steeg het bruto binnenlands product (bbp) juist in Zuid-Europese landen.
Het algehele beurssentiment was overwegend positief, terwijl beleggers ook met een schuin oog keken naar resultaten van bedrijven op Wall Street. De financiële markten zijn bovendien in afwachting van een nieuw rentebesluit in de Verenigde Staten op woensdag. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,5 procent. De MidKap, de graadmeter voor de middelgrote fondsen in Amsterdam, zakte 0,1 procent tot 902,24 punten.
Renewi was verder een grote verliezer op Beursplein 5. Volgens de afvalverwerker bleven de "uitdagende economische omstandigheden" ook in de laatste drie maanden van vorig jaar voortduren. Door de problemen in de bouwsector heeft het bedrijf in Nederland minder sloop- en bouwafval te verwerken. Beleggers zetten het aandeel na die mededelingen meer dan 5 procent lager.
Bij de hoofdfondsen aan het Damrak eindigde Philips onderaan, met een koersverlies van 1 procent. Het zorgtechnologieconcern verloor maandag al ruim 4 procent na een tegenvallend kwartaalbericht. Philips kondigde daarin aan voorlopig te stoppen met de verkoop van nieuwe slaapapneu-apparaten in de Verenigde Staten. Hoe lang deze ban aanhoudt is onduidelijk, maar het zou mogelijk jaren kunnen duren. Philips kampt al langer met de slepende kwestie met zijn defecte slaapapneu-apparaten.
De euro was 1,0844 dollar waard, tegen 1,0808 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,4 procent meer op 77,87 dollar. Brentolie werd 0,6 procent duurder op 82,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
17 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
18 uur geleden