Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index onderuit door vrees handelsoorlog na heffingen Trump

AEX-index onderuit door vrees handelsoorlog na heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag hard onderuit. Beleggers vrezen een wereldwijde handelsoorlog nu Trump zijn eerdere dreigementen heeft waargemaakt. De Amerikaanse president legde zaterdag importheffingen op voor producten uit Canada, Mexico en China. De drie landen hebben al aangekondigd tegenmaatregelen te nemen. De Europese Unie is volgens Trump ook "zeer snel" als volgende aan de beurt voor importheffingen. De door economen gevreesde handelsoorlog lijkt daarmee werkelijkheid te worden.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent in het rood op 911,98 punten. Staalfabrikant ArcelorMittal en de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden in de staartgroep, met verliezen tot 3,5 procent. De MidKap zakte 2 procent tot 827,23 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs raakten tot 1,7 procent kwijt.

Ook de Aziatische beurzen lieten flinke verliezen zien. De Nikkei in Tokio verloor 2,7 procent door zware koersverliezen bij de Japanse autofabrikanten Toyota, Nissan en Honda. Ook in Zuid-Korea stonden grote exportbedrijven als Samsung en Hyundai onder druk door de angst dat de wereldhandel wordt getroffen door de importheffingen.

Importtarieven VS

De Amerikaanse importheffingen gaan op dinsdag 4 februari in. Het gaat om heffingen van 25 procent voor producten uit Canada en Mexico. Op producten uit China komt een heffing van 10 procent, bovenop de tarieven die al voor producten uit dat land bestonden. Trump wil de drie landen dwingen om de productie en de verspreiding van fentanyl te stoppen. De Canadese premier Justin Trudeau moedigde Canadezen aan om eigen producten te kopen en in eigen land op vakantie te gaan in plaats van naar de VS.

Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank, waarschuwde zondag in het tv-programma Buitenhof dat een handelsoorlog "alleen maar verliezers kent". Hij voorziet dat de maatregelen de inflatie verder gaan opdrijven en dat de consument gaat betalen voor de importheffingen van Trump.

Autobranche

De Europese autobouwers gingen omlaag. In Frankfurt verloren Volkswagen, BMW en Mercedes tot 6 procent. Renault en Stellantis, het bedrijf achter automerken als Opel, Fiat, Peugeot en Citroën, zakten ook tot 6 procent in Parijs.

Olie werd duurder door de Amerikaanse importheffingen. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,2 procent meer op 74,06 dollar. Brentolie klom 1,1 procent in prijs tot 76,51 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Duitse bedrijven naar Russisch forum, na vier jaar afwezigheid

BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.

3 uur geleden
Vakbonden en werkgevers zoeken buiten kabinet om naar oplossingen

DEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.

7 uur geleden
Bloomberg: EU overweegt bevriezing prijsplafond Russische olie

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.

8 uur geleden
China dreigt met tegenmaatregelen bij nieuwe EU-handelsstappen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.

10 uur geleden
Luchtvaartbranche VS vreest chaos bij stop grenscontroles

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.

1 dag geleden
Brussel komt woensdag met pakket nieuwe techmaatregelen

BRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.

1 dag geleden
VS verzetten zich tegen terugbetaling onwettige importheffingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.

1 dag geleden