
AEX-index onderuit door vrees handelsoorlog na heffingen Trump
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag hard onderuit. Beleggers vrezen een wereldwijde handelsoorlog nu Trump zijn eerdere dreigementen heeft waargemaakt. De Amerikaanse president legde zaterdag importheffingen op voor producten uit Canada, Mexico en China. De drie landen hebben al aangekondigd tegenmaatregelen te nemen. De Europese Unie is volgens Trump ook "zeer snel" als volgende aan de beurt voor importheffingen. De door economen gevreesde handelsoorlog lijkt daarmee werkelijkheid te worden.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent in het rood op 911,98 punten. Staalfabrikant ArcelorMittal en de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden in de staartgroep, met verliezen tot 3,5 procent. De MidKap zakte 2 procent tot 827,23 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs raakten tot 1,7 procent kwijt.
Ook de Aziatische beurzen lieten flinke verliezen zien. De Nikkei in Tokio verloor 2,7 procent door zware koersverliezen bij de Japanse autofabrikanten Toyota, Nissan en Honda. Ook in Zuid-Korea stonden grote exportbedrijven als Samsung en Hyundai onder druk door de angst dat de wereldhandel wordt getroffen door de importheffingen.
Importtarieven VS
De Amerikaanse importheffingen gaan op dinsdag 4 februari in. Het gaat om heffingen van 25 procent voor producten uit Canada en Mexico. Op producten uit China komt een heffing van 10 procent, bovenop de tarieven die al voor producten uit dat land bestonden. Trump wil de drie landen dwingen om de productie en de verspreiding van fentanyl te stoppen. De Canadese premier Justin Trudeau moedigde Canadezen aan om eigen producten te kopen en in eigen land op vakantie te gaan in plaats van naar de VS.
Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank, waarschuwde zondag in het tv-programma Buitenhof dat een handelsoorlog "alleen maar verliezers kent". Hij voorziet dat de maatregelen de inflatie verder gaan opdrijven en dat de consument gaat betalen voor de importheffingen van Trump.
Autobranche
De Europese autobouwers gingen omlaag. In Frankfurt verloren Volkswagen, BMW en Mercedes tot 6 procent. Renault en Stellantis, het bedrijf achter automerken als Opel, Fiat, Peugeot en Citroën, zakten ook tot 6 procent in Parijs.
Olie werd duurder door de Amerikaanse importheffingen. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,2 procent meer op 74,06 dollar. Brentolie klom 1,1 procent in prijs tot 76,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TILBURG (ANP) - Snackfabrikant Van Geloven, bekend van merken als Mora en Van Dobben, is van plan om de helft van zijn productielocaties in Nederland en België te sluiten. De voorgenomen ingreep heeft gevolgen voor 142 medewerkers, van wie 67 in Nederland, meldt het bedrijf. Met de plannen hoopt het concern de continuïteit van het bedrijf te borgen en verder te groeien in Nederland, België en daarbuiten.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten kunnen profiteren van de dalende gasprijs door over te stappen naar een beter energiecontract, meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Ondanks goedkoper gas constateert de markttoezichthouder namelijk dat de tarieven van verschillende leveranciers flink hoger zijn dan die van vergelijkbare contracten bij andere leveranciers.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Het blijft nog steeds onzeker of na 2030 altijd genoeg stroom kan worden geleverd, zegt hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Het bedrijf waarschuwde hier de afgelopen jaren ook al voor omdat de vraag naar elektriciteit toeneemt, traditionele stroomopwekking verdwijnt en hernieuwbare energiebronnen niet altijd constant stroom produceren. TenneT roept daarom op om haast te maken met onderzoek naar de beste manieren om op momenten van tekorten toch iets achter de hand te hebben. Ook pleit TenneT voor onderzoek naar manieren om energieopslag in bijvoorbeeld batterijen te stimuleren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft TikTok gewaarschuwd dat het advertentiebeleid op de populaire socialemedia-app indruist tegen de Verordening digitale diensten. De Commissie noemt de app niet transparant omdat er geen openbare advertentiedatabase is.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het eerste kwartaal van dit jaar iets zwakker gegroeid dan eerder gemeld. Volgens een nieuwe raming van het Europese statistiekbureau Eurostat bedroeg de groei 0,3 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Bij een eerste schatting werd nog een groei van 0,4 procent op kwartaalbasis gemeld.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De daling van het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen is "een voorbode voor nog minder nieuwbouwwoningen", reageert voorzitter Arno Visser van Bouwend Nederland op nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). "Deze cijfers schetsen een sombere toekomst voor iedereen die naarstig op zoek is naar een huis."
3 uur geledenJEJU (ANP/BLOOMBERG) - Vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Chinese regeringen ontmoeten elkaar donderdag nog in Zuid-Korea voor verdere handelsgesprekken, meldt persbureau Bloomberg. De gesprekken volgen op de onderhandelingen van afgelopen weekend in het Zwitserse Genève. De Verenigde Staten en China spraken toen een forse tijdelijke verlaging af van de wederzijdse importheffingen.
3 uur geleden