AEX-index onderuit door vrees handelsoorlog na heffingen Trump
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag hard onderuit. Beleggers vrezen een wereldwijde handelsoorlog nu Trump zijn eerdere dreigementen heeft waargemaakt. De Amerikaanse president legde zaterdag importheffingen op voor producten uit Canada, Mexico en China. De drie landen hebben al aangekondigd tegenmaatregelen te nemen. De Europese Unie is volgens Trump ook "zeer snel" als volgende aan de beurt voor importheffingen. De door economen gevreesde handelsoorlog lijkt daarmee werkelijkheid te worden.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent in het rood op 911,98 punten. Staalfabrikant ArcelorMittal en de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden in de staartgroep, met verliezen tot 3,5 procent. De MidKap zakte 2 procent tot 827,23 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs raakten tot 1,7 procent kwijt.
Ook de Aziatische beurzen lieten flinke verliezen zien. De Nikkei in Tokio verloor 2,7 procent door zware koersverliezen bij de Japanse autofabrikanten Toyota, Nissan en Honda. Ook in Zuid-Korea stonden grote exportbedrijven als Samsung en Hyundai onder druk door de angst dat de wereldhandel wordt getroffen door de importheffingen.
Importtarieven VS
De Amerikaanse importheffingen gaan op dinsdag 4 februari in. Het gaat om heffingen van 25 procent voor producten uit Canada en Mexico. Op producten uit China komt een heffing van 10 procent, bovenop de tarieven die al voor producten uit dat land bestonden. Trump wil de drie landen dwingen om de productie en de verspreiding van fentanyl te stoppen. De Canadese premier Justin Trudeau moedigde Canadezen aan om eigen producten te kopen en in eigen land op vakantie te gaan in plaats van naar de VS.
Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank, waarschuwde zondag in het tv-programma Buitenhof dat een handelsoorlog "alleen maar verliezers kent". Hij voorziet dat de maatregelen de inflatie verder gaan opdrijven en dat de consument gaat betalen voor de importheffingen van Trump.
Autobranche
De Europese autobouwers gingen omlaag. In Frankfurt verloren Volkswagen, BMW en Mercedes tot 6 procent. Renault en Stellantis, het bedrijf achter automerken als Opel, Fiat, Peugeot en Citroën, zakten ook tot 6 procent in Parijs.
Olie werd duurder door de Amerikaanse importheffingen. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,2 procent meer op 74,06 dollar. Brentolie klom 1,1 procent in prijs tot 76,51 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
6 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
13 uur geleden