Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index onderuit door vrees handelsoorlog na heffingen Trump

AEX-index onderuit door vrees handelsoorlog na heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag hard onderuit. Beleggers vrezen een wereldwijde handelsoorlog nu Trump zijn eerdere dreigementen heeft waargemaakt. De Amerikaanse president legde zaterdag importheffingen op voor producten uit Canada, Mexico en China. De drie landen hebben al aangekondigd tegenmaatregelen te nemen. De Europese Unie is volgens Trump ook "zeer snel" als volgende aan de beurt voor importheffingen. De door economen gevreesde handelsoorlog lijkt daarmee werkelijkheid te worden.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent in het rood op 911,98 punten. Staalfabrikant ArcelorMittal en de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden in de staartgroep, met verliezen tot 3,5 procent. De MidKap zakte 2 procent tot 827,23 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs raakten tot 1,7 procent kwijt.

Ook de Aziatische beurzen lieten flinke verliezen zien. De Nikkei in Tokio verloor 2,7 procent door zware koersverliezen bij de Japanse autofabrikanten Toyota, Nissan en Honda. Ook in Zuid-Korea stonden grote exportbedrijven als Samsung en Hyundai onder druk door de angst dat de wereldhandel wordt getroffen door de importheffingen.

Importtarieven VS

De Amerikaanse importheffingen gaan op dinsdag 4 februari in. Het gaat om heffingen van 25 procent voor producten uit Canada en Mexico. Op producten uit China komt een heffing van 10 procent, bovenop de tarieven die al voor producten uit dat land bestonden. Trump wil de drie landen dwingen om de productie en de verspreiding van fentanyl te stoppen. De Canadese premier Justin Trudeau moedigde Canadezen aan om eigen producten te kopen en in eigen land op vakantie te gaan in plaats van naar de VS.

Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank, waarschuwde zondag in het tv-programma Buitenhof dat een handelsoorlog "alleen maar verliezers kent". Hij voorziet dat de maatregelen de inflatie verder gaan opdrijven en dat de consument gaat betalen voor de importheffingen van Trump.

Autobranche

De Europese autobouwers gingen omlaag. In Frankfurt verloren Volkswagen, BMW en Mercedes tot 6 procent. Renault en Stellantis, het bedrijf achter automerken als Opel, Fiat, Peugeot en Citroën, zakten ook tot 6 procent in Parijs.

Olie werd duurder door de Amerikaanse importheffingen. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,2 procent meer op 74,06 dollar. Brentolie klom 1,1 procent in prijs tot 76,51 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Ook beurzen in New York tonen wat herstel na klap Iran-oorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.

48 minuten geleden
Techindustrie: overheden meer in EU laten inkopen is niet genoeg

ZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.

3 uur geleden
Topman Vivera bezorgd om dreigend EU-verbod op term 'vegaworst'

HOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.

4 uur geleden
Beurs Amsterdam toont wat herstel na verliezen door Iran-oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.

5 uur geleden
Rederij Maersk schort zeevrachtvervoer van en naar Golfstaten op

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.

5 uur geleden
Schade Nederlandse export Golfregio loopt in vele miljoenen

ZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.

5 uur geleden
EU-parlement blijft stemming over handelsdeal VS uitstellen

BRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.

5 uur geleden