Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index onderuit door vrees handelsoorlog na heffingen Trump

AEX-index onderuit door vrees handelsoorlog na heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag hard onderuit. Beleggers vrezen een wereldwijde handelsoorlog nu Trump zijn eerdere dreigementen heeft waargemaakt. De Amerikaanse president legde zaterdag importheffingen op voor producten uit Canada, Mexico en China. De drie landen hebben al aangekondigd tegenmaatregelen te nemen. De Europese Unie is volgens Trump ook "zeer snel" als volgende aan de beurt voor importheffingen. De door economen gevreesde handelsoorlog lijkt daarmee werkelijkheid te worden.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent in het rood op 911,98 punten. Staalfabrikant ArcelorMittal en de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden in de staartgroep, met verliezen tot 3,5 procent. De MidKap zakte 2 procent tot 827,23 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs raakten tot 1,7 procent kwijt.

Ook de Aziatische beurzen lieten flinke verliezen zien. De Nikkei in Tokio verloor 2,7 procent door zware koersverliezen bij de Japanse autofabrikanten Toyota, Nissan en Honda. Ook in Zuid-Korea stonden grote exportbedrijven als Samsung en Hyundai onder druk door de angst dat de wereldhandel wordt getroffen door de importheffingen.

Importtarieven VS

De Amerikaanse importheffingen gaan op dinsdag 4 februari in. Het gaat om heffingen van 25 procent voor producten uit Canada en Mexico. Op producten uit China komt een heffing van 10 procent, bovenop de tarieven die al voor producten uit dat land bestonden. Trump wil de drie landen dwingen om de productie en de verspreiding van fentanyl te stoppen. De Canadese premier Justin Trudeau moedigde Canadezen aan om eigen producten te kopen en in eigen land op vakantie te gaan in plaats van naar de VS.

Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank, waarschuwde zondag in het tv-programma Buitenhof dat een handelsoorlog "alleen maar verliezers kent". Hij voorziet dat de maatregelen de inflatie verder gaan opdrijven en dat de consument gaat betalen voor de importheffingen van Trump.

Autobranche

De Europese autobouwers gingen omlaag. In Frankfurt verloren Volkswagen, BMW en Mercedes tot 6 procent. Renault en Stellantis, het bedrijf achter automerken als Opel, Fiat, Peugeot en Citroën, zakten ook tot 6 procent in Parijs.

Olie werd duurder door de Amerikaanse importheffingen. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,2 procent meer op 74,06 dollar. Brentolie klom 1,1 procent in prijs tot 76,51 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Dieprode cijfers voor beurzen New York, Nasdaq keldert

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.

8 uur geleden
FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

10 uur geleden
Bloomberg: grote vraag naar aandelen SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.

12 uur geleden
AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

13 uur geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

14 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

15 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

15 uur geleden