AEX-index lijkt lager te beginnen na sterke start 2025
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst vrijdag af op een licht lager begin, na de koersverliezen op Wall Street. De Europese beurzen begonnen donderdag met mooie winsten aan het nieuwe jaar. De Amerikaanse markten gingen op de eerste handelsdag van 2025 echter verder omlaag, na de verliesbeurten richting het einde van 2024. De handel blijft naar verwachting nog rustig. Veel beleggers grijpen deze doorgaans stille periode aan om op vakantie te gaan. Vanaf volgende week wordt er weer volop gehandeld op de beurzen.
De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omhoog, ondanks de negatieve stemming op Wall Street. De Hang Seng-index in Hongkong klom 0,4 procent en de beurs in Shanghai zakte 1,6 procent. De Britse zakenkrant Financial Times meldde dat de Chinese centrale bank van plan is de rente dit jaar "op een gepast moment" te verlagen om de kwakkelende economie te ondersteunen. De All Ordinaries in Sydney won 0,6 procent en in Japan was de beurs nog gesloten door de vakantieperiode rond de jaarwisseling.
De Kospi in Seoul steeg 1,8 procent, ondanks de aanhoudende politieke onrust in het land. De Zuid-Koreaanse autoriteiten zijn er vrijdag niet in geslaagd de afgezette president Yoon Suk-yeol te arresteren. Het arrestatieteam stuitte op weerstand van Yoons beveiligingsteam en demonstranten die zich buiten zijn woning hadden verzameld. Yoon werd vorige maand weggestemd door het parlement omdat hij totaal onverwacht de militaire noodtoestand had uitgeroepen.
Euro
SK Hynix klom 6 procent. De Zuid-Koreaanse chipmaker liet weten zijn nieuwste technologieën op het gebied van kunstmatige intelligentie te presenteren tijdens de jaarlijkse techconferentie CES in Las Vegas, die volgende week wordt gehouden.
De AEX sloot donderdag 1 procent hoger op 887,17 punten en de MidKap steeg 1,2 procent tot 845,53 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen klommen tot 0,9 procent. In New York eindigde de Dow-Jonesindex 0,4 procent lager op 42.392,27 punten. De brede S&P 500 en techgraadmeter Nasdaq verloren 0,2 procent.
De euro was 1,0277 dollar waard, tegen 1,0250 dollar een dag eerder. De eenheidsmunt noteert rond het laagste niveau in twee jaar, door zorgen over de Europese economie en de verwachting dat de rente in de eurozone harder zal dalen dan de Amerikaanse rente. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent duurder en kostte 73,17 dollar. Brentolie steeg een fractie in prijs tot 75,94 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - In de Nederlandse winkelstraten zijn dit jaar minder winkels in gebruik genomen en verkocht. Makelaarsorganisatie NVM Business ziet dat in de eerste negen maanden van dit jaar vooral minder panden groter dan 2000 vierkante meter in gebruik zijn genomen. Wel zijn in de eerste helft van 2025 meer winkelruimten tussen de 500 en 1000 vierkante meter verkocht vanwege het faillissement van Blokker een jaar geleden.
1 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - Het elektriciteitsbedrijf van Maleisië heeft sinds 2020 omgerekend bijna 1 miljard euro aan stroom verloren door illegale cryptomining. Volgens de Maleisische minister van Energie vormen deze diefstallen een "ernstige bedreiging voor het nationale energiesysteem".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans (VVD) heeft zijn ingreep bij Nexperia opgeschort. Dat schrijft hij aan de Tweede Kamer. Karremans legde beperkingen op aan de chipfabrikant, naar eigen zeggen om het weglekken van technologische kennis en kunde naar China te voorkomen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse effectenbeurs namen woensdag bij de start van de handel een afwachtende houding aan, na de forse verliezen van de afgelopen dagen. De beurshandel staat al weken onder druk door een groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Aandelenhandelaren kijken dan ook vol spanning uit naar de resultaten van Nvidia, die woensdag na het slot van Wall Street op het programma staan. De cijfers van de grootste verkoper van AI-chips ter wereld bepalen mogelijk de stemming op de beurzen richting het einde van het jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - TikTok heeft in de eerste helft van dit jaar ruim 6,5 miljoen video's van het platform verwijderd vanwege gewelddadige en haatdragende inhoud. TikTok meldt dat dit soort video's in strijd is met de regels tegen haat en gewelddadig extremisme.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De totale waarde van de beleggingen van Nederlandse huishoudens is in het derde kwartaal voor het eerst gestegen tot boven de 200 miljard euro, dankzij de hogere beurskoersen. Dat meldt De Nederlandsche Bank (DNB). ASML nam daarbij de koppositie over van Shell als het aandeel waarin huishoudens het meest beleggen door de gestegen beurswaarde van de chipmachinemaker.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie profiteert waarschijnlijk nauwelijks en mogelijk zelfs helemaal niet van hogere defensie-uitgaven. Dat heeft het Centraal Planbureau (CPB) uitgerekend. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet komt dat vooral doordat de arbeidsmarkt krap is en een groot deel van het nieuwe defensiematerieel naar verwachting wordt geïmporteerd.
4 uur geleden