AEX-index lijkt lager te beginnen aan drukke cijferweek
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag lager te beginnen aan de nieuwe drukke week. Beleggers kijken vooral uit naar de start van het cijferseizoen op Wall Street. Daar komen later deze week de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley en Wells Fargo met kwartaalcijfers.
Ook staan er deze week nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten op het programma. De inflatie speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank. Bij een hoger dan verwachte inflatie kan de Federal Reserve voorzichtiger worden met het verder verlagen van de rente. Afgelopen vrijdag nam de hoop op een verdere renteverlaging door de Fed al af door een sterker dan verwachte banengroei in de VS. Een sterke arbeidsmarkt geeft de Fed namelijk meer ruimte om langer te wachten met het verlagen van de rente.
De Amerikaanse centrale bank neemt eind deze maand een nieuw rentebesluit. Op de financiƫle markten wordt verwacht dat de Fed de rente dan onveranderd laat, na de verlaging in december.
Groeiende export
De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag, na de zware koersverliezen op Wall Street op vrijdag. In Japan hadden beleggers een vrije dag. De beurzen in Hongkong en Shanghai verloren 1,1 en 0,4 procent, ondanks beter dan verwachte Chinese handelscijfers. De export van China groeide in december met 10,7 procent, terwijl economen hadden gerekend op een groei van ruim 7 procent. De import nam onverwacht toe met 1 procent.
Op het Damrak liet Aegon weten te beginnen met het aandeleninkoopprogramma van 150 miljoen euro. De verzekeraar maakte dat programma in november vorig jaar al bekend.
Banenrapport
De Europese en Amerikaanse beurzen sloten vrijdag lager, na bekendmaking van het sterke Amerikaanse banenrapport. De AEX daalde 0,6 procent tot 890,30 punten en de MidKap verloor 0,9 procent tot 822,22 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 0,8 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 1,6 procent lager op 41.938,45 punten. De brede S&P 500-index verloor 1,5 procent en techgraadmeter Nasdaq zakte 1,6 procent.
De euro was 1,0218 dollar waard, tegen 1,0231 dollar op vrijdag. De olieprijzen liepen verder op tot het hoogste niveau in vier maanden door berichten over nieuwe Amerikaanse sancties op olie uit Rusland. Een vat Amerikaanse olie werd 2,1 procent duurder op 78,17 dollar. Brentolie kostte 1,9 procent meer op 81,31 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/AFP) - Ongeveer 1500 schepen en zo'n 20.000 bemanningsleden zitten nog vast in de Perzische Golf, doordat de Straat van Hormuz vrijwel dicht is. Dat zei secretaris-generaal van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) Arsenio Dominguez donderdag. Sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten eind februari is de zeestraat zo goed als gesloten geweest voor de scheepvaart.
1 uur geledenMODENA (ANP/BELGA) - FIFA en het Italiaanse sportplaatjesbedrijf Panini gaan na ruim zestig jaar hun samenwerking voor het WK-stickerboek verbreken. De wereldvoetbalbond maakte donderdag bekend vanaf 2031 samen te werken met het Amerikaanse Fanatics.
1 uur geledenAALSMEER (ANP) - Bloemen lijken in aanloop naar Moederdag iets minder populair te zijn dit jaar, maar nog steeds wel een geliefd cadeau. Dat blijkt uit cijfers van veilingbedrijf Royal FloraHolland.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Whirlpool ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De in Michigan gevestigde fabrikant van koelkasten en wasmachines verlaagde de winstverwachting voor het hele jaar met ongeveer de helft. Ook schort het concern het dividend op om schulden af te betalen. Het historisch lage consumentenvertrouwen door de oorlog in het Midden-Oosten weerhoudt veel mensen ervan de duurdere huishoudelijke apparaten van het bedrijf te kopen.
3 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's heeft in het eerste kwartaal een hogere omzet behaald door stijgende wereldwijde verkopen. Volgens de Amerikaanse fastfoodketen werd ook geprofiteerd van grotere bestellingen van klanten op de thuismarkt.
4 uur geledenDEVENTER (ANP) - Nederlanders zijn afgelopen weken meer met de auto gaan rijden, ondanks de flink gestegen brandstofprijzen. Wel hebben automobilisten hun tankgedrag aangepast, want er wordt meer over de grens getankt. Dat meldt mobiliteitsadviesbureau Goudappel op basis van data van het Nederlands Verplaatsingspanel.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwacht nog deze maand een akkoord over een deel van de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het dagelijks bestuur van de EU, het Europees Parlement en de lidstaten kwamen afgelopen nacht niet tot een voorlopig akkoord over de deal. De zogenoemde triloog wordt dinsdag 19 mei voortgezet.
5 uur geleden