AEX-index lijkt lager te beginnen aan drukke cijferweek
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag lager te beginnen aan de nieuwe drukke week. Beleggers kijken vooral uit naar de start van het cijferseizoen op Wall Street. Daar komen later deze week de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley en Wells Fargo met kwartaalcijfers.
Ook staan er deze week nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten op het programma. De inflatie speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank. Bij een hoger dan verwachte inflatie kan de Federal Reserve voorzichtiger worden met het verder verlagen van de rente. Afgelopen vrijdag nam de hoop op een verdere renteverlaging door de Fed al af door een sterker dan verwachte banengroei in de VS. Een sterke arbeidsmarkt geeft de Fed namelijk meer ruimte om langer te wachten met het verlagen van de rente.
De Amerikaanse centrale bank neemt eind deze maand een nieuw rentebesluit. Op de financiële markten wordt verwacht dat de Fed de rente dan onveranderd laat, na de verlaging in december.
Groeiende export
De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag, na de zware koersverliezen op Wall Street op vrijdag. In Japan hadden beleggers een vrije dag. De beurzen in Hongkong en Shanghai verloren 1,1 en 0,4 procent, ondanks beter dan verwachte Chinese handelscijfers. De export van China groeide in december met 10,7 procent, terwijl economen hadden gerekend op een groei van ruim 7 procent. De import nam onverwacht toe met 1 procent.
Op het Damrak liet Aegon weten te beginnen met het aandeleninkoopprogramma van 150 miljoen euro. De verzekeraar maakte dat programma in november vorig jaar al bekend.
Banenrapport
De Europese en Amerikaanse beurzen sloten vrijdag lager, na bekendmaking van het sterke Amerikaanse banenrapport. De AEX daalde 0,6 procent tot 890,30 punten en de MidKap verloor 0,9 procent tot 822,22 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 0,8 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 1,6 procent lager op 41.938,45 punten. De brede S&P 500-index verloor 1,5 procent en techgraadmeter Nasdaq zakte 1,6 procent.
De euro was 1,0218 dollar waard, tegen 1,0231 dollar op vrijdag. De olieprijzen liepen verder op tot het hoogste niveau in vier maanden door berichten over nieuwe Amerikaanse sancties op olie uit Rusland. Een vat Amerikaanse olie werd 2,1 procent duurder op 78,17 dollar. Brentolie kostte 1,9 procent meer op 81,31 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt boetes op aan bedrijven actief in de grond-, weg- en waterbouw vanwege vervalsing bij een gemeentelijke aanbesteding. Bij de verboden afspraak waren drie bedrijven betrokken: Bouwhuis, Timmerhuis en Van Gelder. Zij spraken onderling hun inschrijfprijzen af en bepaalden zo wie de opdracht zou winnen, aldus de ACM.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De verder oplopende inflatie in de eurozone in mei heeft de weg vrijgemaakt voor een renteverhoging door de Europese Centrale Bank (ECB) volgende week. Dat zegt ING-econoom Carsten Brzeski in een reactie op de inflatiecijfers van het eurogebied.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland breekt met Donald Pols, de voormalige directeur van Milieudefensie. Pols ging maandag aan de slag bij de staalfabrikant als hoofd duurzaamheid en communicatie. Maar Tata Steel zegt nu dat aanvullende informatie over zijn verleden bekend is geworden "die ons heeft geraakt en niet eerder met het bedrijf is gedeeld". NRC meldt op basis van eigen onderzoek dat Pols in zijn studententijd voorman is geweest van een extreemrechtse studentenbeweging in Zuid-Afrika.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ben Cohen, oprichter van ijsmerk Ben & Jerry's, roept Booking.com op meer openheid te geven over zijn activiteiten in Israëlische nederzettingen die volgens het internationaal recht verboden zijn. Volgens hem staat het boekingsplatform voor dezelfde beslissing als Ben & Jerry's eerder.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Japanse autobouwers Toyota Motor en Suzuki leggen fabrieken in Japan stil vanwege de orkaan Jangmi die oprukt vanuit het zuiden. Toyota sluit woensdagochtend dertien fabrieken en bij Suzuki worden alle vijf binnenlandse fabrieken gesloten. Verder hebben de luchtvaartmaatschappijen All Nippon Airways en Japan Airlines honderden vluchten geschrapt.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in mei verder gestegen naar 3,2 procent door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. In april stegen de consumentenprijzen in het eurogebied al met 3 procent, na een stijging van 2,6 procent in maart. In februari, voor de Iranoorlog, bedroeg de inflatie nog 1,9 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft een streep gezet door een Nederlandse boete voor Volkswagen in het dieselschandaal.
2 uur geleden