AEX-index lijkt lager te beginnen aan drukke cijferweek
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt maandag lager te beginnen aan de nieuwe drukke week. Beleggers kijken vooral uit naar de start van het cijferseizoen op Wall Street. Daar komen later deze week de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley en Wells Fargo met kwartaalcijfers.
Ook staan er deze week nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten op het programma. De inflatie speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank. Bij een hoger dan verwachte inflatie kan de Federal Reserve voorzichtiger worden met het verder verlagen van de rente. Afgelopen vrijdag nam de hoop op een verdere renteverlaging door de Fed al af door een sterker dan verwachte banengroei in de VS. Een sterke arbeidsmarkt geeft de Fed namelijk meer ruimte om langer te wachten met het verlagen van de rente.
De Amerikaanse centrale bank neemt eind deze maand een nieuw rentebesluit. Op de financiële markten wordt verwacht dat de Fed de rente dan onveranderd laat, na de verlaging in december.
Groeiende export
De Aziatische aandelenmarkten gingen ook omlaag, na de zware koersverliezen op Wall Street op vrijdag. In Japan hadden beleggers een vrije dag. De beurzen in Hongkong en Shanghai verloren 1,1 en 0,4 procent, ondanks beter dan verwachte Chinese handelscijfers. De export van China groeide in december met 10,7 procent, terwijl economen hadden gerekend op een groei van ruim 7 procent. De import nam onverwacht toe met 1 procent.
Op het Damrak liet Aegon weten te beginnen met het aandeleninkoopprogramma van 150 miljoen euro. De verzekeraar maakte dat programma in november vorig jaar al bekend.
Banenrapport
De Europese en Amerikaanse beurzen sloten vrijdag lager, na bekendmaking van het sterke Amerikaanse banenrapport. De AEX daalde 0,6 procent tot 890,30 punten en de MidKap verloor 0,9 procent tot 822,22 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 0,8 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 1,6 procent lager op 41.938,45 punten. De brede S&P 500-index verloor 1,5 procent en techgraadmeter Nasdaq zakte 1,6 procent.
De euro was 1,0218 dollar waard, tegen 1,0231 dollar op vrijdag. De olieprijzen liepen verder op tot het hoogste niveau in vier maanden door berichten over nieuwe Amerikaanse sancties op olie uit Rusland. Een vat Amerikaanse olie werd 2,1 procent duurder op 78,17 dollar. Brentolie kostte 1,9 procent meer op 81,31 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
9 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
10 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden