AEX-index licht lager weekend in, IMCD onderuit
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers namen geen grote risico's voorafgaand aan de rentevergaderingen van de Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB) die volgende week worden gehouden. Verder was op het Damrak chemicaliëndistributeur IMCD een opvallende daler na een winstwaarschuwing van het Britse speciaalchemieconcern Croda International.
De AEX eindigde 0,2 procent lager op 759,32 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 916,95 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,5 procent.
Mogelijk gaat de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve volgende week pauzeren met het verhogen van de rente om de inflatie aan te pakken. De ECB gaat naar alle waarschijnlijk de rente wel verder verhogen. ECB-president Christine Lagarde heeft namelijk al aangegeven dat de strijd tegen de hoge inflatie nog niet is gestreden.
IMCD
IMCD was de grootste daler in de AEX met een verlies van bijna 6 procent en fusiebedrijf DSM-Firmenich had het ook lastig met een min van ruim 2 procent. Croda ging in Londen bijna 13 procent onderuit.
De kopgroep in de hoofdindex werd gevormd door de verzekeraars Aegon en NN Group en muziekmaatschappij Universal Music Group (UMG) met plussen tot 1,4 procent. ASML, Besi en ASMI wonnen tot 0,9 procent. De chipbedrijven profiteerden onder meer van omzetcijfers van TSMC. De grote Taiwanese chipfabrikant is een belangrijke afnemer van chipmachines van ASML.
Fagron
In de MidKap was apothekentoeleverancier Fagron de grootste verliezer met een min van 1,6 procent. Logistiek vastgoedbedrijf CTP prijkte bovenaan bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een koersstijging van 2,1 procent.
UBS daalde 0,3 procent in Zürich. De Zwitserse bank heeft een akkoord bereikt met de overheid over een dekking van de verliezen die de bank zou kunnen lijden als gevolg van de redding van zijn noodlijdende branchegenoot Credit Suisse in maart. De laatste grote horde voor afronding van de overname is daarmee genomen.
De euro was 1,0751 dollar waard, tegen 1,0776 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 71,42 dollar. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 76,21 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde agrarische grondprijs is in het tweede kwartaal met 6,7 procent gestegen. Dat melden het Kadaster en de Universiteit Wageningen (WUR). De gemiddelde prijs per hectare lag door deze stijging op 108.500 euro in het tweede kwartaal. Deze prijs ligt 13,7 procent hoger dan het gemiddelde over heel 2025.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger de handelsdag uitgegaan, geholpen door winsten bij de chipbedrijven. Die toonden herstel na scherpe verliezen in de sector de afgelopen tijd, maar beleggers lijken de zorgen over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) even naast zich neer te leggen.
2 uur geledenHANK (ANP) - De afsluiting van de Merwedebrug voor vrachtverkeer heeft impact op wegrestaurant Napoleon, dat een paar kilometer ten zuiden van de brug ligt. "Het is een stuk rustiger dan voorheen", vertelt eigenaresse Adinda Geelhoedt-Valk.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR/AFP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus wil zijn winstgevendheid de komende jaren flink opschroeven. Het bedrijf stelt als doel om de operationele winst tegen 2029 met ongeveer 75 procent te verhogen, werd dinsdag bekendgemaakt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AI-chatbot Grok komt beschikbaar voor Nederlandse bestuurders van Tesla-voertuigen. De elektrische autofabrikant heeft de AI-assistent opgenomen in zijn recentste software-update, maakte het bedrijf bekend.
6 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney is met de Amerikaanse president Donald Trump overeengekomen om de gesprekken over handelskwesties de komende weken te intensiveren. "Mijn team en ik kijken ernaar uit om daarmee aan de slag te gaan", zei hij dinsdag tegen verslaggevers.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML lieten dinsdag een overtuigend herstel zien, na de scherpe koersdalingen van de afgelopen weken. Ook elders in Europa en op Wall Street vonden beleggers de tijd weer rijp om in techaandelen te stappen. De afgelopen tijd daalden deze aandelen juist fors door zorgen over de hoge investeringen in AI. Besi, een toeleverancier aan de chipindustrie, eindigde bovenaan de AEX met een winst van ruim 7 procent. Het bedrijf maakt donderdag zijn tweedekwartaalcijfers bekend.
7 uur geleden