Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index licht hoger op eerste handelsdag 2025

AEX-index licht hoger op eerste handelsdag 2025

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht hoger begonnen aan het nieuwe jaar. De aandelenhandel blijft waarschijnlijk rustig tijdens de eerste sessies van 2025, aangezien veel beleggers nog op vakantie zijn. Op maandag 6 januari zal er weer volop worden gehandeld op de beurzen. In de eerste maand van 2025 gaat de aandacht vooral uit naar de inauguratie van Donald Trump als president van de Verenigde Staten op 20 januari. Trump heeft beloofd importheffingen in te voeren op buitenlandse producten, die zouden kunnen leiden tot een wereldwijde handelsoorlog.

De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 880,08 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 842,10 punten. De beurzen in Parijs en Londen klommen tot 0,3 procent. De Duitse DAX leverde de openingswinst in en verloor 0,2 procent. De beurzen in Hongkong en Shanghai zakten 2,4 en 2,7 procent, na nieuwe tegenvallende gegevens over de Chinese industrie. De Chinese beurzen kenden daarmee de slechtste start van een nieuw jaar sinds 2016.

Op nieuwjaarsdag waren de beurzen wereldwijd gesloten. De meeste markten leverden in 2024 mooie winsten op voor beleggers. De AEX steeg bijna 12 procent in 2024. De middelgrote bedrijven kenden een minder goed beursjaar, met een jaarverlies voor de MidKap van ruim 9 procent. Vooral op beleggingen in grote Amerikaanse bedrijven werden in 2024 sterke rendementen behaald. Zo steeg de brede S&P 500 in 2024 ruim 23 procent en klom techgraadmeter Nasdaq bijna 30 procent.

Koersdaling Adyen

Chipbedrijf Besi was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 1,6 procent. Staalconcern ArcelorMittal en olie- en gasconcern Shell volgden met plussen van 0,9 procent. Muziekgroep UMG en betaalbedrijf Adyen sloten de rij, met verliezen van rond 1 procent.

In de MidKap veerde Alfen ruim 5 procent op. De laadpalenmaker was in 2024 met een koersval van 80 procent de grootste verliezer bij de middelgrote bedrijven. Metalenspecialist AMG en roestvrijstaalproducent Aperam wonnen ruim 2 procent. Ingenieursbureau Arcadis was de enige daler, met een kleine min van 0,1 procent.

Euro- en oliekoersen

De euro was aan het begin van 2025 1,0360 dollar waard, tegen 1,0386 dollar op de laatste dag van 2024. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent duurder op 71,95 dollar. Brentolie steeg 0,4 procent in prijs tot 74,90 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Rechter VS handhaaft verbod AI-naaktbeelden ondanks verzet Musk

WASHINGTON (ANP/RTR) - Elon Musks xAI is er niet in geslaagd een verbod op door kunstmatige intelligentie gegenereerde neppe naaktbeelden te laten schrappen. Een verbod hierop in de staat Minnesota, het eerste in zijn soort in de Verenigde Staten, blijft van kracht terwijl een grondwettelijke zaak van het AI-bedrijf van 's werelds rijkste zakenman doorloopt.

4 uur geleden
Maker Tetris boos over migrantengame Donald Trump

LAS VEGAS (ANP/BLOOMBERG) - De maker van het bekende computerspel Tetris heeft kritiek geuit op een nieuwe game van het Witte Huis die het klassieke blokstapelspel na-aapt. In het door de regering-Trump naar buiten gebrachte Build the Wall moeten spelers een muur bouwen om te voorkomen dat migranten de Amerikaanse grens oversteken.

5 uur geleden
Leasebranche: versnelde overstap stekkerauto's om dure brandstof

BUNNIK (ANP) - Werkgevers sturen door de hogere brandstofkosten scherper op kosten en kilometers, volgens de Vereniging van Nederlandse Autoleasemaatschappijen (VNA). Duurdere benzine en diesel door de oorlog in het Midden-Oosten zijn met name voor middelgrote werkgevers reden om de overstap naar elektrisch rijden te versnellen en werknemers meer te laten thuiswerken.

6 uur geleden
Rode cijfers op beurzen New York na sterk banenrapport

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. De handel op Wall Street werd bepaald door het belangrijke Amerikaanse banenrapport. De groei van de werkgelegenheid in de Verenigde Staten was in augustus veel sterker dan verwacht. Daardoor werd de verwachting voor een renteverhoging door de Federal Reserve later deze maand verder versterkt.

16 uur geleden
Trump laat rundveehouders eigen vlees verwerken

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een programma opzetten waardoor rundveehouders hun eigen vlees mogen verwerken en direct mogen verkopen aan consumenten. Volgens Trump hoeven rundveehouders daardoor niet meer met grote vleesverwerkende bedrijven en tussenhandelaren te werken en zullen de prijzen van rundvlees dalen.

17 uur geleden
Portugal verlengt onderhandelingen over verkoop belang TAP

LISSABON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Portugese overheid gaat de onderhandelingen verlengen over de verkoop van een minderheidsbelang in de nationale luchtvaartmaatschappij TAP aan Air France-KLM of Lufthansa. Eerder werd verwacht dat Portugal begin deze maand een besluit zou nemen over wie de koper van dat belang zou worden. Maar volgens Lissabon liggen de rivaliserende biedingen erg dicht bij elkaar en zijn verdere gesprekken nodig.

19 uur geleden
Winst voor Amsterdamse AEX-index, chipbedrijven koplopers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan. De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI waren koplopers in de hoofdindex, na de minnen een dag eerder. Ook de staalbedrijven op het Damrak deden het goed dankzij een positief rapport van analisten van Deutsche Bank over de Europese staalsector.

20 uur geleden