AEX-index licht hoger op eerste handelsdag 2025
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht hoger begonnen aan het nieuwe jaar. De aandelenhandel blijft waarschijnlijk rustig tijdens de eerste sessies van 2025, aangezien veel beleggers nog op vakantie zijn. Op maandag 6 januari zal er weer volop worden gehandeld op de beurzen. In de eerste maand van 2025 gaat de aandacht vooral uit naar de inauguratie van Donald Trump als president van de Verenigde Staten op 20 januari. Trump heeft beloofd importheffingen in te voeren op buitenlandse producten, die zouden kunnen leiden tot een wereldwijde handelsoorlog.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 880,08 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 842,10 punten. De beurzen in Parijs en Londen klommen tot 0,3 procent. De Duitse DAX leverde de openingswinst in en verloor 0,2 procent. De beurzen in Hongkong en Shanghai zakten 2,4 en 2,7 procent, na nieuwe tegenvallende gegevens over de Chinese industrie. De Chinese beurzen kenden daarmee de slechtste start van een nieuw jaar sinds 2016.
Op nieuwjaarsdag waren de beurzen wereldwijd gesloten. De meeste markten leverden in 2024 mooie winsten op voor beleggers. De AEX steeg bijna 12 procent in 2024. De middelgrote bedrijven kenden een minder goed beursjaar, met een jaarverlies voor de MidKap van ruim 9 procent. Vooral op beleggingen in grote Amerikaanse bedrijven werden in 2024 sterke rendementen behaald. Zo steeg de brede S&P 500 in 2024 ruim 23 procent en klom techgraadmeter Nasdaq bijna 30 procent.
Koersdaling Adyen
Chipbedrijf Besi was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 1,6 procent. Staalconcern ArcelorMittal en olie- en gasconcern Shell volgden met plussen van 0,9 procent. Muziekgroep UMG en betaalbedrijf Adyen sloten de rij, met verliezen van rond 1 procent.
In de MidKap veerde Alfen ruim 5 procent op. De laadpalenmaker was in 2024 met een koersval van 80 procent de grootste verliezer bij de middelgrote bedrijven. Metalenspecialist AMG en roestvrijstaalproducent Aperam wonnen ruim 2 procent. Ingenieursbureau Arcadis was de enige daler, met een kleine min van 0,1 procent.
Euro- en oliekoersen
De euro was aan het begin van 2025 1,0360 dollar waard, tegen 1,0386 dollar op de laatste dag van 2024. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent duurder op 71,95 dollar. Brentolie steeg 0,4 procent in prijs tot 74,90 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De bestedingen van huishoudens in Nederland zijn in juli met 1,2 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Huishoudens kochten die maand vooral meer goederen. Ook aan diensten werd meer uitgegeven. De bestedingen lieten daarmee voor de vijfde maand op rij een stijging zien. In juni groeide de consumptie met 1,7 procent.
34 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Door de technische storing op dinsdag bij de Britse luchtverkeersleiding zijn ook woensdag vluchten geannuleerd. Volgens Flightradar24 zijn 177 vluchten geschrapt, bijna allemaal op London Heathrow Airport. De Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS) waarschuwt dat het herstel "tijd zal kosten".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben in het handelsconflict met Canada opnieuw maatregelen genomen. Dat heeft het Witte Huis dinsdag laten weten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op de stijgende olieprijzen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de aanvallen op energiefaciliteiten in die regio.
9 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse mediawaakhond is een onderzoek gestart naar X vanwege zorgen dat het socialemediaplatform de regels voor leeftijdsgrenzen en ouderlijk toezicht heeft overtreden. De toezichthouder kijkt onder meer of X doeltreffende maatregelen heeft genomen om de leeftijd te controleren, zodat video's die voor volwassenen bedoeld zijn, in de regel niet door kinderen kunnen worden bekeken.
9 uur geledenJAZAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië heeft meerdere energie-installaties in het zuiden stilgelegd. De maatregel volgt nadat de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen nieuwe aanvallen op Saudi-Arabië, een bondgenoot van de Verenigde Staten, hebben uitgevoerd.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Passagiers op Schiphol hebben last van een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding. Daardoor zijn 58 vluchten tussen de luchthaven en het Verenigd Koninkrijk sinds het begin van de storing dinsdagmiddag geschrapt, meldt een woordvoerder. Andere vluchten lopen vertraging op en hij sluit niet uit dat die later ook worden geannuleerd.
12 uur geleden