AEX-index licht hoger op eerste handelsdag 2025
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht hoger begonnen aan het nieuwe jaar. De aandelenhandel blijft waarschijnlijk rustig tijdens de eerste sessies van 2025, aangezien veel beleggers nog op vakantie zijn. Op maandag 6 januari zal er weer volop worden gehandeld op de beurzen. In de eerste maand van 2025 gaat de aandacht vooral uit naar de inauguratie van Donald Trump als president van de Verenigde Staten op 20 januari. Trump heeft beloofd importheffingen in te voeren op buitenlandse producten, die zouden kunnen leiden tot een wereldwijde handelsoorlog.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 880,08 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 842,10 punten. De beurzen in Parijs en Londen klommen tot 0,3 procent. De Duitse DAX leverde de openingswinst in en verloor 0,2 procent. De beurzen in Hongkong en Shanghai zakten 2,4 en 2,7 procent, na nieuwe tegenvallende gegevens over de Chinese industrie. De Chinese beurzen kenden daarmee de slechtste start van een nieuw jaar sinds 2016.
Op nieuwjaarsdag waren de beurzen wereldwijd gesloten. De meeste markten leverden in 2024 mooie winsten op voor beleggers. De AEX steeg bijna 12 procent in 2024. De middelgrote bedrijven kenden een minder goed beursjaar, met een jaarverlies voor de MidKap van ruim 9 procent. Vooral op beleggingen in grote Amerikaanse bedrijven werden in 2024 sterke rendementen behaald. Zo steeg de brede S&P 500 in 2024 ruim 23 procent en klom techgraadmeter Nasdaq bijna 30 procent.
Koersdaling Adyen
Chipbedrijf Besi was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 1,6 procent. Staalconcern ArcelorMittal en olie- en gasconcern Shell volgden met plussen van 0,9 procent. Muziekgroep UMG en betaalbedrijf Adyen sloten de rij, met verliezen van rond 1 procent.
In de MidKap veerde Alfen ruim 5 procent op. De laadpalenmaker was in 2024 met een koersval van 80 procent de grootste verliezer bij de middelgrote bedrijven. Metalenspecialist AMG en roestvrijstaalproducent Aperam wonnen ruim 2 procent. Ingenieursbureau Arcadis was de enige daler, met een kleine min van 0,1 procent.
Euro- en oliekoersen
De euro was aan het begin van 2025 1,0360 dollar waard, tegen 1,0386 dollar op de laatste dag van 2024. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent duurder op 71,95 dollar. Brentolie steeg 0,4 procent in prijs tot 74,90 dollar per vat.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
23 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije stelt een maximumprijs op autobrandstoffen in vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft de Hongaarse premier Viktor Orbán maandag gezegd. Volgens hem wordt de benzineprijs gemaximeerd op 595 forint per liter, omgerekend ongeveer 1,50 euro. Op diesel komt een maximumprijs van 615 forint per liter (1,62 euro).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De G7 heeft nog geen besluit genomen over een wereldwijde vrijgave van noodvoorraden van olie. Dit meldde de Franse minister van Financiën Roland Lescure maandag na een onlinebijeenkomst hierover.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt de oliereserves vrij te geven die EU-landen moeten aanhouden. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) maandag voor de vergadering met de EU-ministers van Financiën. Er komt dan weer meer olie op de markt, wat de prijs kan drukken, zo is de gedachte.
4 uur geleden