AEX-index licht hoger in afwachting ontwikkelingen Iranoorlog
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Het huidige staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran loopt dinsdagnacht af en het is nog onduidelijk of de gevechtspauze wordt verlengd.
De Amerikaanse president Donald Trump verklaarde echter dat het bestand wat hem betreft pas woensdagavond Amerikaanse tijd afloopt. Volgens persbureau Bloomberg probeert Trump daarmee mogelijk tijd te rekken voor onderhandelingen. De president houdt echter ook vol dat het "onwaarschijnlijk" is dat het staakt-het-vuren wordt verlengd.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde kort na opening van de markt 0,2 procent hoger op 1023,69 punten. De beurzen zijn sinds het twee weken durende staakt-het-vuren tussen de VS en Iran, dat op 7 april werd bereikt, hard gestegen. De AEX heeft het koersverlies sinds het begin van de oorlog bijna volledig weggewerkt en nadert weer het recordniveau van voor het conflict.
Beurzen hard gestegen
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 1023,87 punten. De beurzen zijn sinds het twee weken durende staakt-het-vuren tussen de VS en Iran, dat op 7 april werd bereikt, hard gestegen. De AEX heeft het koersverlies sinds het begin van de oorlog bijna volledig weggewerkt en nadert weer het recordniveau van voor het conflict.
De MidKap klom 0,3 procent tot 1028,36 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen wonnen tot 0,6 procent. Parijs bleef onveranderd. De Aziatische beurzen lieten overwegend winsten zien door de aanhoudende hoop op een spoedige vrede in het Midden-Oosten. De Nikkei in Tokio sloot 0,9 procent hoger. De Kospi in Seoul steeg 2,7 procent en verbrak daarmee het oude recordniveau van voor de oorlog. De beurzen lijken de door AI-gedreven aandelenrally van voor het conflict weer te hervatten.
ASML
Chipmachinemaker ASML behoorde tot de sterkste stijgers in de AEX, met een winst van 1,1 procent. IJsfabrikant Magnum sloot de rij met een verlies van 0,9 procent na een adviesverlaging door de Franse bank BNP Paribas. Staalconcern ArcelorMittal daalde 0,3 procent na een adviesverlaging door de Spaanse bank Santander.
In de MidKap verloor Air France-KLM 1,5 procent door een verkoopadvies van investeringsbank Goodbody. Verlichtingsbedrijf Signify kreeg een verkoopadvies van Kepler Cheuvreux en zakte 3 procent. Allfunds steeg 2,6 procent. Het Spaanse investeringsplatform, dat wordt overgenomen door beursuitbater Deutsche Börse, boekte meer omzet in het eerste kwartaal.
AB Foods zakte 4 procent in Londen. Het concern gaat zijn kledingketen Primark afsplitsen van zijn voedingsmiddelentak FoodCo. Beide bedrijven zullen een eigen beursnotering krijgen. De splitsing moet voor het eind van 2027 voltooid zijn.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.
9 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
13 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
14 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
16 uur geleden