AEX-index licht hoger in afwachting Franse vertrouwensstemming
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen. Beleggers letten onder meer op de politieke situatie in Frankrijk. Later op de dag is er een vertrouwensstemming over de Franse premier François Bayrou. Er is veel politiek verzet tegen zijn begrotingsvoorstellen. Bayrou, die flink wil bezuinigen, zei zondag niet optimistisch te zijn over zijn kansen. Als het parlement zijn plannen afwijst, dient Bayrou zijn ontslag in bij president Emmanuel Macron en is de regering gevallen.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 901,10 punten. De AEX sloot vrijdag licht lager na een tegenvallend Amerikaans banenrapport. De zwakke banengroei versterkte de verwachting dat de Federal Reserve later deze maand de rente gaat verlagen, maar wakkerde ook de zorgen aan over een afkoeling van de grootste economie ter wereld. De MidKap klom 0,4 procent tot 905,26 punten.
De DAX in Frankfurt klom 0,7 procent na een sterker dan verwachte stijging van de Duitse industriële productie in juli. De Duitse export nam in juli op maandbasis wel af. Londen steeg 0,1 procent.
Japanse premier
Parijs won 0,2 procent in afwachting van de vertrouwensstemming. De rente op Franse staatsobligaties is door de onzekere politieke situatie in het land afgelopen week al flink opgelopen doordat investeerders een hogere risicovergoeding eisen om Frans staatspapier aan te houden.
De Nikkei in Tokio steeg 1,5 procent. De Japanse premier Shigeru Ishiba kondigde zondag zijn aftreden aan. Onder zijn leiderschap leed de regeringscoalitie zware nederlagen, waarna de kritiek op hem binnen zijn Liberaal-Democratische Partij (LDP) steeds luider werd. Hij blijft in functie totdat er een opvolger is.
MidKap
Informatieleverancier Wolters Kluwer was de grootste stijger in de AEX, met een winst van 1,8 procent. Olie- en gasconcern Shell (plus 1,1 procent) toonde herstel na het flinke koersverlies op vrijdag. Levensmiddelenconcern Unilever sloot de rij, met een verlies van ruim 1 procent.
ASML klom 1 procent. Volgens persbureau Reuters doet de chipmachinemaker voor 1,3 miljard euro mee aan een nieuwe financieringsronde van de Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral. ASML zou daarmee de grootste aandeelhouder worden van Mistral.
In de MidKap steeg Heijmans 4 procent. Het bouwconcern gaat een nieuwe werkplaats bouwen voor Defensie in het Utrechtse Leusden. De opdracht heeft een omzetwaarde van ongeveer 177 miljoen euro.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.
2 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
4 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
8 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
1 dag geleden