AEX-index licht hoger in afwachting Franse vertrouwensstemming
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen. Beleggers letten onder meer op de politieke situatie in Frankrijk. Later op de dag is er een vertrouwensstemming over de Franse premier François Bayrou. Er is veel politiek verzet tegen zijn begrotingsvoorstellen. Bayrou, die flink wil bezuinigen, zei zondag niet optimistisch te zijn over zijn kansen. Als het parlement zijn plannen afwijst, dient Bayrou zijn ontslag in bij president Emmanuel Macron en is de regering gevallen.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 901,10 punten. De AEX sloot vrijdag licht lager na een tegenvallend Amerikaans banenrapport. De zwakke banengroei versterkte de verwachting dat de Federal Reserve later deze maand de rente gaat verlagen, maar wakkerde ook de zorgen aan over een afkoeling van de grootste economie ter wereld. De MidKap klom 0,4 procent tot 905,26 punten.
De DAX in Frankfurt klom 0,7 procent na een sterker dan verwachte stijging van de Duitse industriële productie in juli. De Duitse export nam in juli op maandbasis wel af. Londen steeg 0,1 procent.
Japanse premier
Parijs won 0,2 procent in afwachting van de vertrouwensstemming. De rente op Franse staatsobligaties is door de onzekere politieke situatie in het land afgelopen week al flink opgelopen doordat investeerders een hogere risicovergoeding eisen om Frans staatspapier aan te houden.
De Nikkei in Tokio steeg 1,5 procent. De Japanse premier Shigeru Ishiba kondigde zondag zijn aftreden aan. Onder zijn leiderschap leed de regeringscoalitie zware nederlagen, waarna de kritiek op hem binnen zijn Liberaal-Democratische Partij (LDP) steeds luider werd. Hij blijft in functie totdat er een opvolger is.
MidKap
Informatieleverancier Wolters Kluwer was de grootste stijger in de AEX, met een winst van 1,8 procent. Olie- en gasconcern Shell (plus 1,1 procent) toonde herstel na het flinke koersverlies op vrijdag. Levensmiddelenconcern Unilever sloot de rij, met een verlies van ruim 1 procent.
ASML klom 1 procent. Volgens persbureau Reuters doet de chipmachinemaker voor 1,3 miljard euro mee aan een nieuwe financieringsronde van de Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral. ASML zou daarmee de grootste aandeelhouder worden van Mistral.
In de MidKap steeg Heijmans 4 procent. Het bouwconcern gaat een nieuwe werkplaats bouwen voor Defensie in het Utrechtse Leusden. De opdracht heeft een omzetwaarde van ongeveer 177 miljoen euro.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
4 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
7 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
11 uur geleden