AEX-index koerst af op vlak begin na stevige opmars
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag vrijwel vlak te gaan beginnen. Beleggers doen het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML lieten donderdag stevige winsten zien, dankzij goed ontvangen resultaten van de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC. De Amsterdamse hoofdindex sloot daardoor 1,5 procent hoger en eindigde voor het eerst sinds 18 oktober weer boven de 900 punten. Ook de grote Europese luxeconcerns LVMH, Kering en Hermès gingen flink omhoog door beter dan verwachte verkoopcijfers van het Zwitserse luxeconcern Richemont, de eigenaar van merken als Chloé en Cartier.
De Aziatische aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien, na de koersverliezen op Wall Street. De Nikkei in Tokio sloot de week 0,3 procent lager af. Nintendo zakte ruim 4 procent, na een tegenvallende onthulling van de langverwachte nieuwe spelcomputer Switch 2, de opvolger van de Switch die acht jaar geleden uitkwam.
De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 0,3 en 0,2 procent, na een sterker dan verwachte groei van de Chinese economie in het vierde kwartaal. Ook wist China over heel 2024 aan zijn eigen groeidoelstelling van 5 procent te voldoen, dankzij een eindsprint in het laatste kwartaal van vorig jaar. Daarnaast vielen de Chinese winkelverkopen en de industriële productie in december hoger uit dan voorzien.
Inauguratie
Beleggers kijken verder uit naar de inauguratie van aankomend Amerikaans president Donald Trump op maandag. Trump heeft gedreigd om meteen na zijn aantreden importheffingen in te voeren op alle buitenlandse producten. Economen vrezen dat de Amerikaanse importtarieven leiden tot een wereldwijde handelsoorlog en hogere prijzen die de inflatie weer aanwakkeren. De Amerikaanse beurzen zijn tijdens de inauguratie van Trump gesloten.
Op het Damrak liet Fugro weten zijn aandeleninkoopprogramma te hebben afgerond. Dat programma van 50 miljoen euro werd in november aangekondigd. De bijna 3 miljoen ingekochte aandelen zullen volgens de bodemonderzoeker worden ingetrokken.
De euro noteerde op 1,0289 dollar, tegen 1,0305 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,7 procent in prijs tot 79,19 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 81,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Birkenstock heeft een rechtszaak gewonnen van Scapino over het namaken van populaire sandaalmodellen van het Duitse merk. De rechter in Utrecht oordeelt dat de Nederlandse schoenwinkelketen met de verkoop van vergelijkbare sandalen inbreuk heeft gemaakt op het auteursrecht van drie Birkenstock-modellen.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag verder weggezakt na de zware koersverliezen op Wall Street. Vooral de Nederlandse chipbedrijven stonden onder druk door de uitverkoop bij Amerikaanse chip- en techbedrijven. Veel techbedrijven zijn dit jaar flink in waarde gestegen door het optimisme over de kansen met kunstmatige intelligentie (AI).
1 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Informatieleverancier Wolters Kluwer neemt een Duits bedrijf in kunstmatige intelligentie (AI) over. Deze onderneming, Libra Technology, levert een AI-hulp waarmee advocaten en juristen onderzoek kunnen doen. Het overnamebedrag kan oplopen tot 90 miljoen euro.
1 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG/AFP/BELGA) - Google heeft aangekondigd dat het veranderingen aanbrengt in zijn advertentiediensten om te voldoen aan Europese mededingingsregels. De toezeggingen volgen op een miljardenboete die de Europese Unie in september oplegde aan het Amerikaanse techbedrijf voor het schenden van concurrentieregels.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese economische activiteit is aan het begin van het vierde kwartaal van 2025 sterker afgezwakt dan verwacht. Dat komt door een ongekende terugval in investeringen en een tragere groei van de industriële productie in oktober. Ook de groei van de winkelverkopen liep vorige maand iets terug.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zeker een op de drie onderhandelaars bij CNV heeft te maken met een aanzienlijke ontslagronde. Dat meldt de vakbond op basis van een inventarisatie onder cao-onderhandelaars. "Duizenden banen staan momenteel op de tocht", stelt CNV-voorzitter Piet Fortuin.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in september verder gestegen. De groei was groter dan een maand eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral meer machines, transportmiddelen en delfstoffen uitgevoerd. De uitvoer van chemische producten was echter lager dan een jaar eerder. De exportgroei kwam uit op 2,6 procent.
4 uur geleden