AEX-index koerst af op vlak begin na stevige opmars
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag vrijwel vlak te gaan beginnen. Beleggers doen het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML lieten donderdag stevige winsten zien, dankzij goed ontvangen resultaten van de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC. De Amsterdamse hoofdindex sloot daardoor 1,5 procent hoger en eindigde voor het eerst sinds 18 oktober weer boven de 900 punten. Ook de grote Europese luxeconcerns LVMH, Kering en Hermès gingen flink omhoog door beter dan verwachte verkoopcijfers van het Zwitserse luxeconcern Richemont, de eigenaar van merken als Chloé en Cartier.
De Aziatische aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien, na de koersverliezen op Wall Street. De Nikkei in Tokio sloot de week 0,3 procent lager af. Nintendo zakte ruim 4 procent, na een tegenvallende onthulling van de langverwachte nieuwe spelcomputer Switch 2, de opvolger van de Switch die acht jaar geleden uitkwam.
De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 0,3 en 0,2 procent, na een sterker dan verwachte groei van de Chinese economie in het vierde kwartaal. Ook wist China over heel 2024 aan zijn eigen groeidoelstelling van 5 procent te voldoen, dankzij een eindsprint in het laatste kwartaal van vorig jaar. Daarnaast vielen de Chinese winkelverkopen en de industriële productie in december hoger uit dan voorzien.
Inauguratie
Beleggers kijken verder uit naar de inauguratie van aankomend Amerikaans president Donald Trump op maandag. Trump heeft gedreigd om meteen na zijn aantreden importheffingen in te voeren op alle buitenlandse producten. Economen vrezen dat de Amerikaanse importtarieven leiden tot een wereldwijde handelsoorlog en hogere prijzen die de inflatie weer aanwakkeren. De Amerikaanse beurzen zijn tijdens de inauguratie van Trump gesloten.
Op het Damrak liet Fugro weten zijn aandeleninkoopprogramma te hebben afgerond. Dat programma van 50 miljoen euro werd in november aangekondigd. De bijna 3 miljoen ingekochte aandelen zullen volgens de bodemonderzoeker worden ingetrokken.
De euro noteerde op 1,0289 dollar, tegen 1,0305 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,7 procent in prijs tot 79,19 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 81,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koersverliezen gesloten. Bij de bedrijven op Wall Street moest Cisco Systems het ontgelden na bekendmaking van cijfers. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches kwam met tegenvallende verwachtingen voor het lopende kwartaal en dook meer dan 12 procent in het rood.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft bij een nieuwe financieringsronde 30 miljard dollar opgehaald, waarbij de onderneming een waardering werd toegekend van 380 miljard dollar. Dat maakte Anthropic donderdag bekend. Met het geld wil het Amerikaanse bedrijf verdere investeringen doen in de concurrentiestrijd met rivalen als ChatGPT-moeder OpenAI.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie begint een nieuw onderzoek naar Google over zorgen dat het Amerikaanse techbedrijf de prijzen voor advertenties op de zoekmachine kunstmatig hoog zou houden. Dat meldt persbureau Bloomberg dat documenten over de zaak heeft ingezien. Door die vermeende prijspraktijken zouden adverteerders op Google worden benadeeld, aldus de Commissie.
7 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Als de 27 lidstaten van de EU in juni nog niet genoeg voortgang hebben gemaakt voor het opzetten van de Spaar- en Investeringsunie, moet een kleinere groep eensgezinde lidstaten ermee verder aan de slag. Dat stelde voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen donderdag na overleg met de EU-leiders. Deze kopgroep zou dan bestaan uit ten minste negen lidstaten.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een flink verlies gesloten, onder druk van stevige minnen voor betalingsverwerker Adyen en ijsbedrijf Magnum door slecht ontvangen cijfers. Ook onder meer levensmiddelenconcern Unilever en verzekeraar NN Group kwamen met resultaten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pastasauzenmerk Grand'Italia komt mogelijk in handen van het Franse Pimente Investissement, dat onderdeel is van investeerder CVC. Pimente voert hierover vergevorderde gesprekken met GBfoods Europe, waar de in Nederland gevestigde Grand'Italia-eigenaar GranFood onder valt. Dit meldt GBfoods, een groot levensmiddelenbedrijf in Europa.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cisco Systems behoorde donderdag tot de dalers op de beurzen in New York. De maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht dankzij de sterke vraag naar producten voor infrastructuurprojecten op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). De vooruitzichten voor de omzet en winst in het huidige kwartaal vielen echter tegen. Het aandeel werd 7 procent lager gezet en raakte daarmee een groot deel van de jaarwinst kwijt.
10 uur geleden