AEX-index koerst af op vlak begin na stevige opmars
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag vrijwel vlak te gaan beginnen. Beleggers doen het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML lieten donderdag stevige winsten zien, dankzij goed ontvangen resultaten van de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC. De Amsterdamse hoofdindex sloot daardoor 1,5 procent hoger en eindigde voor het eerst sinds 18 oktober weer boven de 900 punten. Ook de grote Europese luxeconcerns LVMH, Kering en Hermès gingen flink omhoog door beter dan verwachte verkoopcijfers van het Zwitserse luxeconcern Richemont, de eigenaar van merken als Chloé en Cartier.
De Aziatische aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien, na de koersverliezen op Wall Street. De Nikkei in Tokio sloot de week 0,3 procent lager af. Nintendo zakte ruim 4 procent, na een tegenvallende onthulling van de langverwachte nieuwe spelcomputer Switch 2, de opvolger van de Switch die acht jaar geleden uitkwam.
De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 0,3 en 0,2 procent, na een sterker dan verwachte groei van de Chinese economie in het vierde kwartaal. Ook wist China over heel 2024 aan zijn eigen groeidoelstelling van 5 procent te voldoen, dankzij een eindsprint in het laatste kwartaal van vorig jaar. Daarnaast vielen de Chinese winkelverkopen en de industriële productie in december hoger uit dan voorzien.
Inauguratie
Beleggers kijken verder uit naar de inauguratie van aankomend Amerikaans president Donald Trump op maandag. Trump heeft gedreigd om meteen na zijn aantreden importheffingen in te voeren op alle buitenlandse producten. Economen vrezen dat de Amerikaanse importtarieven leiden tot een wereldwijde handelsoorlog en hogere prijzen die de inflatie weer aanwakkeren. De Amerikaanse beurzen zijn tijdens de inauguratie van Trump gesloten.
Op het Damrak liet Fugro weten zijn aandeleninkoopprogramma te hebben afgerond. Dat programma van 50 miljoen euro werd in november aangekondigd. De bijna 3 miljoen ingekochte aandelen zullen volgens de bodemonderzoeker worden ingetrokken.
De euro noteerde op 1,0289 dollar, tegen 1,0305 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,7 procent in prijs tot 79,19 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 81,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op inflatiecijfers over september, die hoger uitvielen dan verwacht en de sterkste toename sinds april kenden.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten moeten zich aan de wetgeving van Groenland houden als zij naar grondstoffen op het eiland willen zoeken. Dat heeft het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, nadat de Amerikaanse president Donald Trump eerder woensdag had verklaard dat de VS gaan beginnen met "grootschalige olie-, gas- en mineralenexploratie" op Groenland.
4 uur geledenDES MOINES (ANP) - Iowa, Kansas en zes andere Amerikaanse staten spannen een rechtszaak aan tegen OpenAI vanwege de vermeende schadelijke effecten van ChatGPT voor kinderen. Dat meldt het collectief van aanklagers uit die staten in een persconferentie.
5 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De Nederlandse topman van parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas stapt na vier jaar op als hoogste bestuurder bij het bedrijf. De Duitse keten meldt dat Sander van der Laan dit zelf heeft besloten. Hij wordt per 1 november opgevolgd door de Fransman Jean-Marc Bellaiche, die woensdag door de raad van commissarissen is benoemd tot de nieuwe topman voor een periode van vier jaar.
6 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn wil woensdagavond de reguliere levering van alle versproducten aan winkels hervatten. Dat meldt de supermarktketen in een update over het cybersecurityincident en de problemen waar het bedrijf al dagen mee kampt. De afgelopen dagen waren er lege schappen in een aantal vestigingen van onder meer bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit, vanwege de IT-problemen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML was woensdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De chipmachinemaker uit Veldhoven kwam met resultaten over het afgelopen kwartaal. Daarin heeft ASML zijn omzet en winst verder opgevoerd. Ook scherpte het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar aan.
9 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Streamingdienst Netflix schrapt wereldwijd ongeveer duizend banen. Dat melden verschillende media op basis van een e-mail die medetopmannen Greg Peters en Ted Sarandos woensdag naar het personeel hebben gestuurd. Netflix kampt met een afnemende groei.
9 uur geleden