AEX-index koerst af op vlak begin na stevige opmars
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt vrijdag vrijwel vlak te gaan beginnen. Beleggers doen het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML lieten donderdag stevige winsten zien, dankzij goed ontvangen resultaten van de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC. De Amsterdamse hoofdindex sloot daardoor 1,5 procent hoger en eindigde voor het eerst sinds 18 oktober weer boven de 900 punten. Ook de grote Europese luxeconcerns LVMH, Kering en Hermès gingen flink omhoog door beter dan verwachte verkoopcijfers van het Zwitserse luxeconcern Richemont, de eigenaar van merken als Chloé en Cartier.
De Aziatische aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien, na de koersverliezen op Wall Street. De Nikkei in Tokio sloot de week 0,3 procent lager af. Nintendo zakte ruim 4 procent, na een tegenvallende onthulling van de langverwachte nieuwe spelcomputer Switch 2, de opvolger van de Switch die acht jaar geleden uitkwam.
De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 0,3 en 0,2 procent, na een sterker dan verwachte groei van de Chinese economie in het vierde kwartaal. Ook wist China over heel 2024 aan zijn eigen groeidoelstelling van 5 procent te voldoen, dankzij een eindsprint in het laatste kwartaal van vorig jaar. Daarnaast vielen de Chinese winkelverkopen en de industriële productie in december hoger uit dan voorzien.
Inauguratie
Beleggers kijken verder uit naar de inauguratie van aankomend Amerikaans president Donald Trump op maandag. Trump heeft gedreigd om meteen na zijn aantreden importheffingen in te voeren op alle buitenlandse producten. Economen vrezen dat de Amerikaanse importtarieven leiden tot een wereldwijde handelsoorlog en hogere prijzen die de inflatie weer aanwakkeren. De Amerikaanse beurzen zijn tijdens de inauguratie van Trump gesloten.
Op het Damrak liet Fugro weten zijn aandeleninkoopprogramma te hebben afgerond. Dat programma van 50 miljoen euro werd in november aangekondigd. De bijna 3 miljoen ingekochte aandelen zullen volgens de bodemonderzoeker worden ingetrokken.
De euro noteerde op 1,0289 dollar, tegen 1,0305 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,7 procent in prijs tot 79,19 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 81,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Airbnb heeft zijn omzetverwachting voor de derde keer dit jaar verhoogd na een sterke vraag naar accommodaties in het afgelopen kwartaal. Vooral Gen Z'ers, geboren tussen 1997 en 2012, boeken de laatste tijd veel meer overnachtingen bij het verhuurplatform. Volgens topman Brian Chesky zijn zij goed voor bijna de helft van de bijgekomen nieuwe boekers.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Techaandelen kelderden donderdag op de aandelenbeurzen in New York, waardoor Wall Street zijn slechtste beursdag sinds april vorig jaar doormaakte. Beleggers vrezen dat de Democratische overwinning bij midtermverkiezingen grote gevolgen kan hebben voor de opmars van kunstmatige intelligentie (AI). Mogelijk volgen er straks strengere regels en zien bedrijven zich genoodzaakt om hun forse investeringen in AI te temperen. Daardoor gingen AI-gerelateerde aandelen massaal in de uitverkoop.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin is donderdag fors in waarde gezakt doordat de uitverkoop van techaandelen op Wall Street oversloeg op risicovolle beleggingen als crypto's. 's Werelds grootste cryptomunt werd verhandeld voor zo'n 76.000 dollar, wat neerkomt op een dagverlies rond de 5 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is een grote verliezer te midden van forse verliezen van techbedrijven op de beurzen in New York. Aandelen die met kunstmatige intelligentie (AI) te maken hebben, kelderden donderdag op Wall Street omdat beleggers vrezen dat er minder datacenters gebouwd kunnen worden in de Verenigde Staten na de verkiezingsoverwinning van de Democraten.
2 uur geledenINNSBRUCK (ANP/RTR) - De Oostenrijkse vastgoedmagnaat René Benko moet opnieuw de cel in. Een rechter veroordeelde hem donderdag in een fraudezaak voor twee jaar. Die straf kwam bovenop een eerdere veroordeling van dertig maanden gevangenisstraf, die hij deels thuis, met enkelband, mocht uitzitten.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse dronesector telt steeds meer werknemers. Volgens nieuw onderzoek van Rijnland Advies in opdracht van Dutch Drone Delta telt de branche inmiddels ruim 3000 werknemers. Dat waren er in 2023 nog zo'n 2300. De onderzoekers stellen dat er in 2030 meer dan 5100 mensen bij dronebedrijven kunnen werken als de huidige groeitrends doorzetten.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Vluchten van en naar Eindhoven Airport kunnen donderdagavond toch doorgaan. Eindhoven dacht veel vluchten te moeten schrappen, maar een woordvoerder laat weten dat het probleem op het laatste moment is opgelost. Er zou een bezettingsprobleem zijn geweest bij de militaire vluchtverkeersleiding.
5 uur geleden